Kolesterol Nedir Belirtileri Neden Yükselir Nasıl Düşürülür?

Kolesterol herkeste bulunan bir tür yağ çeşididir. Hayvansal kaynaklı gıdalardan daha fazla alınan bu yağ türü, mumsu bir yapıdadır. İyi ve kötü olarak iki şekilde adlandırılır. İyi kolesterol yani HDL değerleri kanda yüksek olması gereken değerlerdir. LDL değerleri yani kötü kolesterolün ise kanda daha düşük değerlerde olması gerekir. Bu yazımızda total kolesterol, iyi kolesterol ve kötü kolesterol değerleri ve bu değerler üzerinden bazı bilgileri paylaştık.

Kolesterol Nedir Belirtileri Neden Yükselir Nasıl Düşürülür? 1

Her bireyde bulunan kolesterol molekülleri, değerlerine göre farklı isimlerle adlandırılır. Kolesterol moleküllerinin kanda çözünebilmesi ve taşınması için karaciğerde lipoproteinlerle birleşmesi gerekir. Kolesterolün dokulara taşınması, buralarda ve kan damarlarında birikip sertleşmesine neden olan lipoproteinlere kötü kolesterol adı verilir.

Kısaca LDL olarak adlandırılan bu lipoproteinler, kanda yükseldiğinde daha fazla plak oluşmasına ve dolayısı ile daha çok damarların tıkanmasına neden olur. Kolesterolün dokulardan vücut dışında atılmasını sağlayan lipoproteinler ise iyi kolesterol olarak adlandırılır. Kısaca HDL olarak da isimlendirilen bu değerlerin kanda yüksek olması, daha sağlıklı bir vücut anlamına gelir.

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol rahatsızlığı, kan akışının olduğu damarlarda bu maddenin birikmesi ile ortaya çıkar. İlk zamanlar çok fazla belirti vermez. Genel olarak ilerlediğinde hastanın başka bir sağlık problemi ile doktora başvurması sonucu ortaya çıkar. İlk dönemlerinde sadece tabaka halinde biriken kolesteroller, zamanla birikip kalın plaklar halini alır. Kalınlaşarak kanın daha yavaş akmasını sağlayan bu plakalar, vücudun genel olarak işleyişini değiştirir.

Kolesterol yüksekliği direkt olarak belirti vermez. Genelde hastalar vücutlarındaki başka bir rahatsızlık nedeni ile doktora başvurur ve kolesterol sorunu olduğunu öğrenir. Dolaylı yoldan yüksek kolesterol belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

Kolesterol Nedir Belirtileri Neden Yükselir Nasıl Düşürülür? 2

 • Vücuttaki organlara yeterli miktarda kan ve oksijen taşınmaması nedeni ile aşırı yorgunluk ve sürekli halsizlik yaşanabilir.
 • Yüksek kolesterol nedeni ile daralan damarlardaki kan akışı normal seviyede olmaz. Dolaşım sisteminin en uç noktasında olan ayaklar ve bacaklara yeterli miktarda kan ulaşamadığında bacak ve ayak bölgesinde yanma hissi meydana gelebilir.
 • El ve ayaklarda üşüme, kan dolaşımının az olması ve en uç dolaşım noktası olan eller ve ayaklara yeterli miktarda kan ulaşamamasından kaynaklanabilir. Genelde kansızlık belirtisi olan bu üşüme yüksek kolesterol nedeni ile de ortaya çıkabilir. Aynı zamanda ellerde uyuşma da söz konusu olabilir.
 • Ciltte solgun bir görüntü de kolesterol yükselmesinden kaynaklanabilir. Kan dolaşımının az olması cilt renginin de değişmesine neden olabilir.
 • Yaraların daha geç iyileşmesi yüksek kolesterol belirtilerinden birisidir. Yaraların iyileşmesi için protein kadar oksijen ve kana da ihtiyaç vardır. Daralan kan damarları bazı bölgelere kan ulaşmasını yavaşlatır.
 • Ayak tırnaklarının normalden daha kalınlaşması ya da morarma olması da kan dolaşımından kaynaklanabilir. Dolayısı ile yüksek kolesterol belirtilerinden olabilir.
 • Yüksek kolesterol nedeni ile direkt olarak nefes darlığı olmasa da dolaylı yoldan bu sağlık problemi ile de karşı karşıya kalınabilir.
 • Kolesterol Neden Yükselir?

  Kolesterol yükselmesinin bazı önemli nedenleri vardır. Bu nedenler kısa açıklamaları ile birlikte şu şekildedir…

  Kolesterol Nedir Belirtileri Neden Yükselir Nasıl Düşürülür? 3

  Beslenme: Vücudumuzdaki kolesterolün yüzde 85 gibi yüksek oranı vücut tarafından üretilir. Geri kalan yüzde 15 oranındaki kolesterol ise besinler ile vücuda alınır. Doymuş yağ ve trans yağ oranı yüksek bir beslenme kötü kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olur.

  Et, süt, yumurta sarısı, balık, tavuk, kızartma türleri, hazır alınan yiyecekler kötü kolesterolü yükselten besinlerdir. kolesterol sorunu yaşayan bir kişi bu besinlerden uzak durmadığı sürece sağlığını koruyamaz.

  Hareketsiz yaşam: Hareketsiz bir hayat pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarır. Bunun için her gün en az yarım saat kadar bir egzersiz yapmayı kendinize adet haline getirin. Bu kolesterol seviyeniz için olumlu etki yapacaktır.

