Kulak Çınlaması Neden Olur

Kulak Çınlaması Neden Olur
Kulağımız çınladığında her ne kadar birilerinin bizi andığını düşünsek de,  aslında bu tıp dilinde “tinnitus” olarak telaffuz edilen fiziksel bir durumdur. Kulak çınlaması nadir olarak ortaya çıkıyor ve kısa sürüyorsa, muhtemelen üzerinde dahi durulmayacak son derece basit bir nedenden kaynaklanıyor demektir. Ancak ender görülen durumlarda, kulak çınlaması şikayeti bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Kulak çınlaması sürekli hale geldiyse, dikkat ve konsantrasyon bozukluğuna sebep oluyorsa, çınlamaya baş dönmesi de eşlik ediyorsa ve gündelik yaşamı olumsuz yönde etkiliyorsa bir kulak burun boğaz uzmanına görünmek en doğru seçenek olacaktır.

Kulak çınlaması yaşayan kişiler, çınlamayı farklı şekillerde ifade ederler. Vınlama, çınlama, uğultu, vızıldama şeklinde ifade edilen bu rahatsızlığın şiddeti ve süresi kişiden kişiye değişse de, temelde kafanın içinde duyulan ve rahatsızlık veren bir ses olarak bilinir.

 • İlerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerden biri olan işitme kaybı, kulak çınlaması nedenleri arasında gösterilebilir. İşitme sinirlerinin duyarlılığı azaldığında işitme kaybı başlar ve bu da kulak çınlamasına sebep olur.
 • Yaşı daha genç olanlarda ise, yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinlemek, gürültülü aletler, yüksek desibelde ses çıkaran iş makineleri ile çalışmak gibi faktörler de önce duyu hassasiyeti ve işitme kaybına, tüm bunların sonucunda da kulak çınlamasına sebep olabilir.
 • Bunun haricinde iç kulaktaki hücrelerin hasar görmesi,  kulağı etkileyen enfeksiyonlar, orta kulak iltihabı, sinüzit, alerji, nezle gibi rahatsızlıklar, kulak içinde biriken ve temizlenmeyen kulak kiri, otoskleroz ve benzeri kulak kemiğinde değişim oluşturan rahatsızlıklar, kadınlarda hormonal değişimler,  meniere hastalığı ve kansızlık olarak da bilinen anemi rahatsızlığı da kulak çınlaması nedenleri arasında sayılabilir.
 • Bunların ötesinde kulak çınlaması yapan daha zayıf etkenler de vardır. Aspirin, romatizma ilaçları, diüretikler (idrar söktürücü), antibiyotik haplar, baş ve boyun yaralanmaları, akustik nöroma denilen bir tür iyi huylu tümör, yüksek tansiyon, stres, kafein, sigara, alkol, ateroskleroz (damar tıkanıklığı), hipertiroid (tiroid bezinin fazla çalışması), çok fazla cep telefonu kullanmak, baş ve boyun tümörleri ve eklem bozuklukları da, daha az rastlanılan kulak çınlaması nedenleri arasında sayılabilir.
 • Kulak Uğultusu

  Kulak-Cinlaması-Neden-Olur1

  Zaman zaman yahut sık periyotlarla, kulak içinde kaynağı dışa bağlı olmayan sesler, kulakta uğultu şeklinde hissedilebilir. Kulakta uğultu, yalnızca tek kulakta olabileceği gibi, her iki kulakta birden de ve değişik tonlarda hissedilebilir.

  İnşaat makineleri, çim makineleri, ağaç makineleri, sürekli çalışan klima motoru sesi, elektrikli aletler, ateşli silahlar, patlamalar, silah sesi, yüksek desibelde müzik sesi, tümörler, alerjiler, stres, anksiyete, kaygı bozuklukları, diyabet, kalp hastalıkları, kulak rahatsızlıkları, kafa ve boyun travmaları, tiroit, antidepresanlar, antienflamatuarlar, alkol, aspirin, sakinleştirici ilaçlar, uyarıcılar ve fazla miktarda tuzun da kulak uğultusunu tetiklediği, araştırmalarla kanıtlanmıştır.

