Kortizol Nedir? Kortizol Düşüklüğü Yüksekliği Belirtileri, Tedavisi ve Kortizol Testi Nasıl Yapılır?

Kortizol ne demek sorusuna karşın, kortizol kanın glikoz yoğunluğunu yükseltir. Kortizol, yağ depolarını oluşturan yağ hücrelerinden yağların kana verilmesini sağlar. Bu yağlar daha derhal ondan sonrasında karaciğere taşınıp glikoz yapımında kullanılırlar.

Görüldüğü şeklinde kortizol etkisiyle yağ depolarındaki yağlar eritilip bir bölümü yağ hücresi içinde kullanılır. Önemli bir bölümü de glikoz yapımı için karaciğere gönderilir. Kortizolun yağları eritici özelliğine “Lipolitik özellik” denir. Karaciğerde yağlardan üretilen glikoz kan dolaşımına verilir.

Bilindiği şeklinde proteinler çok sayıdaki amino asidin birbirlerine bağlanmasıyla kurulmuş yapılardır. Proteinlerin amino asitlere parçalanması vakasına “katabolizma” denir. Görüldüğü şeklinde kortizol, katabolizma vakalarını da uyarmaktadır. Proteinler uğradığı bu değişim ile birlikte, protein yapı taşlarına ayrılır ve bu da karaciğere gönderilir. Bunlar da kan dolaşımına verilir.

Katabolizma vakaları karaciğer, lenfoid dokular, beyin şeklinde önemli dokularda değil, vücuda o an için daha azca lüzumlu olan dokularda gerçekleştirilir. Bunun yerine yaktıkları, şu demek oluyor ki katabolizmaya uğrattıkları proteinleri enerji hammaddesi olarak kullanırlar. Bu vaka savaş esnasında o an için gereksiz olan demir bahçe kapılarının eritilip, tank yapımında kullanılmasına benzetebiliriz.

Kortizol etkisiyle lenfoid dokulardan kana verilen immün globulinler, şu demek oluyor ki “Antikorlar” çoğalmaktadır. Böylece vücut kendi müdafaa sistemini ortadan kaldırmış olur. Kortizol tesiri bir sür e ondan sonrasında lenfoid dokularda hücre yapımını da baskı altına alıp, lenfositlerin sayıca azalmasına niçin olur.

Kortizol Nedir? Kortizol Düşüklüğü Yüksekliği Belirtileri, Tedavisi ve Kortizol Testi Nasıl Yapılır?

Bu vakaya “Lenfositopeni” denir. Kortizol alyuvar (eritrosit) yapımını hızlandırıp kandaki eritrositlerin sayısını çoğaltır. Alyuvar sayısının artmasına “Polisitemi” denir.

Kortizol Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Kortizol tahlili sonrasında, kortizol hormon seviyesi düşmüş olduğunda acth yükselir ve kortizol hormonu seviyesi terfi ettiğinde de acth hormonu değerleri mevzusunda düşüş adım atar. Bu şekilde acth düşüklüğü ya da acth yüksekliği meydana gelir. Düzgüsel seviyelerde değerlere haiz olması sağlık açısından önemlidir. İnsan vücudunda bu hormonun gün içindeki seviyesi değişiklikler gösterebilmektedir.

Hormon akşam 18.00 ile 23.00 içinde en düşük seviyelerde iken sabah 06.00 ile 08.00 içinde en yüksek seviyelere çıkmaktadır. Yüksek gerilim, hızlı kilo alımı, ruhsal problemler ve kas zayıflığı da belirtileridir.

Kortizol Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kortizolun normalden çok üretildiği durumlarda cilt yaralanmalar, zedelenmelerden daha sonrasında kendini daha uzun sürede toparlar. Yaşın cilde tesirleri daha hızlı ve çok olarak görülebilir. Kortizol terfi ettiğinde kalsiyum kemiklerden alınıp gene kana karışarak kemik zayıflığı benzer biçimde problemler yaşanabilir. Ağız kuruluğu ve susuzluk şeklinde emareler görülebilir.

Kortizol Nedir? Kortizol Düşüklüğü Yüksekliği Belirtileri, Tedavisi ve Kortizol Testi Nasıl Yapılır? 1

Yüksek gerilim ve yüksek şeker gene kortizolun yüksek olduğuna işaret edebilir. Bunlar haricinde görülen emareler içinde devamlı bitkinlik hali, ciltte bölgesel pigmentasyonu, çatlaklar oluşması sayılmaktadır. Başta da söylediğimiz şeklinde kortizol hormonunun yüksek seviyelerde olması bir tek fizyolojik değil ruhsal sorunlara da yol açabilmektedir. Bu problemler içinde kaygı, paranoya, ürkü atak, toplumsal fobi ve öfke patlamaları sayılabilir. Devamlı bir asabiyet hali yaşanabilir.

Vücut stres altındayken ya da yaşamsal bir konum söz mevzusu ise vücut kortizol salgılamaya adım atar. Stres, kişilerin yaşamlarını oldukça kötü şekilde etkilemekte olup birbirinden farklı hastalıkların ortaya çıkması konusunda da son derece etkili bir faktördür. Fizyolojik, duygusal ve mental stres, yoğun egzersiz ve şık rejimler vücutta stres oluşmasına yol açan faktörler arasındadır. Bu faktörler kortizol hormonu üretimini tetikler. Bazı kişilerin yaşam tarzları sebebiyle kortizol hormonu devamlı yüksek değerlerde olabilir.

