Köpekler Hakkında Bilgi

Köpekler hakkında bilgi, insanların en sıkı dostlarından olan köpekler, sadakatleri ve sevgi dolu halleriyle tanınırlar. Köpek bakmak mesuliyet ve özveri ister. İlgi ve alaka isteyen, her gün mutlaka tuvalet ve hava alma amaçlı dışarıya çıkartılması gereken köpekler 250 kadar komutu öğrenebilir, 5’e kadar sayabilir ve çok basit matematik işlemlerini yapabilirler.

Köpekler Hakkında Bilgi 2

 • Ortalama zekadaki bir köpeğin zekası neredeyse 2 yaşındaki çocuk kadardır.
 • Bir köpek metro kullanarak şehirde rahat yiyecek bulabileceği bölgelere gidebilir.
 • Köpeklerin burunlarındaki ıslaklık, kokuların nereden, hangi yönden geldiğini anlamalarını sağlar.
 • Yavru köpeklerde 28, erişkin köpeklerde ise 42 diş bulunur.
 • Köpekler çoğu kez kendi eksenleri etrafında dönerek kuyruklarını kovalarlar. Bunun nedeni pire de olabilir, egzersiz de, merak da…
 • Bir köpeği sevdiğinizde kan basıncınız düşer.
 • Köpekler insanlardan bin kat daha iyi koku alırlar.
 • Köpekler hakkında kısa bilgilere devam edelim. Köpekler etçiller takımının köpekgiller familyasından olan bir memeli türüdür. Çağlar öncesinden beri evcilleştirilmişlerdir. Yüzden fazla evcil köpek ırkı vardır. Baş kısmı uzun, üst çenelerinde 3, alt çenelerinde 4 kesici dişleri bulunur. Ön ayaklarında 5, arka ayaklarında ise 4 parmak vardır. İyi bir yüzücüdürler. Saatte 50 km. hız yapabilirler. Koku ve işitme duyuları keskindir. Köpekler son derece zeki canlılardır ve kolayca terbiye edilirler. Sahiplerine olan bağlılıkları onların en karakteristik özellikleridir.

  Ömürleri ise 15-20 yıldır.

  Köpekler hakkında bilgi kısaca böyledir.

  Köpekler Hakkında Bilgi 1

  Bir de yavru köpekler hakkında bilgi kısmına bakalım. Köpeğinizi evinize ilk getirdiğinizde huzursuz, gergin, ürkek ve korkak tavırlar sergileyebilir. Zira annesinden ve kardeşlerinden ayrılmıştır. Ayrıca bir ev ortamına uzaktır ve yabancıdır. Yeni ortamını yadırgayabilir. Bunlar son derece normaldir. Eve geldikleri ilk günlerde çevrelerini tanımalarına ve yeni ortamlarına adapte olmalarına müsaade etmelisiniz.

  Kalabalık ev ortamı, yüksek sesler ve evdeki küçük çocukların onun peşine düşmesi ve yakalayarak sevmeye çalışması yavru köpeği tedirgin edebilir. Köpeğiniz evde çok sıcakta ve cereyanda kalmamalı. Ona bu koşullardan uzak bir ortam sağlamalısınız. Ayrıca ona kendini güvende hissederek uyuyabileceği kuytu bir ortam, sepet, yatak gibi bir yer ayarlamalısınız.

  Yavru köpeğiniz gününün büyük bir kısmını ölü gibi uyuyarak geçirir. Bazen bu durumdan endişe bile duyabilir, köpeğinizin hasta olduğunu zannedip kaygılanabilirsiniz. Ama bu durum yavru köpekler için son derece normaldir. Çocukların köpeğinizi kızdırmasına ve sıkıştırmasına izin vermeyin.

  Köpekler Hakkında Bilgi

  Dişi köpekler hakkında bilgi kısmına gelecek olursak; dişi köpeklerde en önemli süreçlerden birisi de kızgınlık dönemleridir. Kızgınlık yani çiftleşme siklusunda gelişen olayları bilmek önemlidir. Köpekler bu dönemlerinde diğer dönemlere göre daha farklı davranışlar sergilerler. Bu dönemde dişi köpeğinize daha sevecen ve anlayışlı yaklaşmalısınız.

  Evcil dişi köpekler çiftleşme dönemlerinde sadece 1 sefer kızgınlık gösterir ve gebelik oluşmazsa 6 ay yahut daha uzun bir süre bu durum tekrarlanmaz.

 • Östrus siklusu yani kızgınlık dönemi;
 • Kızgınlık dönemi öncesi, yani proöstrus
 • Kızgınlık dönemi yani östrus
 • Kızgınlık sonrası dönem, yani diöstrus
 • Ve sakin dönem, yani anöstrus olmak üzere 4 evreden meydana gelir.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kopekler-hakkinda-bilgi/