Kudret Narı Faydaları

Bu ilginç meyve hakkında bilgiye sahip misiniz? Kudret narı nedir? Kudret narının faydaları nelerdir? Kudret narı nasıl hazırlanır ve kudret narı nasıl kullanılır? Şimdi size kudret narı ile ilgili püf noktaları vereceğiz.

Kudret narı, orta iklim kuşağında yetişen, aslında ıslah edilmemiş bir kabak türüdür. Acur ile yakın akraba olsa da garip şekli yüzünden kaktüse daha çok benzetilir. Tüm kabakgillerde olduğu gibi sarmaşık ve tek yıllık bir bitkidir. Meyvesi 25cm boyuna kadar uzayabilir, olgunlaştığında çatlar ve ortası çiçek şeklinde açılır. Dışı yeşil, içi turuncu renklidir.

Kudret narının nahoş bir tadı vardır. Ancak zehirli veya zararlı değildir. Çoğunlukla ekvatora yakın bölgelerde yaşar, sıcak iklim koşullarında yaz aylarında erişkinleşip, son baharda tüketilmeye hazır hale gelir.

Direkt yiyecek olarak tüketilmesi tadından dolayı pek mümkün olmasa da, Asya ve Güney Amerikada yaygınlıkla tüketilmektedir.

Kudret narı, özellikle Güney Amerika’da şifa bitkilerinin en başında gelmektedir. Meyvenin gıda olarak tüketilmesi veya macunun tüketilmesi durumunda, karaciğer enzimlerini düzenlediği, böbrekler üzerinde etkili olduğu ve idrar yolu ve sindirim sistemi iltihaplarına iyi geldiği düşünülmektedir. İmmün sistemi güçlendirir, hücre yenilenmesini hızlandırır ve sindirim sistemini çalışmaya teşvik eder. Ayrıca çok ciddi bir lif ve vitamin kaynağıdır.

kudret nari faydalari

Haricen kullanılması durumunda ise kudret narının faydaları deri üzerinde etkilidir. Çok iyi bir antiseptik olması sebebiyle, deri enfeksiyonları, egzema ve mantar ile açık yaraların tedavisinde kullanılmaktadır.

Asya da kudret narından kara merhem benzeri bir ilaç yapılmaktadır. Antibiyotik bir ilaç niteliğindeki ürün çok sık kullanılmaktadır.

Çok sık sorulan bir sorular, kudret narı nasıl hazırlanır ve kudret narı nasıl kullanılır şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Kudret narı, taze meyve biçiminde tüketilebileceği gibi, macunu yapılıp, hava almayan kaplarda muhafaza edilerek yıl boyunca tüketilebilir, çekirdeklerinden elde edilen kudret narı yağı bozulmayacağı için dilediğimiz tüketmemiz mümkündür.

Elbette kudret narı salatalık veya kabak gibi, yalın olarak tüketilmesi pek mümkün olmayan bir bitki olması sebebiyle, bal gibi doğal tatlandırıcılarla karıştırılması daha uygun olacaktır.

Ezme yapılacağında, tatlandırıcı olarak farklı meyveler içine katılabilir, böylece lezzet artırılabilir.

Kudret narı ülkemizde tarımı çok sık yapılan ve tezgahlarda kolayca rastalayabileceğiniz bir ürün değildir. Bu nedenle taze meyvesine erişmeniz biraz güçtür. Üreticiler, kudret narından, kıvamı tadı artırılmış doğal macunlar imal etmekte ve ticari ambalajları içerisinde satışa sunmaktadır. Elbette bu macunun aynısını, eğer meyveyi tedarik edebilirseniz siz de yapabilirsiniz. Kaldı ki böylesi daha sağlıklıdır. Ancak dediğimiz gibi tedarik edilmesi biraz güçtür, o sebepler bu satın alma yöntemi işinizi görebilecektir.

kudret nari nasil yenir

Farklı paket ve içeriklerle sunulan kudret narı macunu bir çeşit marmelata benzer, küçük kavanozlarda satılmaktadır.

Yalnız, her şeyin çok’u zarardır. Kudret narını da etkilerini çoğaltmak düşüncesiyle fazla tüketmeyiniz. Böyle bir durum söz konusu olmayacağı gibi, etkileri olumsuza dönecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kudret-nari/