Konserve Ton Balığı Faydaları, Zararları, Nasıl Yenir?

Ton balığı protein kaynağı bir besin olup, orkinos balığının diğer adıdır. İri bir balık türü olması nedeni ile kılçık sorunu olmadığı için çocuklar ve büyükler tarafından severek tüketilmektedir. Bu balığın pişirilmesinde birçok farklı yöntem kullanılabilmesi de başlıca tercih nedenleri arasında yer almaktadır. Sağlığa birçok faydaları bulunan ton balığının eti oldukça doyurucu ve besleyicidir.

Konserve Ton Balığı Faydaları, Zararları, Nasıl Yenir?

Ülkemizde çoğunlukla konserve olarak tüketilen bu balığın birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Tüm balık çeşitleri gibi faydalı olmasının yanı sıra birçok diyet programının menüsünde de ton balığı yer almaktadır. Kilo vermek isteyenler arasında özellikle salata olarak sıkça tüketilmektedir.

Bu yazımızda ton balığının faydaları, konserve ton balığının sağlığa zararı olup olmadığı ve kalori değeri hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

Ton Balığı Faydaları

Çoğumuzun severek tükettiği ton balığının tam anlamıyla bir sağlık deposu olduğunu söylersek, abartmış olmayız. Bu balığının en önemli özelliklerinden birisi protein içermesidir. Bunun yanı sıra selenyum, magnezyum, potasyum ve B vitamini de içermektedir. Vitamin ve mineral deposu olmasının yanında sağlık açısından da birçok faydaları vardır.

Konserve Ton Balığı Faydaları, Zararları, Nasıl Yenir? 1

Yapılan araştırmalar ton balığının kanserle mücadele ettiğini, yüksek tansiyonu önlediğini ve kolesterole iyi geldiği yönündedir. Bunların dışında; bağışıklık sistemini güçlendirir, böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve diyabete de iyi gelir. Konserve ton balığı vücudun ihtiyacı olan yağ asitlerini içermesi yönünden de oldukça faydalıdır.

Konserve Ton Balığı Zararları

Tüm balık türlerinde olduğu gibi ton balığında da cıva bulunmaktadır. Cıva ise vücutta uzun süre kaldığı zaman çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Cıva, sinir sistemini olumsuz etkilemesinin yanı sıra çocukların zihinsel gelişimini de önleyebilir. Vücutta cıva birikmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için ton balığı da aşırı miktarda tüketilmemelidir.

Yapılan bilimsel araştırmalar ton balığının fazla tüketiminin görme ve işitme kaybına yol açabileceği gibi çeşitli nörolojik sorunlara da sebep olabileceğini ortaya koymuştur. Cıva anne karnındaki bebeğin gelişiminde de olumsuz bir etkiye yol açabilir.

Bu nedenle doğurganlık ve hamilelik dönemindeki bayanlar aşırı ton balığı tüketmemeye özen gösterilmelidir. Konserve ton balıkları taze ton balığına oranla daha fazla cıva içerdiğinden uzmanların bu konudaki görüşü haftada 1 kere ton balığı tüketilmesi yönündedir.

Konserve Ton Balığı Faydaları, Zararları, Nasıl Yenir? 2

Ton Balığı Nasıl Pişirilir?

Daha önceden bu balığı tüketmemiş olanlar ton balığı nasıl yapılır? diye merak ediyor olabilirler. Bu balığı nasıl tüketeceğiniz balığı taze ya da konserve, hangi şekilde aldığınıza bağlıdır. Ton balığı konservesi zaten pişmiş halde olduğu için ayrıca pişirilmesine gerek yoktur. İsteyenler bir tavaya koyarak biraz ısıttıktan sonra tüketebilirler. Salata yapımında kullanılacaksa o zaman hiç ısıtmadan doğrudan salata malzemesinin içine ilave edilerek tüketilebilir.

Taze ton balığı ise çiğ olduğu için bunu pişirmeniz gerekiyor. Bu konuda damak tadınıza göre birçok farklı seçenek mevcuttur. İri parçalar halinde kesilmiş ton balığını tavada yağ ile kızartabilirsiniz. Bu şekilde balık biraz yağlı gelebileceği için isterseniz çeşitli sebze, baharat ya da soslarla birlikte fırında pişirebilirsiniz.

Bunun yerine balığı sade olarak da fırınlamayı tercih edebilirsiniz. Ton balığı için en pratik pişirme yöntemi ızgara olduğundan bu şekilde de pişirmeniz mümkün. Ton balığını iri küpler halinde doğradıktan sonra marine edip bunları şişe takarak da harika tatlar elde etmeniz mümkün.

Konserve Ton Balığı Faydaları, Zararları, Nasıl Yenir? 4

Ton Balığı Kalori

Ton balığı besin değeri yüksek bir balık çeşidi olarak sıkça tercih edilmektedir. Sağlıklı beslenmek isteyenler ve diyet yapanlar bu balığın ne kadar kalori içerdiğini merak edebilirler. 1 porsiyon ton balığı ortalama olarak 330 kalori içermektedir.

