Küçük Tansiyon Nedir?

Tansiyon, farklı çok sayıda hastalığın habercisi olabilen bir değerdir. Normalde herkeste bulunan bu değerlerin yükselmesi ya da düşmesi, tansiyon rahatsızlığı olarak adlandırılır. Hemen hemen her yaşta görülebilen bu rahatsızlıklar, bazen geçici olabildiği gibi bazen de uzun süre kalıcı olabiliyor.

Tansiyon hastalıklarının geçici ya da kalıcı olması, yapılan tedaviye verilen cevap ve kişinin konumu ile ilgilidir.

Her hangi bir neden ile tansiyon ölçümü yapıldığında sonuç olarak bize 2 adet değer verilir. Bu değerlerden ilk söyleneni genelde küçük tansiyon değerini, daha sonra söyleneni ise büyük tansiyon değerini verir. Ölçüm sonucu elde edilen bu iki değerin karşılaştırılması ve analiz edilmesi ile kişinin düşük ya da yüksek tansiyona sahip olduğu anlaşılır.

Bu değerlendirme sonuçlarına göre ilk olarak nedenler belirlenir ve sonrasında neden bağlı tedavi yöntemleri ile rahatsızlık önlenir. Önleme çalışmalarından sonra, asıl tedavi uygulamalarına geçilerek tansiyon rahatsızlığının tamamen yok edilmesi sağlanır.

Tansiyon, kanın damarlar içinde dolaşırken yaptığı basıncın genel adıdır. Küçük tansiyon, kanın hareketlenmesi için kalbin kan pompalaması sırasında gevşeme aşamasında damarın kendi kendine kanı pompalamaya devam etmesi anındaki değerlere verilen addır.

Ani etkiler nedeni ile bu değerlerin de düşmesi ya da yükselmesi söz konusu olabilir. Küçük tansiyon düşmesi ve yükselmesi ile genel tansiyon yükselip düşmesi, genel olarak aynı nedenlere bağlıdır. Bu nedenler ve etkilerini ortadan kaldırarak, tansiyon problemini çözmek mümkün.

Küçük Tansiyon Nedir? 2

Küçük Tansiyon Kaç Olmalı

Sağlıklı bireylerde tansiyon değerleri genel olarak aynıdır. Tansiyon değerlerinin normal olduğundan bahsetmek için küçük tansiyonun 70-90 mm arasında olması gerekir. Bu değerler halk arasında bilinenn değer olarak, 7-8-9 değerlerine denk gelir.

Küçük tansiyonun 40-60 mm arasında olması düşük tansiyon değerleri anlamına gelir. Halk arasında 4-5-6 olarak bilinen bu değerler küçük tansiyon düşüklüğü olarak adlandırılır. 100-120 mm arası değerler ise halk arasında 10-11-12 değerlerine denk gelir ve bu da küçük tansiyonun yükselmesi anlamını taşır.

Küçük Tansiyon Kaç Olmalı

Küçük tansiyon değerleri çok düşük ya da çok yüksek olmadığı sürece tehlikelidir. Küçük tansiyon kaç olursa tehlikeli, diye soracak olursanız, yukarıda verdiğimiz değerlerin altında ya da üzerinde olan değerlerde çok tehlikeli boyutlarda olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurup acilen tedaviye başlanması gerekir.

Küçük tansiyonunun aşırı düşük ya da aşırı yüksek olduğu durumlarda belirtiler de en yüksek seviyede olabilir. Bu da hastanın hayatını tehlikeye atan bir durumdur. Bu durum için mutlaka önlem almak gerekir. Küçük tansiyon değerlerinin yanında büyük tansiyon değerlerindeki düşüklük ya da yükseklik de çok önemlidir. Tansiyon konusunda teşhis konulurken ya da tedavi uygulaması yapılacağı zaman mutlaka bu iki değerin de analizi gerekir.

Küçük Tansiyon Kaç Olmalı 1

Küçük tansiyonun dengede tutulması için mümkün olduğunca sakin bir hayat yaşamak, düzenli beslenmek, yeterli miktarda su tüketmek, çok fazla sıcakta kalmamak ve düzenli uyku gibi faktörlere dikkat etmek gerekir. Bu faktörlere dikkat ettiğiniz ve tedavi gördüğünüz halde tansiyon hakkındaki şikayetleriniz devam ediyorsa konu hakkında doktorunuza mutlaka bilgi verin.

Bu bilgiler çerçevesinde gerekli testleri yaptırıp başka bir sağlık sorununuz olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Tek başına bir sağlık problemi halinde olan tansiyon, aynı zamanda başka önemli hastalıkların da belirtileri arasında yer alabiliyor. Bu hastalıkların tespiti ve sonrasında hastalığa özel uygulanan tedavi yöntemlerinin ardından tansiyon sorunlarında da hafifleme görülecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kucuk-tansiyon-nedir/