  Kulak uğultusuna çözüm getirebilmek için en sağlıklı ve güvenilir yol, uzman bir hekime başvurmak olacaktır. Kulak uğultusunun hangi sebep yahut sebeplerden kaynaklandığını ortaya çıkaracak ve gerekli tedavinin ne olduğunu tespit edecek tek kişi hekiminizdir. 

  Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

  Kulak çınlaması sinir bozucu ve psikolojiyi de olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Sık tekrarlayan türde bir kulak çınlamasından bahsedilmiyorsa eğer, kulak çınlaması tedavisi için, kendi kendinize alacağınız önlemlerle bu rahatsızlık verici durumu dizginleyebilirsiniz.Kulak çınlamasına ne iyi gelir sorusundan yola çıkarak şu cevapları verebiliriz:Kulak-Cinlaması-Neden-Olur2

 • Nikotinin iç kulaktaki yapılara kan akışını azaltması sebebiyle sigaradan uzak durmak, alkollü içeceklerden ve kafein içeren gıda ve içeceklerden uzak durmak, stres ve yorgunluktan uzak durmak, düzenli olarak kullanılan ilaçlar arasında yan etki olarak kulak çınlaması yaptığı tespit edilen ilaçları azaltmak yahut hekim önerisiyle yan etki göstermeyen muadillerini kullanmak, düzenli egzersiz yapmak, dikkati kulak çınlamasından uzaklaştırmak, zihni başka tarafa yoğunlaştırmak, bisiklet ve at binme gibi boyun kısmını geren spor ve aktivitelerden uzak durmak, yüksek miktarda ses olan ortamlarda bulunmamak, bulunulacaksa kulak tıkacı kullanmak ve  maden suyu içmemek.
 • İşitme testi : İşitme kayıplarının da kulaklarda çınlama ve uğultuya sebep olabileceğini belirtmiştik. Eğer kulağınızda yahut iki kulağınızda birden işitme kaybı olduğundan şüpheleniyorsanız işitme testi yaptırarak hem şüphelerinizi gidermiş, hem de eğer işitme kaybına bağlı kulak çınlaması sorunu yaşıyorsanız, bu sorunu ortadan kaldırmak için ilk adımı atmış olacaksınız. İşitme testi en sık uygulanan kulak testlerinden olup, her iki kulağın değişik frekanslarda  duyabileceği  en az ses şiddetini yani duyma eşiğini belirler.

  İşitme testi için hasta bir kabine alınır ve kulaklık ile hastanın kulaklarına ses verilir. Hasta, sesi duyduğunda, butona dokunarak duyduğuna dair işaret verir. Bu şekilde, hastanın işittiği ses seviyesi belirlenmiş olur. Hava yolu ölçümleri ile, kulak kepçesinden beyine kadar olan işitme yolları; kemik yolu ise, iç kulaktan itibaren bilgi verir.

  Bir de zaman zaman hissedilen ve rahatsız edici bir his olan kulaktan ses gelmesi problemi vardır. Kulağın içinden, kalp atışına benzeyen, uğultuyu andıran, gittikçe artan yahut azalan, dış kaynaklı olmayan ve dikkati verdikçe psikolojik olarak rahatsız eden bu sesler çoğu kişinin deneyimlediği bir şikayettir.Kulak-Cinlaması-Neden-Olur3

  Kulaktan ses gelmesi bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilir ve mutlaka vücutta meydana gelen herhangi bir durumun yansıması olarak düşünülmelidir.

  Böyle bir durumda kulak yolunu temizletmek, kulak yolunun filmini çektirmek, kulak kemiklerini kontrol ettirmek, çene yapısını kontrol ettirmek, diş sağlığının yerinde olup olmadığını tetkik etmek ve tüm bunlar için ve kulaktan gelen sesler sık sık tekrarlıyorsa bir hekime başvurarak sonucu uzman eline bırakmak en kolay yol olacaktır..

  Kulaklarınız sağlıklı da olsa düzenli olarak bir KBB uzmanını ziyaret ederek, problemler başlamadan önlem almak sağlığınızı koruma anlamında atacağınız en önemli adımdır..

  Kulaklarınızın sadece güzel sesleri duyması dileğiyle…

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kulak-cinlamasi-neden-olur/