Suda konserve edilmiş ton balığının bir kutusu yaklaşık olarak 90 kalori değerindedir. Ton balığı genelde konserve olarak tüketildiği için kalori değeri olarak da 1 kutu ton balığı dikkate alınmaktadır. Ton balığı konservesinin gramajına ve içerdiği yağ oranına göre bu değer farklılık gösterebilir. Konservelerin üzerinde içerdikleri kalori oranı yazmaktadır.

Tüketeceğiniz ton balığı konservesinin kalori oranını biraz düşük tutmak için balığı tüketmeden önce konserve kutusunun içindeki yağı süzebilirsiniz. Ton balığı konservesini salata olarak yeşillik ve sebzelerle tüketerek de alacağınız kalori oranını dengelemeniz mümkün.

Ton balığı çoğunlukla konserve olarak satın alındığı için salata yapımında kullanılmaktadır. Ton balığı salatası doyurucu ve sağlıklı olmasının yanında oldukça da lezzetlidir. Salata yapımında balığın yanı sıra marul, domates, salatalık, haşlanmış makarna, havuç, taze soğan, haşlanmış yumurta, konserve mısır, peynir ve zeytin gibi farklı malzemeler de kullanılmaktadır.

Konserve Ton Balığı Faydaları, Zararları, Nasıl Yenir? 5

Bunca malzeme seçeneği olduğundan birçok değişik ton balığı salatası tarifi bulunmaktadır. Biz de aşağıda sizlerle pratik bir ton balığı salatası tarifi paylaşıyoruz.

Malzemeler

 • 1 kutu ton balığı konservesi
 • 6 yaprak kıvırcık marul
 • 4 dal taze soğan
 • 1 tane domates
 • 1 tane salatalık
 • 2 tane havuç
 • 1 tane limon
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Az miktarda tuz
 • Salatanın malzeme listesi bu şekilde olup, isteğinize göre farklı sebzeler de kullanmanız mümkün.
 • Yapılışı

  İlk olarak ton balığı konservesini açın ve bunun yağını güzelce süzdürün. Yeşillikleri ve sebzeleri güzelce yıkadıktan sonra bunları bıçak yardımı ile istediğiniz büyüklükte doğrayın. Sonrasında bu malzemelerin hepsini derin bir kasenin içinde güzelce karıştırın.

  Konserve Ton Balığı Faydaları, Zararları, Nasıl Yenir? 6

  Daha sonra limonun suyunu sıkın. Zeytinyağı, tuz ve taze sıkılmış limon suyunu da kasedeki malzemelerin içine kattıktan sonra hepsini güzelce karıştırın. Soslamış olduğunuz malzemeyi servis tabağına aldıktan sonra en üste didiklenmiş ton balıklarını koyarak servis yapabilirsiniz. İstersiniz salatanın üzerini haşlanmış yumurta, peynir ya da haşlanmış mısır taneleri ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

  Ton balığı almak isteyenler fiyatını merak ediyor olabilirler. Bu balığın taze ya da konserve olmasına bağlı olarak fiyatı farklıdır. Ayrıca ton balığı iri bir balık oluğu için taze hali parçalara ayrılarak satılmaktadır. Böyle bir durumda balığın kilosuna göre alacağınız parçanın fiyatı değişebilir. Konserve ton balığı fiyatları da markaya ve satın alınan yere göre farklı olabileceğinden bu konuda herhangi bir fiyat vermek yanlış olacaktır.

  Bu konuda tek söyleyebileceğimiz ton balığı konservesinin tazesine oranla daha ucuz olduğudur. 1 kutu ton balığı konservesi, bol sebze ile harmanlandığı zaman 4 kişilik bir aileye yetecek miktarda bir salata yapılabilir.
  Ton balığı nasıl yenir? diye merak edenler için bu balığı pişirmekte kullanılabilecek yöntemleri bu yazımızda paylaştık.

  Konserve Ton Balığı Faydaları, Zararları, Nasıl Yenir? 7

  Taze ton balığı bütün halinde alınacak ise bunu balıkçıda iri parçalara böldürebilirsiniz. İri bir balık olduğu için bütün halinde pişmesi zordur. Balık iri parçalara ayrıldıktan sonra istenen şekilde pişirilmesi daha kolay olacaktır. Konserve olarak aldığınız ton balığını ise istediğiniz sebze ve yeşillikler ile birlikte salata yapabilirsiniz. Dilerseniz sadece haşlanmış yumurta, peynir ve zeytin gibi kahvaltılıklar ile birlikte de tüketebilirsiniz. Farklı bir alternatif olarak balığı biraz mayonez ile karıştırarak da yemeniz mümkün.

  Diyet yaparken ton balığı tüketmek isterseniz o zaman bunu yağ ve tuz kullanmadan bolca sebze, meyve, haşlanmış yumurta, peynir ve zeytin gibi kahvaltılıklar eşliğinde tüketmenizde fayda var. Ton balığı satın almak isterseniz balıkçılardan ve büyük marketlerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Balığın konservesini ise gıda ürünleri satan tüm marketlerde bulmanız mümkün.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/konserve-ton-baligi-faydalari-zararlari-nasil-yenir/