Kürtaj Sonrası Hamilelik

Kürtaj sonrası hamilelik, isteyerek de yaptırılsa kadınlar için adeta bir travma olan kürtaj, çok fazla fiziksel olumsuzluk yaşatmasa da psikolojik kısmı oldukça hassastır. Kürtaj olmuş bir kadın bir süre psikolojik anlamda kendini iyi hissetmeyebilir; suçluluk, pişmanlık, huzursuzluk gibi olumsuz duyguları yaşayabilir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik 1

Kürtajın bunun haricinde getirdiği bir başka olumsuz duygu da “Ya bir daha hamile kalamazsam” korkusudur. Kürtaj sırasında gelişebilecek komplikasyonlar, yanlış uygulamalar, hatalı yaklaşımlar rahimde delinme, yapışıklık ve buna benzer doğurganlığı önleyici hatalar olabilir endişesi de kürtaj sonrası kadınlarda büyük travmalara yol açabiliyor.

Kürtajdan sonra gebe kalınabilir mi, kürtaj sonrası ilişki ne zaman başlamalı sorularının yanıtlarını merak edenler için kürtaj sonrası gebelik konusuna değinmek istedik.

Kürtaj sonrası hamilelik için birkaç ay geçmesi yeterli olmaktadır. Ama kürtajın üzerinden 1 ay geçtikten sonra da hamile kalan kadınlar vardır ve hekimler bu durumun ne anne adayı ne de bebek için zararlı olduğunu belirtiyor.

Kürtajdan sonraki ilk adet ortalama 30 ila 45 gün sonra görülüyor. Eğer bu süre zarfında hala adet görülmediyse bu durum yeni bir gebeliği de işaret ediyor olabilir. Kürtaj işleminden 20 gün kadar sonra yeniden yumurtlama olmaktadır. Bu sebeple eğer kürtajdan sonra yeniden hamile kalınmak istenmiyorsa 15 ila 25. günler arasında korunmasız cinsel ilişkiye girilmemeli ve ilişki sırasında çok dikkatli olunmalıdır. Kürtaj işleminden 45 gün sonra adet görülmezse uzman bir hekime görünmek gerekebilir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik

Eğer kürtaj, düşük sebebiyle zaruri olarak yapılmışsa, kadın, düşük ve kürtajın oluşturduğu travmayı atlatabilmek için en kısa süre içinde yeniden hamile kalmayı isteyebilir. Düşük ve kürtaj sonrası yeni bir hamilelik için çok uzun süre beklemeye gerek yoktur ama yine de 2-3 ay gibi bir süre hamile kalmamak daha doğru olacaktır.

Bazı kadınlar düşük veya kürtajdan sonra bu durumdan çok fazla etkilenebilir hatta depresyona bile girebilmektedir. Hamileyken bebeğini bir an önce kucağına almak isteyen anne adayı birden düşük olayıyla karşılaşınca adeta dünyası başına yıkılır ve psikolojik destek alması gereken bir noktaya gelebilir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Ne Zaman Olmalı?

Eğer kürtaj başarılı bir şekilde yapılmışsa ve kadının üreme sistemi kürtajdan herhangi bir zarar görmediyse kürtajdan sonra gebelik en kısa sürede yeniden gerçekleşebilir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik 3

Kürtaj sonrası hamilelik için yaklaşık 3 ay beklemek en doğru seçim olacaktır. 3 ay sonra yeniden hamile kalınabilir. Kürtaj sonrası kanamalar da oluşabilir ki bu normal bir süreçtir ve adet kanı değildir. Zira kürtaj sonrası adet periyodu 30 ila 45 gün sonra başlar. Kürtaj sonrası gebelik isteyen kadınlar bir kadın doğum uzmanına da danışarak 2-3 ay sonra yeniden hamile kalabilirler.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kurtaj-sonrasi-hamilelik/