Stres günümüzde yaşamın bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Stresli bir yaşam sebebiyle de kortizol devamlı yüksek seviyeler ulaşmaktadır. Bu durumda bir ekip problemlere maruz kalınabilir. Şayet kortizol seviyesinde düşüş yaşanmıyorsa fert gün boyu yorulsa bile gece uykuya geçmekte kuvvetlik yaşar. Kortizolun yüksek seviyelerde olması böbrek üstü bezlerinde kortizol salgısını negatif tesirinde bırakır. Bu durumda ortaya kronik bitkinlik çıkar. Fert yeteri kadar dinlense bile kendini bitkin hissetmekten alıkoyamaz.

Kortizol hormonunun fazla salgılanması vücudun kendini yenileme mekanizmasını bloke eder. Şu demek oluyor ki vücut çok sayıda tehlikeye karşı açık hale gelir. Bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut mikrop ve virüslere karşı mukavemetsiz kalır.

Kortizol Nedir? Kortizol Düşüklüğü Yüksekliği Belirtileri, Tedavisi ve Kortizol Testi Nasıl Yapılır? 2

Kortizol hormonu uzun süre yüksek olursa böbreküstü bezleri süre içinde tükenir. Bu durumda prolaktin düzeyi artar. Prolaktin düzeyinin artması vücudu acı ve ağrılara karşı duyarlı hale getirir. Kişide şiddetli baş ve sırt ağrıları doğar. Stres hormonu olarak malum kortizol yüksekliği sebebiyle testosteron hormonu seviyesi düşer ve kişide cinsel isteksizlik doğar.

Boşaltım sistemi kortizol hormonuna karşı oldukça kırılgandır. Kortizol hormonu yüksekliği sebebiyle mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık ve mide ekşimesi şeklinde problemler yaşanabilir. Kortizol hormonunun fazla salgılanması seratonin şu demek oluyor ki mutluluk hormonunun salgısını azaltır. Serotoninin azca olması ferdin mutsuz, depresif ve sinirli olmasına niçin olur. Kortizol fazlalığı ferdin sinirli, kaygılı ve tedirgin olmasına niçin olur. Kişide ürkü atak ve hatta paranoya oluşmasına niçin olur.

Kortizol Yüksekliği Tedavisi

Kortizol yüksekliği tedavisinde bitkisel yöntemler ile kortizol üretimini azaltacak reçeteler bu alanda uzman olanlar tarafınca tavsiye edilmemektedir. Doğal kortizol seviyesi yüksekliği bir tek strese, kafeine bağlı olarak yaşanmamaktadır.

Böbrek üstü bezlerinde oluşan tümörler kortizol seviyesini yükselten hastalıklar içinde sayılabilir. Bu şeklinde hastalıklarda kimyasal tedavi, ışın tedavisi şeklinde tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Kortizol yüksekliği emareleri yaşıyorsanız ya da herhangi bir şüpheniz var ise en iyisi ve garantisi doktorunuza gitmek ve hormon testi yapmış oldurmak olacaktır.

Kortizol Nedir? Kortizol Düşüklüğü Yüksekliği Belirtileri, Tedavisi ve Kortizol Testi Nasıl Yapılır? 3

Kortizol Düşüklüğü Tedavisi

Daha düşükse, doktorunuz böbrek üstü bezlerinde bir problem bulunduğunu düşünecek ve bunun için ek testler yapmış olacaktır. Kortizol düşüklüğü tedavisi altta yatan nedenin bulunması ile başlayacaktır. Hidrokortizon tabletleri muhtemelen doktorunuz tarafından reçeteyle verilecektir.

Bu ilaç kortizol seviyesini düzgüsel değerlerine getirecektir. Hasta bu tabletleri kullandığı sürece düzgüsel hayatına devam edebilecektir. Gün içinde vücutta üretilen kortizon miktarı kişiye bakılırsa değişiklik göstermektedir. Vücudun salgıladığı kortizon oranı için vücut sıcaklığına, tansiyona ve zamana bağlı olarak değişebilir. Kortizon üretimi açısından sabah saatlerinde daha çok gerçekleşir.

Günümüz koşullarında oldukça kolay bir şekilde kortizol testi yapılabilmektedir. Yapılan bu test sonucunda, kortizol zararları gibi etkenler de ortadan kaldırılabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da, kişilerin düzenli olarak bu gibi tıbbi testleri yaptırmaları son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Kortizol steroid bir hormon olup kolesterolden yapılır.

Kortizol Nedir? Kortizol Düşüklüğü Yüksekliği Belirtileri, Tedavisi ve Kortizol Testi Nasıl Yapılır? 5

Vücutta çok sayıda fonksiyona haiz olan kortizol hormonu yaşam için lüzumlu hormonların en önemlilerinden biridir. Küçük bir kısım kortizol (%5’in altında) serbest olarak bulunur ve yukarıda bahsedilen fonksiyonlardan mesuldür.

Kontrol çoğu süre koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde ya da idrarda yapılır. Denetim neticelerini etkileyen ilaçları kullanan hastalar bu durumu testi isteyen doktora ne olursa olsun belirtmelidirler. Böylelikle herhangi bir olumsuz durumun ortaya çıkması da, son derece başarılı bir şekilde engellenebilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kortizol-nedir-kortizol-dusuklugu-yuksekligi-belirtileri-tedavisi-ve-kortizol-testi-nasil-yapilir/