Kükürtün Faydaları

Limon sarısı renginde olup, ayrı bir lezzeti ve kokusu olan kükürt günlük hayatta fazlası ile önemli olan bir mineral olmaktadır. Çöktürülmüş kükürt ise sarı tonlarında beyaz bir toz olup su, eter ya da alkol içerisinde çözünmezken karbon sülfürde çözünmektedir.

Kükürdün Faydaları 3

Kükürt hem yenerek hem de haricen direk cilde uygulanmaktadır. Vücudun günlük olarak alması gereken vitamin ve mineral değerleri olmaktadır. Bu vitamin ve mineraller sayesinde vücudun işleyişleri tamamlanmakta ve kişilerin daha sağlıklı olması sağlanmaktadır. Yetişkin bir bireyin ortalama olarak alması gereken kükürt oranı 1000 miligram olmaktadır.

Genel olarak kişilerin kan değerlerine bakıldığında kükürt eksikliği nadir görülen bir durum olmaktadır. Ancak kükürt eksikliğinde saç derisinde solgunluk ve saçlarda zayıflık görülmektedir. Diğer besinlerde olduğu gibi aşırı kükürt tüketiminin de vücuda zararları olmaktadır. Bu zararlar ise; böbreklerde görülmek ile birlikte baş ağrısı, boğaz ve mide yanmaları, reflü ya da mide bulantıları gibi sorunlar yaşanmaktadır.

Kükürt özellikleri arasında en önemlisi deri hastalıklarının tedavisi olarak bilinmektedir. Doktorlar tarafından verilen cilt hastalıklarını geçirecek olan kremlerin ve losyonların içerisinde kükürt fazlası ile yer almaktadır. Vücudun ihtiyacı olan kükürt toz olarak alınabildiği gibi yemeklerden de kolaylık ile alınmaktadır.

Bu besinler; kırmızı ve beyaz et, havuç, soğan, hurma, incir, marul, yumurta, sarımsak, kereviz, ıspanak, lahana ve turp olmaktadır. Bu besinlerin tüketilmesi sayesinde vücutta kükürt minerali de depolanmaktadır.

Kükürt yenilen besinlerin içerisinde yer aldığı gibi aynı zamanda kükürt toz olarak da kullanılmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu birçok mineral ve vitamin olmaktadır. Bunlardan kükürdün yanı sıra diğerlerinin de alınması gerekmektedir.

Kükürdün Faydaları 1

Pek çok kişi yedikleri besinlerin aslında içerisinde ne olduğunu bilmeden yanlış ölçülerde yediğinden dolayı sağlık sorunları meydana gelmektedir. İşte bu yüzden kükürtte kişiler tarafından faydaları bilinmeyen mineraller arasında yer almaktadır. Genel olarak deri hastalıklarında kullanılsa da yenilen yemeklerin içerisinde bol miktarda yer almaktadır. Ancak diğer besinler gibi kükürdün de çok fazla tüketilmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Kükürt faydaları;

 • Vücutta ki solunum sisteminin daha sağlıklı çalışmasına katkıda bulunmakta ve vücudun oksijen dengesini koruyarak, kanda ki oksijen akışını düzenlemektedir.
 • Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlamakta ve unutkanlığa iyi gelmektedir.
 • Sadece saç bakımı için değil, aynı zamanda cilt ve tırnak sağlığı açısından önemli bir mineral olmaktadır. Tırnakların daha sağlıklı uzayarak kırılmasını önlemektedir.
 • Özellikle çocuklara görülen alerjik hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi olmaktadır.
 • Ciltte meydana gelen uyuz, mantar ya da egzama gibi deri hastalıklarını tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Karaciğerin daha sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlamak ile birlikte safra salgılarını artırmaktadır.
 • Bütün B grubu vitaminlerinin kullanılmasında etkili olmaktadır.
 • Vücutta oluşabilecek bazı tehlikeli bakterilerin öldürülmesinde ve yeniden oluşmasını engellemektedir.
 • Kükürdün faydaları arasında ciltte oluşabilecek kırışıklıkların ve yaşlanma belirtilerini geciktirici etkisi de yer almaktadır.
 • Cilt kusurlarını yok etmekte ve cildin daha pürüzsüz olmasını sağlamaktadır.
 • Vücutta ki sodyum potasyum dengesini düzenlemekte, hücrelere besin ve oksijen taşımaktadır.
 • Kükürt merhemi ciltte meydana gelen yanmaların iyileştirilmesinde etkili olmaktadır.
 • Kükürdün Faydaları 2

  Kükürdün Zararları

  İnsan vücudunda kükürt çok fazla olarak yer almasa da bazı dönemlerde fazla kükürt tüketimi sonucunda bazı rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Bunlardan ilki baş ve boğaz ağrısı olmaktadır.

  Ayrıca normal şartlarda kükürt kullanımı alerjik durumları önlese de, fazla kükürt tüketimi alerjik durumların oluşmasına neden olduğundan kullanırken dikkat edilmesi gereken bir besin olmaktadır. Kükürdün fazla kullanımı en çok astım hastalarını rahatsız etmektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kukurtun-faydalari/