Kudret Narı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tropikal bir bitki olan kudret narı, meyveleri yenebilen bir sarmaşık türüdür. İlk olmaya başladığında yeşil olan ve salatalığa benzeyen kudret narı, olgunlaştıkça sarı bir hal alır. Mide ve bağırsak hastalıkların tedavisinde ilk akla gelen meyvelerden biri olan kudret narı, son yıllarda sağladığı mucizevi faydalarla adından söz ettirmektedir. Kudret narının faydalarını ve nasıl kullanıldığını anlattığımız yazımızda, tüm bilgilere ulaşacaksınız.

Halk arasında acayip elma olarak isimlendirilmiş olan kudret narı, görsel açıdan kabak ile benzerlik gösteren bir meyvedir. Meyvenin görsel açıdan çok ilgi çektiği bilinmektedir. Yeşil, pütürlü dış yüzeyini kestikten sonra içinden kırmızı renge yakın tohum ya da fasulye benzeri çekirdekler çıkmaktadır.

Meyvesinin içindeki çekirdeklerin zehirli olması söz konusu olduğundan doğrudan kullanımı riskli olabilmektedir. Bu nedenle pazarlarda ve marketlerde kavanoz içinde satılan hazır alternatiflerini tercih edebilirsiniz. Kudret narı ayrıca macun şeklinde hazırlanarak da satışa sunulmaktadır.

Kudret narını kendiniz alıp hazırlayacaksanız biraz zahmetli olmasına karşın ev yapımı olarak tüketilmesi daha doğrudur. Meyvenin çekirdekleri özenle temizlenip atılmalı ve meyve bir süre zeytinyağında beklemelidir. Mide sorunları için birebir olduğu bilinen meyvenin henüz çok yayılmamış olmasından dolayı satış fiyatı biraz yüksektir. Meyvenin yetiştiriciliği ülkemizde belli bir bölgede yapıldığından, tüketimi şu an için çok fazla değildir.

Kudret Narı Nedir?

Kudret Narı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? 1Kudret narı, papara, balsam apple, momordica gibi isimlerle de bilinen Kabakgiller familyasından bir bitkidir. Tırmanıcı yapıda, gövdesi ince bir bitkisi vardır. Bitkinin üzerinde yetişen pütürlü meyvesi tüketilebilir. Kudret narı tropikal meyveler arasında yer alır. Ülkemizde önceden çok tüketilmemesine rağmen son dönemde hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Kudret Narının Özellikleri Nelerdir?

Kudret Narı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? 2Meyvesi kabak şeklinde, ortalama 10 cm uzunluğundadır. Meyve önce yeşil renkte olup olgunlaştıkça sarı ve altın sarısı rengini almaktadır. Meyvenin içinden kırmızı renkte fasulyeye benzer tohumlar çıkar. Meyveler olgunlaştıktan sonra birbirinden ayrılıp yetişmektedir. Kudret narının içeriğinde kalsiyum, B vitaminleri ve fosfor bulunmaktadır. Ayrıca 100 gram kudret narında 84 mg kadar C vitamini vardır. Antioksidan etkisi ile kansere karşı önleyici etkisi vardır.

Çoğunlukla Afrika ve Asya topraklarının tropikal iklim görülen bölgelerinde, Güney Amerika, Karayip Adaları ve Amazon civarında yetişen kudret narı Türkiye’de de yetişmektedir. Ülkemizde büyük çoğunluğu Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Akdeniz çevresindeki ülkelerin birçoğunda yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Bunun yanında Marmara bölgesi yakınlarında Yalova ve Bursa civarında da yetiştiği bilinmektedir.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Kudret Narı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? 3Kudret narı meyvesinin tazesi tüketilirken balla karıştırılarak hazırlanabilir. Bunun için olgunlaşan meyve ezilerek bal ile karıştırılıyor. Karışım aç karnına sabah saatlerinde bir kaşık yeniyor. Taze meyvenin bulunmadığı zamanlar için önceden temizlenen kudret narı minik minik doğranıp bir kilo bal ile karıştırılmalı. Bu şekilde ağzı kapalı olarak 30 gün bekleyen karışım içine katılan çok az su ile sulandırılabilir. Aynı oranla bal yerine zeytinyağı kullanılabilir.

Zeytinyağı ile yapılan karışım 6 ay boyunca beklemelidir. Bu şekilde hazırlanmış karışım kullanılırken bir kaşık alınır ve yine bir kaşık süzme bal ile aç karna yenir. Hazırlanan karışımlar rahatsızlığın seviyesine göre üç öğün de tüketilebilir. Karışımların fayda sağlaması için 41 gün kullanılması gerekmektedir. Meyve tüketim dışında haricen de kullanılabilmektedir. Yanık, yara ve kesikler için yine zeytinyağında beklemiş kudret narı iyileştirici etkisi sebebiyle kullanılabiliyor. Aynı karışım sadece cilt bakımı yapmak için yüze de uygulanabiliyor.

Kudret narını evde hazırlamak gibi bir şansınız yoksa hazır olan karışımlardan da satın alabilirsiniz. Ancak kudret narının hazır karışımlarını alırken güvenilir yerlerden temin etmeye çalışmanızda yarar var. Sağlıklı koşullarda, doğal ürünlerle hazırlanmamış karışımlardan meyvenin yararlarını alamayabilirsiniz. Hazır kudret narı karışımlarını ya da kudret narı meyvesini semt pazarlarında, bazı marketlerde bulabilirsiniz.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? 4İltihapların ve yaraların iyileşmesinde çok etkilidir. Bunun için yara olan bölgeye zeytinyağlı karışımından sürülmeli ve üzeri sarılmalıdır. Kadınlarda görülen vajina ve rahim yaralarının iyileşmesinde ciddi etkileri vardır. Cilt hastalıklarından egzama ve sedefin iyileşmesine yardımcı olur. İçinde bulunan protein ve E vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Bilinçli tüketildiğinde karaciğer için çok faydalı bir meyvedir. Antioksidan etkisi olduğu için tıpkı bir antibiyotik gibi etki gösterebilir. Özellikle tümörün oluşmasına ve büyümesine engel olma konusunda çok başarılıdır. Mide problemleri için şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Özellikle gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklarda çok faydalıdır. İçeriğindeki vitaminler ve mineraller açısından genel anlamda vitamin eksikliği çeken kişilerin düzenli olarak belirlenen seviyelerde tüketmesi önerilmektedir.

Kudret Narının Yan Etkileri Nelerdir?

Kudret Narı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? 5Sağlık için çok faydalı olan kudret narının yanlış ve fazla tüketilmesi durumunda bazı yan etkiler gösterdiği bilinmektedir. Bilinçsizce tüketilen kudret narı karaciğerde ciddi hasarlara neden olur. Şeker hastalarının kullanırken çok dikkat etmesi gerekir. Kudret narı kan şekerinin düşmesine yol açar. Özellikle insülin kullanan hastaların kudret narı tüketmesi yararlıdır ama bilinçsiz tüketilirse yarardan çok zarara yol açabilir.

Kanama artırıcı etkisi olduğu için özellikle adet döneminde ve öncesinde kullanırken dikkatli olunmalıdır. Gebelik düşünenlerin, gebe olanların ve emziren hanımların tüketmesi uygun değildir. Bunun dışında düzenli ilaç kullananlar, ciddi rahatsızlıkları olanlar kudret narını doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Kaynak: http://bilgihanem.com/kudret-nari-nedir-nasil-kullanilir/