Küçük Tansiyon

Tansiyon, kanın damar içinde yaptığı basınca verilen addır. Kanın damar içinde akması ve dolaşması için kalpten çıkarken pompalanması gerekir. Bu pompalanma sırasındaki değerler de küçük ve büyük tansiyon olarak adlandırılır. Ölçüm yapılırken her iki değere göre bir değerlendirme yapılır.

Tansiyon ölçümünde karşımıza çıkan iki değerden birisidir küçük tansiyon. Ölçüm yapıldıktan sonra ile olarak söylenen değer her zaman küçük tansiyonu verir. İster yüksek, ister düşük olan tansiyon değerlerinde küçük tansiyon, büyük tansiyona göre ikinci planda tutulur.

Ancak bazı özel durum ve değerlerde küçük tansiyon da büyük önem taşır. Bu yazımızda sizlerle küçük tansiyon hakkında merak edilen bilgileri paylaşacağız.

Küçük Tansiyon Nedir?

Kalp, damar içinde akan kanın hareketlenmesini sağlayan organımızdır. Kanın hareletlenip basınçla damarlarda ilerlemesi için kalbin pompalama yapması gerekir. Bu pompalama işlemi sırasında normal kan pompalaması yapmak için kalp gevşer ve damar içine pompolanan kan durur.

Bu aşamada devreye damarın elastikliği girer ve daha önce genleşmiş olan damar, kana basınç uygulayarak kalbin gevşemesi anında da kan akımını sağlar. İşte bu sırada oluşan en küçük basınç birimine küçük tansiyon adı verilir. Tıp dilinde diastotik de denilen küçük tansiyonun, normal değerlerde olması için 7-8-9 değerlerinde olması gerekir.

Küçük Tansiyon Nedir

Bu değerlerin dışında 4-5-6 değerlerindeki küçük tansiyon, düşük küçük tansiyon değerleri, 10-11-12-13 değerli küçük tansiyon ise yüksek değerlerde küçük tansiyondur.

Küçük Tansiyon Neden Yükselir?

Küçük tansiyonun yüksekliği, büyük tansiyon kadar önemlidir. Önemli bir sağlık sorunu olan küçük tansiyon yüksekliği, günlük hayatta tüketilen besinlere dikkat etmeme, aşırı terleme, çok sıcağa maruz kalma gibi nedenler ile ortaya çıkabilir. Küçük tansiyon yükselme belirtileri ortaya çıktığında hastaların ilk olarak durumu kontrol altına almaya çalışmaları gerekir.

Tansiyon biraz dengelendikten sonra ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurup durum hakkında bilgi alınmalı, gerekli tedaviye başlanmalıdır. Büyük tansiyon ile birlikte ortaya çıkan çoğu tehlikeli sonuç, küçük tansiyon yükselmesinde de yaşanabilir. Bunun için mutlaka kontrol altına alınması, tedavi edilmesi gerekir.

Küçük Tansiyon Neden Yükselir?

Küçük tansiyon yükselmesi sonrası, kişilerde aşırı baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması ve zaman zaman burun kanaması belirtileri verebilir. Bu belirtiler aynı zamanda başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bunun için bir ya da bir kaç madde belirti sizde varsa mutlaka bir doktora başvurup rahatsızlığınızın teşhisini sağlamalısınız.

Küçük Tansiyon Neden Düşer?

Büyük tansiyon gibi küçük tansiyon da farklı çok sayıda nedenden dolayı düşebilir. Genel olarak yetersiz beslenme, aşırı su kaybı, çok yorucu spor yapmak, kan kaybı, derecesi yüksek yanmalar, hamilelik ve kalp sorunları küçük tansiyonun düşme nedenleri arasında sayılabilir.

Bu nedenler aynı zamanda büyük tansiyonun düşmesine de neden olur. Değerlerin normalin çok altına düşmesi durumunda hastalarda şuur kaybı ve hatta bayılmaya kadar etkiler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden hastanın en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

Küçük Tansiyon Neden Düşer?

Küçük tansiyon düşmesi ya da yükselmesinin önüne geçmek için tansiyon probleminin nedenlerinin iyi saptanması gerekir. Eğer nedenler tam olarak bilinirse daha kolay bir tedavi uygulaması yapılabilir. Hastalıkların genel tedavisinde geçerli olan nedeni ortadan kaldırarak tedavi etme, küçük tansiyon düşmesi ya da yükselmesinde de geçerlidir. Bu rahatsızlıklar için de nedenleri yok ederek bir tedavi uygulaması yapılabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kucuk-tansiyon/