  Sigara kullanımı: Yine sağlığı olumsuz etkileyen etkenlerden bir tanesi olan sigara kullanımı, damarlarda plak oluşmasını tetikler. Kolesterolün yükselmesinde etkilidir.

  Aşırı kilo: Hem kadın, hem de erkekler için kalp ve kolesterol bakımından fazla kilo olumsuz etki eder. Kadınlarda 89, erkeklerde 102 cm den yüksek bel çevresi yüksek kolesterol için risk faktörüdür.

  Kolesterol Nedir Belirtileri Neden Yükselir Nasıl Düşürülür? 4

  Kolesterol Nasıl Düşürülür?

  Yüksek kolesterol şikayeti olanların en çok merak ettiği konulardan birisi olan kolesterol nasıl düşer sorusuna geçmeden önce hemen hemen her sağlık sorununda geçerli olan nedenlerin ortadan kaldırılmasının gerekliliğini belirtmek istiyoruz.

  Kolesterol düşürmek için özel kolesterol ilaçları kullanılabilir. Bu ilaçlar kandaki LDL değerinin düşmesini sağlayan özel içerikli ilaçlardır. Ancak düzenli kullanılsa bile sadece bu ilaçlar ile tedavi mümkün değildir. Yalnızca kolesterol ilaçları ile yapılan tedavi, sadece ilaç kullanımı sırasında geçici çözüm gibidir. İlaç kullanımı bırakıldıktan sonra yeniden eskisi gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

  Kolesterol tedavisi sırasında ilaçlara ek olarak kişinin yaşam tarzını değiştirmesi gerekir. Örneğin; daha sağlıklı beslenme, sigara ve alkol alışkanlığından vazgeçme, meyve-sebze daha afzla tüketme, düzenli egzersiz ya da hareketli bir yaşam, kolesterol değerlerinin düşmesi için etkili faktörler arasındadır. Kolestrol yükselmesi sonucu daralan damarların açılması için bu faktörlerin yaşam stili haline getirilmesi gerekir.

  Kolesterol Nedir Belirtileri Neden Yükselir Nasıl Düşürülür? 5

  Bazı özel durumlarda doktorlar, hastalarına kolesterol diyeti önermektedir. Kolesterolün düşürülmesine yönelik beslenme düzeni olan bu diyetler, kişiseldir ve hastanın kendi özel durumuna göre hazırlanır. Bu nedenle başka bir hastaya tavsiye edilmez ve doktor kontrolü olmadan uygulanmaması önerilir.

  Kolesterol Düşürücü Bitkiler

  İlaç kullanmaktan hoşlanmayan ya da ilaç kullanımını bıraktıktan sonra yeniden kolesterol yükselme sorunu yaşamak istemeyenler ilaçsız, doğal yollar ile kolesterol nasıl düşer, sorusunu merak ederler. Bu sorunun cevabı için kolesterol düşürücü bitkiler verilebilir. Her biri kolesterol için doğal tedavi yöntemlerinden birisi olan bu bitkiler ve etkileri aşağıdaki gibidir.

 • Ceviz, bir çok organ ve hastalık için iyi gelen şifalı bitkiler arasındadır. Bu hastalık ve sağlık sorunları arasında kötü kolesterolü düşürücü etkisi de dikkat çekiyor. Özellikle kan damarlarının açılması için faydası çoktur.
 • Fındık da ceviz gibi yüksek kolesterolü düşürmede etkili olan bir besindir.
 • Badem de yüksek kolesterol rahatsızlığı olanlar için olumlu etkileri olan bir besindir. Düzenli olarak tüketilebilir.
 • Yer fıstığı, çam fıstığı gibi kuruyemişler de kolesterolü düşürür. Aynı zamanda da kalbi korur.
 • Yulaf ezmesi ya da yulaf kepeği yüksek kolesterol için etkisi bilinen besinlerdir. Bunların düzenli olarak tüketilmesi, kolesterol dengelemek için gereklidir.
 • Kolesterol Nedir Belirtileri Neden Yükselir Nasıl Düşürülür? 6

 • Düzenli olarak taze ve doğal sebze, meyve tüketimi, kolesterolü dengelemek için pozitif etki sağlar.
 • Elma, avokado, muz, kivi, mango, armut, şeftali ve üzüm kolesterol dengelemek için düzenli olarak tüketilebilen meyvelerdendir.
 • Benzer şekilde limon, mandalina ve portakal gibi C vitamini içeriği yüksek olan bitkilerde mutlaka tüketilmelidir.
 • Brüksel lahanası, soya fasulyesi ve enginar da kolestrol dengesi için oldukça büyük fayda sağlar.
 • Yeşil çay ve siyah çay da kolesterol düşürmek için etkili olabilir.
 • Pek çok sağlık sorunu için faydalı olan domates de kolesterol düşürülmesi için etkili şekilde kullanılabilir.
 • Atkuyruğu ya da diğer adı ile kırkkilit otu bitkisi de kolesterol için faydalıdır.
 • Kolesterol düşürmek için doğal besinlerin başında sarımsak ve soğan da sayılabilir. Bu besinleri mutfağınızdan eksik etmediğinizde kolesterol dengesini koruyabilirsiniz.
 • Soğan ve sarımsak birçok hastalığa karşı koruma sağladığı gibi bu rahatsızlık için de fayda sağlar. Mutfağınızdan soğan ve sarımsağı eksik etmeyin.
 • Özellikle zencefilin faydası büyüktür. Hazırlanan zencefil çayı bu rahatsızlık için oldukça etkilidir.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kolesterol-nedir-belirtileri-neden-yukselir-nasil-dusurulur/