Küçük Mutfak Dekorasyonu

Günümüzde kalabalıklaşan nüfus ve küçülen yerleşim alanlarını, evlerde ve odalarda da küçülmeye sebep oluyor. Özellikle evin daha az kullanılan alanları olan banyo, tuvalet ve mutfaklarda alan daralması, bu alanlarda yapılan dekorasyonlarda da farklılığa neden olmuştur. Dar alanların daha geniş gösterilmesi ve daha fazla alanın kullanılması için uygulanabilecek önerileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Evin en güzel yeri yeni mutfak dekorasyonu ve küçük mutfaklar için dekorasyon önerilerine geçmeden önce kısaca dar alanları daha geniş göstermek için uygulanabilecek yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Dar alanları daha geniş göstermek için uygulanabilecek en önemli yöntem, açık renk ile duvarlarını renklendirmek ve bol ışıklı aydınlatma gereçleri kullanmak. Hemen hemen herkesin bildiği bu yöntem, ortamın daha aydınlık olmasını ve dolayısı ile daha iç açıcı görünmesini sağlayacaktır. Dar alanların daha geniş ve kullanılabilir olması için mümkün olduğunca katlanabilir eşyalar kullanılmasına dikkat edilmeli. Kullanım dışında fazla yer kaplamayan bu ürünler aynı zamanda ortamın daha modern görünmesini sağlayacaktır. Dar olan her alan için fazla olan, kullanılmayan bütün eşyaları dışarı çıkarmak önemlidir. Verdiğimiz bu kısa bilgilerin ardından küçük mutfak dekorasyonu hakkında detaylara geçiyoruz.

Küçük alana sahip mutfakların dekorasyonu için özel olarak tasarlanan ürünler kullanılması gerekir. Bu ürün ve eşyalar, hem görüntü açısından daha derli toplu bir görüntü oluşturacak hem de dar olsa da bir mutfakta olması gereken tüm eşyaların el altında bulunmasını sağlayacaktır. Küçük bir mutfağa sahipseniz her alanı değerlendirmeniz gerekir. Özellikle tavan ve duvarların boş durmaması gerekir. Duvarlara monte edeceğiniz mini rafların üzerine farklı mutfak gereçleri ya da baharatlık takımlarını koyabilirsiniz. Yine aynı şekilde duvara sabitleyeceğiniz farklı aparatlara tava, tencere ve benzeri mutfak gereçlerini asarak yerden tasarruf edebilirsiniz.  Benzer şekilde mutfak tavanına da sabitleyeceğiniz bir aparat sayesinde mutfak gereçlerinizi tavana asabilirsiniz.

Küçük mutfakların dekorasyonunda yeni bir mutfak dolabına yer verecekseniz, mutlaka katlamalı mutfak dolaplarından yana tercihinizi kullanmalısınız. Bu dolaplar kullanışlı olmalarının yanında daha az yer akplayıp daha fazla araç gereç saklama kapasitesine sahiptir. Aynı şekilde mutfak masası ve sandalyesinde de katlamalı sabit ya da taşınabilir sandalye ve masaları tercih etmelisiniz.

Küçük mutfak alanlarında en dar alanı bile değerlendirmek gerekir. Bunun için özel sürgülü dolaplar, modüler mobilyalar ve küçük ev aşyaları son derece idealdir. Örnek olarak dar ve uzun ince bir alana sürgülü yan dolap yaptırabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz zaman sürgüyü kullanarak dolabı açıp içindeki gereçleri alabilirsiniz.

Dar alanlarda kapılar fazla yer kaplar. Eğer ev yenileme durumunuz varsa, dar mutfağınız için kapı kullanmayın. Bunun yerine dekoratif perdeler ile diğer ev bölümlerinden mutfağınızı ayırabilirsiniz. Yalnız bu şekilde bir kullanım için mutlaka havalandırmalı bir mutfağınız olması gerekir. Aksi halde yapılan her yemeğin kokusu tüm eve yayılabilir ki bunu hiç bir bayan istemez.

Küçük Mutfak Dekorasyonu

Dar mutfakların dekorasyonu kadar kullanılan eşyaların boyutu da son derece önemlidir. Eğer küçük bir mutfağınız varsa her aletin en küçük boyutlusunu kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle mutfak alışverişi yaparken mutlaka hem ihtiyacınızı karşılayan hem de az yer kaplayan ürünler tercih edin. Örneğin sadece blenderini kullanacağınız bir mutfak robotunu almak yerine tek parça halinde blender alıp mutfağınızda uygun bir yere yerleştirebilirsiniz.

Küçük mutfak dekorasyonu hakkında verdiğimiz bilgiler ile sizde dar alanlı mutfağınızda yeni alanlara yer açabilir, daha ferah ve iç açıcı bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kucuk-mutfak-dekorasyonu/