Kulakta Egzama

Kulakta egzama, bir deri problemi olan egzama kulakta da görülebilmektedir. Yazımıza başlamadan önce kulakta egzama nedir sorusuna yanıt bulalım. Enfeksiyon ve alerjik nedenlerle kulakta ortaya çıkan ve gelişen egzama türüdür.

Daha çok kuru cilt yapısına sahip olan kişilerde görülen kulakta egzama, müdahale edilmediğinde büyüyebilen bir rahatsızlıktır. Öyle ki, zamanında müdahale edilmediğinde büyüyen ve büyük sıkıntılar doğurabilen kulakta egzama, daha çok çocuklarda görülen bir problemdir.

Ergenliğin bitmesine az bir süre kala kendiliğinden iyileşebilir. Ama diğer zamanlarda egzamanın kendiliğinden geçmesini beklemek çok da doğru değildir.

Kulakta egzama neden olur kısmına gelirsek, birbirinden farklı sebepler sıralanabilir. Uzun süre duşta kalındığında ciltte meydana gelen kuruluklar kulak enfeksiyonlarına sebebiyet verebilmektedir. Kulak egzaması görülen kişilerin uzun süreli duşlardan kaçınması soruna çözüm olabilir. Burada uzun süren duşlar kadar, kuru cilt tipi de kulakta egzama oluşumunun sorumlusudur.

Eğer kulak egzaması kuru ciltten kaynaklanıyorsa, o bölgenin sürekli olarak nemlendirilmesi, sorunu çözecek adım olabilir. Bu nemlendiricilerin seçimi hekime danışarak yapılmalıdır. Kulak egzaması kişinin temizliğine ve bulunduğu ortama bağlı olarak da gelişebilmektedir. İş sebebiyle sürekli tozlu, kumlu ortamlarda bulunmak zorunda olan kişilerde bu sorunun görülme olasılığı daha yüksektir. Hele ki bu kişi sigara da kullanıyorsa risk daha da artar.

Kulakta Egzama 1

Kulak egzaması çoğu kez şiddetli kaşıntılara neden olarak kişiye rahatsızlık verir. Bu durumda bu bölgelerin asla kaşınmaması gerekir.  Aksi takdirde egzama diğer bölgelere taşınabilir. Kulak egzaması, görünen bir bölgede olduğu için bu durum daha da dikkat çeker. Bu gibi durumlarda hekimin tavsiye ettiği bazı ilaçların kullanılması, kulakta egzama probleminde çözüm sağlar.

Kulakta Egzama Belirtileri

Kulakta egzama kabarıklık, ciddi kaşıntılar, deride kuruluk ile beliren ve birtakım durumlarda iyice alevlenen özelliklere sahiptir. Uzun süren sıcak banyolar, terlemeye sebebiyet veren yorganlar, yünlü olduğu için vücuda batan ve kaşındıran giysiler, pösteki, battaniye, halı gibi eşyalara doğrudan temas, giysilerdeki etiketler ciddi kaşıntılara ve hassasiyete sebep olmaktadır. Bu uyaranlardan uzak durmak, şikayetlerin daha da alevlenmesini önleyecektir.

Kulakta Egzama Belirtileri

Kulakta Egzama Tedavisi

Kulakta egzama tedavisinde her şeyden önce problemli bölgeyi kaşımamak gerekir. Aksi halde egzama başka bölgelere de sıçrayacaktır. Kulak egzaması görünen bir bölgede olduğundan kaşımamak oldukça önemlidir. Hekimin vereceği ilaçları düzenli olarak kullanmak  en önemli adımdır.

Egzama yatışsa bile kulak derisi altında uyur pozisyonda bekleyebilmektedir. Bu sebeple ilaçların uzun vadeli olarak kullanılması gerekir. Böylelikle egzama tamamen ortadan kaldırılabilir.

Kulakta egzama nasıl tedavi edilir sorusunun en iyi yanıtını tıp bilimi verecektir. Hekiminize güveniniz ve önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanıp, tedavi rutinini aksatmadan yerine getiriniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kulakta-egzama/