Kravat Nasıl Bağlanır Püf Noktaları

Kravat bir 17. Yüzyıl askeri giyim unsuru olmakla birlikte günümüzde sivil giyimin; özellikle takım elbiselerin ayrılmaz bir parasıdır. Bu yazımızda size Kravat Nasıl Bağlanır Püf Noktaları ve Kravat Bağlama Teknikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Kravat, Fransızca Cravate, kelimesi ile bilinir. Hırvat askerlerinin boyunlarına astıkları uzun bezler sebebiyle, Croates veya Cravates, yani Hırvatlar kelimesinin aksesuarın yerleşik ismi haline gelmesiyle evrensellik kazanmıştır. Tabii İngiliz jagonunda Fransızca ismiyle bilinmez, Amerİkalılar ve İngilizler “Tie” ismiyle bilmektedirler.

Kravat bağlamak birkaç stili olan, ülkemizde ortaokula başlayanların zorunlu olarak öğrendiği bir faaliyettir. Aslında pek zor değildir Ama kullanmayan bilmez.

Kravat bağlamak iş yaşantısında, özellikle takım elbise giyiliyorsa bir teamüldür. Takım elbiselerle kravatlar artık neredeyse bir bütündür. Ayrıca ülkemizde kamu personel kanununa göre kravat bağlamak giysinin zorunlu esaslarındandır.

Türk toplumunda kravat yeni sayılabilecek bir olgudur. 19. Yüzyıl yenilenme hareketleri ile birlikte İstanbul giyim tarzına dahil olmuş, Cumhuriyetin ilanından sonra beynelmilel giysi unsuru haline gelmiştir.

Kravat bağlamak kimileri için çok zor bir iştir. Hatta üreticiler bu sebeple, lastikli ve hazır bağlı kravatlar bile üretmiştir. Tabii buna gerek yok, şimdi size kravat bağlama yöntemlerini anlatacağız.

Kravat nasıl bağlanır resimli anlatım;

1- Basit Düğüm Kravat Bağlama
En temel bağlama tekniğidir. Öğrenci kravatı olarak da bilinir. Resimde görüldüğü üzere kalın uç uzun tutulup, ince tarafın altından dolanır, üzerinden bir tur attıktan sonra, bağın ortasından yukarı alınıp, dolanan bağın arasından geçirilip sıkılır. Son derece basit bir uygulamadır.

Kravat Nasil Baglanir Puf Noktalari basit dugum

2- Çift Düğüm Kravat Bağlama
Basit düğümden farklı olarak, uzun taraf kısa tarafında etrafından iki tur dolanır ve aynı biçimde düğüm yapılır.

kravat nasil baglanir cift bag

3- Windsor Kravat Bağlama
Üçgen bağlama olarak da bilinir, bu bağlama yöntemini kullanabilmek için uzun bir kravata ihtiyaç vardır. Kısa kısım altta kalır, uzerinden gerisine doğru bir tur dönülür, orta üstten çıkarıldıktan sonra bir tur da tam ters yönden döndürülüp, en son önden bir tur dolanır ve arka ortadan dolamanın içinden geçirilerek sıkılır.

Kravat Nasil Baglanir Puf Noktalari windsor

4- İnce Düğüm Bağlama
Esasında ince düğüm bağlama, basit düğüm bağlamanın aynısıdır. Kısa kravatlar için uygundur, üstten tek tam tur döndürüldükten sonra arkadan düğümün ortasına geçirilip, sıkılmasıdır.

Kravat Nasil Baglanir Puf Noktalari cift dugum

5- Papyon Bağlama
Papyon bağlama oldukça zor bir iştir. Ayrıca uzun kravatlarla yapılmaz. Papyon kravat için ayrı bir kravat çeşidi satın alınmalıdır. Hatta öyle ki, bağlanan papyonlar çok az satılır, çoğunlukla lastikli hazır, bağlı papyonlar satılmaktadır. Yine de papyon bağlamak isterseniz resimdeki adımlar uygulayabilirsiniz.

 Kravat Nasil Baglanir Puf Noktalari papyon

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kravat-nasil-baglanir/