Kurdeşen Nedir

Kurdeşen Nedir

Halk Arasında Kurdeşen dökmek olarak bilinen Ürtiker nedir? Ürtiker tedavisi nasıl yapılır?

Ürtiker veya diğer ismiyle kurdeşen Hastalığı, bir deri hastalığı olmasına karşın, dahili veya harici kaynaklardan ortaya çıkabilir. Deri yüzeyinde yer alan hücrelerin genişleyerek kanı hücreden sızdırması sonucu ortaya çıkar. Kabarık kırmızı-pembe bir görüntüsü vardır. Deri üzerinde hatlar veya öbekler halinde sanki altında bir tünel kazılmış gibi bir görünüm oluşturur. Bunun için ismi kurt eşen kelimelerinin birleşmesiyle oluşan kurdeşen dir.

Normal koşullarda anlık olarak ortaya çıkar ve kendiliğinden kaybolur. Bu durum çoğu zaman çevresel faktörlerden meydana gelir.  Örneğin aşırı sıcak sonucu deride oluşan reaksiyon ürtiker olabilir ve buna halk arasında kurdeşen dökmek ismi takılmıştır. Kurdeşen hastalığı ile ilgili psikosomatik sebeplerden de bahsedilmektedir. Kimi vakalarda hiçbir dahili veya harici etken bulunmuyorken, ürtiker meydana gelmekte ve sebebi gösterilememektedir.

Kurdeşen hastalığı enfekte olmadığı ve ağır dermatolojik lezyonlara dönüşmediği sürece hiçbir iz bırakmadan geçer. Ancak bazı hastalar lezyonu kaşıyıp yara yapar ve hatta enfeksiyon kapmasına neden olurlar. Bu durumda yaralar ve dolayısıyla izle oluşur ve tedavisi oldukça güçtür.

Tabii her deri kabarması kurdeşen değildir. Belirtileri iyi bilmek gerekir. Her ne kadar ürtiker yani kurdeşen kalıcı ağır sonuçları bir sorun değilse de, başka sıkıntılar kurdeşen’e benzer görünüm ortaya koyabilir.

Kurdeşen Belirtileri

Kurdeşenin en belirgin belirtisi, kırmızı kabarcıklar şeklinde ortaya çıkmasıdır. Tek bir noktada birkaç tane oluşmaz. Bir veya birkaç bölgede çoklu miktarlarda ortaya çıkar. Hafif ve rahatsız edici bir kaşıntısı vardır. Zaman zaman kepeklenme şeklinde dökülebilir. Akut kurdeşen saatler içerisinde hiç iz bırakmadan geçebilir veya 6 haftaya kadar sürebilirken, kronik ürtiker aylar sürebilir hatta tedavi edilene kadar geçmeyebilir.

Ürtiker hastalığı geçirip geçirmediğinizi anlamanın en güzel yolu, lezyonun oluştuğu bölgeyi buzla ovmaktır. Eğer soğuk kompres durumunda kaşıntı ve/veya kızarıklık azalıyorsa büyük olasılıkla kurdeşen olmuşsunuz demektir.

Kurdeşen ayrıca gıda alerjisi veya çeşitli bitki ve hayvanların temasından kaynaklanan bir alerji biçiminde de ortaya çıkabilir.Kurdesen-Nedir2

Kurdeşen Nasıl Geçer

Ürtiker tedavisi hekim kontrolünde harici krem ve pomatlar kullanarak gerçekleştirilir. Ancak burada esas olan ürtikere yol açan etkendir. Zira rahatsızlığa sebep olan etken ortadan kaldırılmazsa, ilaç kullanımı kesildiğinde tekrar edecektir.

Eğer çevresel sebeplerle geçirdiğiniz bir rahatsızlıksa, örneğin tatile gittiğiniz dönemde ortaya çıktıysa, büyük ihtimalle evinize döndüğünüzde geçecektir. Bu durumda hekim size en azıdan tatil döneminde etkilerini azaltmak için krem verecektir. Ancak örneğin yeni aldığınız bir cilt ürünü size alerji yapıyorsa, onu kullanmamanız, güneş ışığına alerjiniz varsa güneşe çıkmamanız veya yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmanız gerekir.

Yani hastalığın kesin tedavisi, kendiliğinden olabileceği gibi, çok ciddi araştırmalar gerektiren bir süreci de kapsayabilir. Yine de kurdeşen sebeplerinin çoğuna tek seferlik maruz kalırız ve o etken tekrar etmediği sürece hastalık tekrar etmeyecektir.

Elbette dahili rahatsızlıklardan kaynaklanan ürtiker hekimlerin ciddi konsültasyonlarına tabi olmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kurdesen-nedir/