Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi nedir, klostrofobi en net tanımıyla kapalı yerde kalma korkusudur. Kapalı yerden kasıt daracık ve zifiri karanlık mağaralar, hareketi kısıtlayacak kadar daracık mekanlar değildir. Her gün kullanılan asansörler bile klostrofobik kişilerde krize sebep olabilir. Psikolojik bir rahatsızlık olan klostrofobi, kişide nefes sıkışması ve panik atak oluşturabilmektedir.

Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi Nedenleri

Kapalı alan korkusu olarak tanımlanan klostrofobi, farklı kişilerde farklı şekillerde ortaya çıkar. Daha evvel kapalı bir alanda kalıp kötü anlar geçiren kişide, ilerleyen zamanda yeniden aynı durumu yaşayacağına dair bir korku gelişip bilinçaltına yerleşebilir. Daha evvel yaşanan kötü bir deneyimin tetikleyeceği klostrofobi, farklı sebeplerle de ortaya çıkabilir.

Kişi bu durumdan rahatsız olup, yaşam kalitesi düşmeye başladığında profesyonel yardım alırsa, klostrofobinin nasıl ve neden geliştiğine dair ipuçları yakalayabilir. Tedavi de hekim tarafından bu bulguların ve hastalığı meydana getiren tetikleyicilerin zihinden temizlenmesiyle gerçekleştirilir.

Klostrofobi Belirtileri

Klostrofobi; hastanın kendini kapana kısılmış, köşeye sıkışmış gibi hissetmesi, duvarların üstüne üstüne geliyor gibi olması durumudur. Kişi kendini boğuluyormuş gibi hisseder, terleme, çarpıntı, titreme, nefes darlığı çekme, bayılacakmış gibi olma, vücutta uyuşma, karıncalanma ve ağlama krizleri gibi şikayetleri yoğun şekilde yaşar. Kişi asansöre, uçağa ve herhangi bir taşıta binmek istemez.

Sinema, tiyatro gibi kapalı salonlara girmekte zorlanır. Çok gerekli olsa bile MR çekimi yaptıramaz, yaptırmak zorunda kaldığında panik atak geçirebilir. Bu kişiler kapalı alanlara girmek zorunda kaldıklarında çıkışa yakın bir yerde ve diken üstünde otururlar.

Klostrofobi Nedir? 1

Klostrofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Peki bu rahatsızlığın sonu nereye varır, nasıl baş edilir, klostrofobi nasıl yenilir sorularının yanıtı nedir bir de bu kısma göz atalım.

Tamamen psikolojik sebeplerle ortaya çıkan klostrofobi, psikolojik yöntemlerle çözülebilir. İlk adım olarak kişi kendisinde böyle bir rahatsızlık olduğunu kabullenmeli ve bundan kurtulmayı istemelidir.

Klostrofobi nasıl yenilir sorusuna iki yanıt verilebilir. Biri ilaç tedavisi, diğeri ise korkunu üzerine giderek korkuyla yüzleşme ve onu alt etmedir.

İlaç tedavisi son aşamada başvurulan bir yöntem olmalıdır. Eğer hasta klostrofobi yüzünden panik atak yaşıyorsa ve bu durum gündelik hayatını etkiliyorsa ilaç tedavisine hekim gözetiminde ve kontrolünde başlanmalıdır.

Klostrofobi Nedir? 3

Korkunun üzerine gitme ise klostrofobisi ilerlememiş kişilerde uygulanabilir. Ancak bir uzman kontrolünde yapılması gerekir. Hekim hastaya küçük alıştırmalar verir. Dar bir koridordan geçmeye çalışmak, asansöre binmeye çalışmak gibi… Hasta bunların üstesinden hemen gelemese de yavaş yavaş ve zaman içinde bunu başarabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/klostrofobi-nedir/