Kolay Havlu Kenarı Örnekleri

Havlu kenarları, diğer el işi parçalarına göre daha kolay ve daha eğlenceli modellerdir. Çok büyük parçalar olmadıkları için kısa sürede hazırlanıp bitirilen dantel havlu kenarları, yeni dantele başlayanların ilk yapmak istedikleri parçalardır.

Basit teknikler ile çok hoş modellerin çıkarıldığı havlu kenarları ve kolay havlu kenarı modelleri hakkında yaptığımız araştırmaları şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Kolay Havlu Kenarı Örnekleri 5

İster dantel, ister iğne oyası olsun, el işi olarak hazırlanan havlu kenarları, diğer örgü modellerine göre daha hafif ve basittir. Minik motif ya da ince parçalardan oluşan bu havlu kenarları genelde basit teknikler ile oluşturulur.

Yeni dantel örmeye başlayanların bile zorlanmadan örebilecekleri, en kolay dantel havlu kenarı modellerini resimli olarak aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Bu resimleri inceleyip açıklamaları okuyarak zorlanmadan bu modelleri çıkarıp uygulayabilirsiniz.

İlk olarak zincir ve batma ile kutucuk yapılan havlu kenarı modelinde iki sıra kutucuğun ardından modele geçebilirsiniz. Yine kutucuk yapımında olduğu gibi zincir çekip farklı yerlere batarak oluşturulan model de ayrıca yan yana 3 adet 3’lü trabzan da yapılıyor.

En son dış modeli vermek için zincir çekip aynı yere batarak kirpik oluşturarak örnek tamamlanıyor. Bu model tek renkli en kolay havlu kenarı modellerinden biridir. İstediğiniz bütün havlularda kullanabilirsiniz.

Kolay Havlu Kenarı Örnekleri

İki renkli havlu kenarı modellerine verilebilecek en güzel örneklerden birisi de yukarıdaki havlu kenarıdır. Hem çok basit teknikler ile hazırlanan, hem de görüntü olarak çok hoş görünen bu özel havlu kenarını, hediyelik havlular ya da çeyizlik havlular için de hazırlayabilirsiniz. Aynı örneği, tek değil de çoklu üçgen uç olarak da hazırlayabilirsiniz.

Kolay Havlu Kenarı Örnekleri 1

Yine basit dantel örgü teknikleri ile hazırlanan, kolay bir havlu kenarı modeli… Tek renk olarak hazırladığınız bu havlu kenarını daha başka bir renk ile kenarlarına kirpik giderek tamamlayabilirsiniz. Kutucukların üzerine yapacağınız ip ile desenler de havlu kenarının daha zengin görünmesini sağlar.

Kolay Havlu Kenarı Örnekleri 2

Hem moda, hem de çok basit olan bir havlu kenarı modeli arayanlar için halka aparatlı havlu kenarı modelleri son derece ideal. Halka paratın etrafından sık iğne yaparak hazırlanan ve bir aparatın etrafına 6 adet halka aparat eklenerek oluşturulan kolay havlu kenarı örneğini iki renkli hazırlayabileceğiniz gibi tek renkli olarak da hazırlayabilirsiniz.

Kolay Havlu Kenarı Örnekleri 3

Yukarıda verdiğimiz iki renkli ve kurdele ile süslenen dantel havlu kenarı örneği, zincir ve trabzanlar ile oluşturuluyor. Yarım ay şeklinde hazırlanan bu havlu kenarı daha çok el ve yüz havluları için ideal. Aynı modeli, minik boncuklar ile süsleyerek de hazırlayabilirsiniz.

Kolay Havlu Kenarı Örnekleri 4

Yeni dantel örmeye başlayanların bile kolaylıkla yapabileceği yukarıdaki havlu kenarı modellerini daha farklı renkler ve malzemeler ile çeşitlendirip hazırlayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kolay-havlu-kenari-ornekleri/