Kürtaj Sonrası

Kürtaj sonrası, bir kadın neler yaşar, kürtaj sonrası ağrı olur mu, kürtaj sonrası ilişki ne zaman başlamalıdır, kürtajdan sonra nelere dikkat edilmelidir soruları kürtaj yaptıracak kadınların bir anda zihnine üşüşüveren sorular yumağıdır.

Hemen belirtelim operasyondan 15 gün sonra ovulasyon, yani yumurtlama gerçekleşir. Eğer kürtaj sonrası yeni bir gebelik istenmiyorsa 15 ila 25. günler arasında korunmalı cinsel ilişki yaşanmalıdır. Kürtajdan sonra 45 gün geçmesine rağmen adet kanaması görülmüyorsa hekime başvurmak gerekir.

Kürtaj Sonrası 2

Ceninin 10. haftayı aşmadığı kürtajlarda ilk 1 hafta damlama şeklinde kanama olabilir. Ama bu kanama parçalı ve pıhtılı ise hekime görünmek gerekir. Bazen de kürtaj sonrası hiç kanama olmaz. Kürtajdan 4-5 gün sonra 4-5 gün sürecek lekelenmeler olabilir. Bu tarihten itibaren 3 ila 6 hafta sonra adet kanaması olur.

Kürtaj sonrasında görülen şikayetler genelde bulantı, kusma, kasıklarda ağrı, lokal anestezi sonrasında çıkması muhtemel komplikasyonlar, vajinal akıntı,  genital bölgede koku ve kaşıntı, adette düzensizlik ve yüksek ateştir.

Kürtaj sonrası ağrı da, yaşanması muhtemel şikayetlerden birisidir ve aslında bu ağrının varlığı normaldir. Kasık bölgesinde duyumsanan ağrı adet sancısına benzer. Bu noktada hekim hafif bir ağrı kesici ilaç önerebilir; zira ağır ilaçlar vajinal kanama yapabilir.

 Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtajdan sonra cinsel ilişkiye en az 1 hafta ara verilmelidir. Oluşacak herhangi bir komplikasyona karşı bu süre 10 gün de yapılabilir. Buna hekim karar verecektir. Bu kadar ara verilmesinin sebebi hastada komplikasyonu engelleme gereğidir. Kürtajdan sonra  7 ila 10 gün süreyle kanama olması doğaldır. Bu kanamalar sırasında cinsel ilişki enfeksiyona sebebiyet verebileceğinden sakınalı olabilmektedir.

 Kürtaj Sonrası 1

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kürtajdan hemen sonra cinsel ilişkiye girmek, denize, havuza girmek ve dolu küvette banyo yapmak sakıncalı olabilmektedir.
  • Kürtajdan yaklaşık 2 saat sonra hafif bir yemek yenebilir.
  • Kürtajdan sonra ayakta duş alınabilir
  • Kürtajdan sonraki ilk gün alkol almamaya özen gösterilmelidir.
  • Hekimin tavsiye ettiği ağrı kesici veya antibiyotik muhakkak alınmalıdır.
  • Kürtajdan sonra hiçbir terslik olmasa da mutlaka hekime görünmekte fayda vardır.
  • Kürtajdan genelde 3-4 gün sonra 10-15 gün sürebilen, daha çok siyah ve koyu renkte, kan pıhtısı da içeren kanamalar yaşanabilir. Bu kanamalar doğaldır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kurtaj-sonrasi/