Kulaktan Kan Gelmesi Belirtileri Ve Kulaktan Kan Gelmesi Nedenleri Nelerdir Ve Kulaktan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kulaktan kan gelmesi sık yaşanan bir problem olmasa da oldukça ürkütücü bir durumdur ve altında yaşanan sebep hayli merak uyandırır. Kulaktan kan gelmesi kulak zarının hasar görmesine yahut iltihaplanmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunların haricinde kulakta kist oluşumu, böcek ısırığı ve hatta kafa travmasına bağlı olarak da kulaktan kan gelebilir.

Kulaktan Kan Gelmesi Belirtileri Ve Kulaktan Kan Gelmesi Nedenleri Nelerdir Ve Kulaktan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kulaktan kan gelmesi neden olur sorusuna daha kapsamlı bir yanıt bulmak adına bakalım hangi maddeleri sıralayabiliriz.

Kulaktan Kan Gelmesi Nedenleri

Kulak kanamasının nedenleri çok basit bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, ciddi bir sağlık probleminin de işaretçisi olabilir.

Kulak zarı hasarı, en sık rastlanılan kulak kanaması nedeni arasında sayılabilir. Özellikle çocuklarda meydana gelen bu durumda, kulağa yabancı bir cisim sokulması söz konusudur. Yetişkinlerde ise daha çok orta kulak iltihabına bağlı olarak kulak zarı hasarı görülür.

Ani basınç değişiklikleri de kulak zarı hasarına ve kulak kanamasına sebebiyet verebilir. Uçağa binmek, sualtına dalmak gibi aktivite ve durumlar da kulak zarı hasarı ve beraberinde kulaktan kan gelmesi problemini yaşatabilir.

Bunların dışında kulak iltihapları da kulakta kanama sebebi olarak düşünülebilir. Dış kulak iltihabı ve mastoid kemik iltihabının kulaktan kan gelmesi problemine sebep olabilmektedir. Orta kulak iltihabında kulaktan kan gelmesi de mümkün olan bir durumdur.

Kulak içi zarı kanaması da yine kulaktan kan gelmesiyle neticelenebilen bir durumdur.

Kulaktan Kan Gelmesi Belirtileri Ve Kulaktan Kan Gelmesi Nedenleri Nelerdir Ve Kulaktan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir? 2

Kulak temizlenirken kan gelmesi de çok sık olmasa da başa gelebilecek bir durumdur. Kulak içleri fazla bastırılarak temizlendiğinde, zedelenen ve çatlayan damarlar sebebiyle kulaktan az miktarda kan gelmesi durumu yaşanabilir. Kulak içlerini temizlerken, bu işlem olabildiğince yumuşak hareketlerle yapılmalı ve kulak zarına zarar vermekten kaçınılmalıdır.

Kulaktan kan gelmesi beyin kanaması belirtileri arasında gösterilebilir ama he beyin kanamasında kulaktan kan gelmeyebilir yahut her kulaktan kan gelmesi durumu beyin kanamasına işaret etmez. Gerekli tetkikler mutlaka yaptırılmalı ve kanama sebebi net olarak anlaşılmalıdır. Beyine yakın bölge ve uzuvlarda meydana gelen kanamalarda mutlaka acilen hekim yardımı alınmalı, konu asla ihmal edilmemeli ve müdahale için geç kalınmamalıdır.

Kulak kanamasının nedenleri arasında en ciddi ve tehlikeli olanı da kafa travması sonucu oluşan kanamalardır. Kafatasındaki temporal kemikte meydana gelen yaralanma ve kırıklarda, kulak yolundan kan gelmesi neredeyse kaçınılmazdır. Beyin dokusunda oluşan hasarlar da kulak kanaması neden olur sorusuna bir yanıt olarak verilebilir.

Kulaktan Kan Gelmesi Belirtileri Ve Kulaktan Kan Gelmesi Nedenleri Nelerdir Ve Kulaktan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir? 3

Bunların dışında dış kulaktaki bir sivilcenin patlaması, böcek ısırıkları ve orta kulak kisti de kulaktan kan gelmesinin nedenleri arasında telaffuz edilebilir.

Kulak Kanaması İle Birlikte Görülebilen Belirtiler

İşitme kayıpları, kulak ağrısı, baş ağrısı ve baş dönmesi, denge problemi ve kulak çınlaması gibi belirtiler, kulak kanaması ile eş zamanlı hissedilen ve yaşanan belirtiler olarak sıralanabilir.

Kulaktan Kan Gelmesi Nasıl Geçer, Kulaktan Kan Gelmesi Tedavisi

Kulak kanaması vakalarında her şeyden evvel sakin olunmalı ve soğuk kanlı davranılmalıdır. Böyle bir durumda kulağı evvela temiz ve steril bir sargı bezi ile silmek yapılacak en doğru işlemdir. Eğer kulaktaki kanama fazlaysa bezle sarılabilir, ancak tampon yapılmamalıdır. Eğer kulağından kan gelen kişi baygın vaziyetteyse kanayan kulak üzerine yatırılmalı, ama eğer bilinci açıksa sırt üstü yatırılmalıdır.

İlk müdahaleden sonra kulak kanaması ne kadar az olursa olsun mutlaka uzman bir hekime muayene olunmalıdır. Kulağım kanadı ama mühim değil diye düşünmemek ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek hekim muayenesinden geçmek gerekir. Kulak kanamasında çok şiddetli bir acı hissedilmiyorsa ama çınlama varsa sessiz bir ortamda  bir süre dinlenmek de rahatsızlığın giderilmesi açısından son derece önemlidir.

Kulaktan Kan Gelmesi Belirtileri Ve Kulaktan Kan Gelmesi Nedenleri Nelerdir Ve Kulaktan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir? 4

Kulak kanaması durumunda kanı durdurmak adına pamuk yahut gazlı bez kullanarak hasta kulağının kanadığı yana doğru yatırılmalıdır.

Eğer kulak kanaması sık tekrar etmeye başladıysa yahut seyrek aralıklarla ama sürekli yineliyorsa mutlaka kulak burun boğaz uzmanına görünmek gerekir.

Kulak kanaması enfeksiyon kaynaklıysa hekim antibiyotik, mantar kökenliyse antifungal ilaç önerecektir.

Kulak kanaması eğer kulağa yabancı bir cisim kaçması sonucu oluşmuşsa, cisim, hekim tarafından çıkarılarak kanama durdurulacaktır.

Antibakteriyel özelliğe sahip olan sarımsak da böyle bir durumda da kullanılabilir. Eğer kanama kulaktaki enfeksiyona bağlı olarak gelişmişse 1 diş sarımsağı minik dilimler şeklinde kesip, bir miktar zeytinyağında ısıtıp süzerek, kulağa birkaç damla damlatılabilir. Ama bu basit ve doğal çözüm için bile mutlaka hekime danışmak gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kulaktan-kan-gelmesi-belirtileri-ve-kulaktan-kan-gelmesi-nedenleri-nelerdir-ve-kulaktan-kan-gelmesi-nasil-tedavi-edilir/