Köstebekler Hakkında Bilgi; Köstebek Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Köstebekler, toprağın altında yaşayan, çok keskin ve sivri tırnaklara sahip; solucan, karınca gibi canlılarla beslenen bir hayvan türüdür. Talpidae familyasına ait olan köstebeklerin boyutu, 15-20 cm kadardır. Parlak, kadifemsi tüylere sahip olan köstebekler, memeli sınıfına girmektedir. Tarım alanlarına verdiği zararlarla bilinen köstebek hakkında detaylı bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Köstebekler değişik görünüşleri ve farklı yaşam şekilleri ile her zaman dikkat çeken hayvanlar olmayı başarmıştır. Köstebekgiller yani Talpidae familyasına dahil olan bu canlı, yer altında yaşamını devam ettirmekle kalmayıp kendine yeni bir dünya yaratabilecek niteliklere sahiptir. Köstebekler yaklaşık olarak 15 cm boyutunda silindirik bir vücut yapısına sahiptirler.

Vücut şekilleri toprak altında ilerlemeye ve kazı yapmaya elverişli olacak şekilde evrilmiş ve evrilmeye devam etmektedir. Ön ayakları adeta bir iş makinesi ile aynı şekilde çalışarak toprak içerisinde rahatlıkla kazı yapmasına ve ilerlemesine olanak sağlamaktadır. Köstebeklerin vücudu kadifemsi parlak tüylerle kaplıdır.


Sincaplar Hakkında Bilgi; Sincap Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Genellikle siyah tüy yapısına sahip canlılar olarak bilinseler de, gri ve beyaz tüylü köstebeklerin olduğu da bilinmektedir. Köstebeklerin vücudu toprak altında ilerlemeyi kolaylaştıracak şekilde oldukça kolay esneyerek, sağa sola yatabilen bir yapı içermektedir.

Köstebekler Hakkında Bilgi; Köstebek Nedir? Özellikleri Nelerdir? 1Köstebekgiller (Talpidae) en çok yuvalarının karmaşıklığı ve çözülemeyen yapıları ile dikkat çekerler. Oldukça gizemli bir hayvan olan köstebek aynı zamanda oldukça seridir ve göz ile izlenmesi neredeyse imkansızdır. Hayatlarının neredeyse tamamını kendi oluşturdukları toprak altındaki yuvalarda geçiren köstebekler, gizemli olmaları ve saklı hayat şekilleri ile dikkat çene canlı türleri arasındadır.

Köstebekler bilindiği üzere memeli sınıfına ait canlılardır. Belki de türü içerisinde en farklı yaşam tipine sahip olan köstebek, toprak altında yaşaması için özelleşmiş uzuvlara sahiptir. Burnu ve ağzı adeta bir hortum biçiminde öne doğru çıkık olan köstebek, ön ayakları sayesinde kolayca ilerleyebilmekte ve toprak altında kendisine devasa büyüklüklerde yaşam alanları oluşturabilmektedir. Köstebeklerin kör olduğuna dair bir yanılgı olsa da, aslında oldukça küçük gözleri vardır ve gözler tüylü postun altına konumlanmış şekilde bulunur. Kulak kepçeleri toprak altında rahat ilerlemeye uyum sağlayacak şekilde yok olmuştur. Ön ve arka ayaklarında küreği andıran biçim gözlenir. Ön ve arka ayakları beş parmaktan oluşur. Çok keskin tırnaklara sahiptirler.

Köstebekler Hakkında Bilgi; Köstebek Nedir? Özellikleri Nelerdir? 2Köstebekler yer yüzeyine çıkardıkları toprak kümeleri ile dikkat çekmektedir. Ancak bu şekilde yuvaları ve konumları hakkında fikir sahibi olunabilen köstebekler yaşam şekilleri ile birçok animasyon filme ve çizgi filmlere konu olacak kadar merak ile incelenen canlılardır. Köstebeklerin halk arasında kullanılan diğer isimleri, köstü ve kör köstüdür.

Köstebekler neredeyse tüm yaşamlarını toprak altında oluşturdukları karmaşık tüneller içerisinde geçirdiklerinden beslenmeleri de yine buralarda gerçekleşmektedir. Köstebek toprak altında bulabildiği hemen her canlıyı besin olarak tüketebilir. Bunlar arasında toprak solucanları, karıncalar ve birçok çeşit böcek türü gelmektedir. Ayrıca köstebekler toprak altında bitki köklerine zarar verecek olan zararlı haşere ve böcekleri de tüketerek çevre dengesi için oldukça faydalı bir işlev görmektedirler. Halk arasında köstebeklerin tarla ve ekili alanlara zararlı olduğuna dair bulunan inanış bu nedenle geçerli değildir.

Köstebekler Hakkında Bilgi; Köstebek Nedir? Özellikleri Nelerdir? 3Köstebeklerin 3 altfamilya içerisinde çeşitlenen bazı türleri şunlardır;

Köstebekler Hakkında Bilgi; Köstebek Nedir? Özellikleri Nelerdir? 4Ekolojik denge söz konusu olduğunda bilinenin aksine köstebeklerin zararlı değil faydalı olduğunu söylemek oldukça doğrudur. Bitki köklerindeki zararlıları yiyerek verimi arttıran köstebekler buna ek olarak toprağı sürekli devir içerisinde tuttukları için doğal yollarla gelişen bir havalandırma işlemini başarmış olurlar. Bu yolla toprak oksijen açısından zenginleşir. Köstebekler kör fare ile karıştırıldıkları durumlarda bitki köklerini koparttıkları düşünülerek ciddi şekillerde katledilmektedir. Bu nedenle sayıları her geçen gün azalmaktadır. Bir diğer neden ise çimlik alanlarda estetik görüntüyü bozmaları olarak gösterilir. Köstebek kürkü piyasa değeri yüksek olan bir materyal olduğundan avlanmalarına da sıkça rastlanılır.

Köstebekler Hakkında Bilgi; Köstebek Nedir? Özellikleri Nelerdir? 5Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: İnsectivora (Böcekçiller)
Familya: Talpidae (Köstebekgiller)

Köstebek Nedir?

Köstebeğin Özellikleri Nelerdir?

Köstebeğin Türleri Nelerdir?

Köstebeklerin Zararları Nelerdir?

Köstebeğin Bilimsel Sınıflandırması

 • Asya sivri köstebekleri
 • Anderson sivri köstebeği
 • Meraklı sivri köstebek
 • Yıldız burunlu köstebekler
 • Tüy kuyruklu köstebekler
 • Geniş ayaklı köstebek
 • Kıyı köstebeği
 • Büyük Çin köstebeği
 • Uzun burunlu köstebek
 • Küçük dişli köstebek
 • Ada köstebeği
 • Ak kuyruklu köstebek
 • Kör köstebek
 • Avrupa köstebeği
 • Amerika sivri köstebeği

Kaynak: https://www.dahabilgi.com/wp-content/uploads/2019/06/kostebek-hakkinda-bilgi-13.html