Kolesterol Belirtileri

Kolesterol Belirtileri
Kolesterol vücut için gerekli olan bir yağdır. Vücut, ihtiyacı olan kolesterolü kendi üretir. Şöyle ki, kolesterol vücutta hormon üretimine katkıda bulunur ve enerji üretim mekanizmasına katılır. Bu nedenle dışarıdan alınan besinlerle gelen yüksek kolesterol bir süre sonra damarlarda birikir ve kolesterol yükseliği durumuna yol açar. Yüksek kolesterol birçok kalp ve damar probleminin habercisidir. Damarlarda plakalanmaya yol açararak damarları tıkar.

  • Gözaltında siyah halkalar
  • Ağızda acı tat
  • Baş ağrısı ve başta ağırlık hissi
  • Bulanık görme
  • Baş dönmesi
  • Hazımsızlık ve iştahsızlık
  • Yorgunluk ve stres
  • Uykusuzluk
  • Sol kolda ve kalp üzerinde hissedilen ağrılar

Kolesterol Nedir?

Vücuda fazla miktarda giren kolesterol nedeniyle damarda oluşan birikmeler damarları tıkayabileceği için kolesterol tek başına bir rahatsızlık olarak gölmese de, hastalık hazırlayıcı bir problem olarak görülebilir. Eğer kolesterol seviyesine dikkat edilmezse, kişi hayati tehlike altına girer.

İki çeşit kolesterol vardır: Bunlar HDL kolesterol ve LDL kolesterol olarak adlandırılır. HDL, iyi huylu, LDL ise kötü huylu olarak kolesteroldür. Kötü huylu olan LDL kolesterol damar tıkanıklığının sebebidir. Kolesterolü ne düşürür? İyi huylu olan HDL kolesterol LDL kolesterolün giderilmesini sağlar. Bu nedenle vücuda gerekli olan iyi huylu kolesteroldür. Bazı sebze ve meyveler bol miktarda iyi huylu kolesterol içerir.Kolesterol-Belirtileri2Kolesterol belirtileri nelerdir? İşin ilginç yanı yüksek kolesterolün belirtileri kişilerde görülmez.  (Bazı kişilerde, ciltte biriken kolesterole bağlı olarak el, ayak ve göz çevrelerinde kabarıklıklar meydana gelebilir.)Yüksek kolesterol seviyesi ile yıllarca yaşayabilirsiniz bile. Yüksek kolesterol bu nedenle tehlikelidir. Kolesterolün yarattığı olumsuzluklar, kalp ve damar problemleri yaşanmadan birçok kişi kolesterolünün yüksek olduğunu bilmez. Bu nedenle 40 yaşın üzerindeki kişilerin düzenli olarak kolesterol seviyelerini ölçtürmeleri gerekir. Çoğu zaman rutin kontrollerde yapılan testlerde ortaya çıkar.

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol karaciğer tarafından yeterli miktarda üretilir. Bu nedenle dışarıdan alınan kolesterol fazla olarak kabul edilir. Ancak, kötü huylu kolesterol yükselirse, karaciğerin ürettiği kolesterol, kötü huylu kolesterol ile savaşlamaya yetmez. Kolesterol nasıl düşer? Bu nedenle dışarıdan iyi huylu kolesterol içeren gıda almamız gerekir.

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Omega 3 ve omega 6 içeren gıdalar iyi huylu kolesterol depolarıdır. Uzmanların haftada en az 2 ya da 3 kere balık yenilmesini söylemesi boşuna değildir. Balıklar yoğun omega içeriklerinden dolayı iyi birer kolesterol savaşçılarıdır. Yine badem, fındık, keten tohumu gibi gıdalar da iyi birer omega kaynağıdır.Kolesterol-Belirtileri1Tüm fast food ürünlerinin trans yağ oranı yüksektir. Bunlar vücutta başlıca kolesterol yapıcıdırlar. Kızarmış patates, hazır yemekler, paketlenmiş ürünler, margarinler damarlarda kolesterol birikmesine neden olur. Hayvansal gıdalar, özellikle sakatat yüksek oranda kolesterol içerir.

Kolesterole Ne İyi Gelir?

Öncelikle düzenli beslenmek ve doğru gıdalara yönelmek gerekir. Yeşil sebzeler, bitkisel ürünler ve meyveler sofralardan eksik edilmemelidir. Hayvansal gıdalar haftalık önerilen miktarlarda (haftada 2-3 kere) yenilmelidir. Balık mutlaka haftada 2-3 kere yenilmelidir.Kolesterol-Belirtileri3Spor yapmamak kolesterol oluşmasında bir etkendir. Hareketsiz olmak kilo aldırır. Kilolu olmak da yüksek kolesterolün nedenleri arasındadır.  Bu nedenle düzenli egzersiz yapılmalı. Hiçbir şey yapılamıyorsa dahi günde en az yarım saat yürünmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kolesterol-belirtileri/