Kuru Ciltler İçin Nem Maskeleri

Kuru Ciltler için Nem Maskeleri
Cilt güzelliği, cildin yağ ve nem dengesi doğrudan ilintilidir. Nem oranı düşük kuru ciltler, dış etkenlerden daha fazla etkilenirler. İnce çizgiler ve kırışıklıkların oluşmasına daha meyilli olan kuru ciltler, daha fazla ihtimam ve bakım ister. Cilt ve kozmetik ürünlerine çok fazla para vermek istemiyorsanız, doğal bakım ürünleri tercih ediyorsanız, kuru ciltler için uygun olan nem maskesi tarifleriyle cildinize ihtiyaç duyduğu nemi sağlayabilirsiniz.

Kuru-Ciltler-İçin-Nem-Maskeleri1

Kuru Ciltler için Zeytinyağı Maskesi Tarifi
Yüzünüze hem nem kazandıran hem de temizleyip arıtan bir nem maskesi tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Cildi hem temizleyen hem de derinlemesine nemlendiren bu nem maskesi için;

Malzemeler:

  • 1-2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • Zeytinyağının 3’te 1’i kadar da hint yağı

Hazırlanılışı: Hint yağının cildi temizleyen ve leke gideren; zeytinyağının ise nemlendiren etkisiyle, cildiniz yüksek oranda nem kazanarak dış etkenlere karşı daha dirençli ve daha sağlıklı olacaktır. Yağ karışımını cildinize bir parça temiz pamuk yahut küçük bir havlu ile yedirebilirsiniz.

Kuru-Ciltler-İçin-Nem-Maskeleri2

Kuru Ciltler için Avakado Maskesi Tarifi
Muhteviyatındaki zengin ve faydalı mineral ve vitaminler sayesinde cildi hem besleyen hem de yumuşacık yapan avokado, aynı zamanda içerdiği antioksidanlar vasıtasıyla cildi sıkılaştırır ve yaşlanmasını geciktirir.
Yüksek nemlendirme özelliğiyle bilinen bal ise, yüzünüze ayrıca bir ışıltı kazandırır.

Malzemeler:

  • 1 adet avakado
  • 1 çay kaşığı hakiki bal

Hazırlanılışı: Sıkılarak lapa haline getirilmiş 1adet avokado ile, 1 çay kaşığı hakiki balı karıştırıp cildiniz uygulayın. Bu karışım, kuru ciltler için mükemmel bir nem maskesidir.

Kuru-Ciltler-İçin-Nem-Maskeleri3

Kuru Ciltler için Yumurta Maskesi Tarifi
Hem nemlendiren hem de besleyici bir maske içinse,

Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı doğal bal
  • 1 adet yumurta
  • 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanılışı:  Tüm malzemeleri karıştırın ve cildinize uygulayın. Yumurtanın protein içeriğiyle, balın besleyici yapısı birleştiğinde hem nemlenmiş hem de ihtiyaç duyduğu maddeleri almış, genç ve pırıl pırıl bir cildin temellerini atarsınız.

Hassas Ciltler için Nem Maskeleri

Hassas ciltler adından da anlaşılacağı gibi, kızarıklığa, tahrişe, güneş ışınlarına, iç ve dış etkenlere daha duyarlı olan ciltlerdir ve yoğun bakım ve itina isterler. Günlük bakımı düzenli yapılmalı, soğuğa ve sıcağa karşı iyi korunmalı ve özel maskelerle desteklenmelidir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve yemeklere lezzet katan yoğurt, cilt bakımında da mükemmel bir nem maskesi vazifesi görür.

Hassas Ciltler için Yoğurt Maskesi:
Yoğurt, sadece hassas ciltler için değil, tüm cilt tipleri  için yararlı bir maskedir. Eğer yağlı bir cildiniz varsa yoğurtlu nem maskesini hazırlarken içine birkaç damla limon da damlatabilirsiniz. Cildiniz kuruysa, maskede kullandığınız bal miktarını arttırabilirsiniz. 2-3 kaşık yoğurtla, 1-2 kaşık yulaf ezmesini karıştırın ve cilt tipinize uygun olan diğer malzemeleri de ekledikten sonra maskeyi cildinize yayın. 15 dakika bekleyin, ılık suyla durulayın.

Hassas Ciltler için Bal ve Muz Maskesi:
Bal ve muzdan oluşan bu maske hem yağlı cildi temizler hem de yumuşatır ve nemlendirir. Kabuğunu soyduğunuz 1 adet muzu çatalla ezin ve yarım yemek kaşığı balla karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze sürdüğünüz maskeyi 15 dakika bekletip yıkayın. Cildiniz yağlıysa, bal ve muz maskesine eser miktarda limon yahut portakal suyu damlatabilirsiniz. Bal ve muzla yapacağınız bu nem maskesi de cildinizi pamuk gibi yumuşacık yapacaktır.

Hassas Ciltler için Yumurta Akı ve Yulaf Ezmesi Maskesi:
Hassas ciltler için bir nem maskesi tarifi de yumurta akı ve yulaf ezmesinden oluşuyor. 1 adet yumurta akını yulaf ezmesiyle karıştırarak yoğun bir kıvam elde edin ve yüzünüze sürün. 15 dakika bekledikten sonra su ile durulayın.

EvdeYapabileceğiniz Maske Tarifleri
Kozmetik marketlerde satışa sunulan nem maskelerine yüksek bedeller ödemek istemiyorsanız, evde kendinizin hazırlayacağı maskelerle hem doğal hem de ucuz çözümler üretebilirsiniz.

Mısır Unu: Bir miktar mısır unuyla, birkaç çay kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırıp yüzünüze nem maskesi yapabilirsiniz.
Badem: Yaklaşık 1 avuç bademi havanda iyice ezin. İçine 2-3 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin ve yüzünüze yedirin.
Yeşil Kil Maskesi: Aktardan temin edeceğiniz yeşil kil tozunu bir miktar suyla karıştırın ve ince bir tabaka halinde yüzünüze uygulayın.
Bal maskesi :Bin derde deva olan balı, farklı malzemelerle karıştırarak birbirinden değişik ve faydalı maskeler üretmeniz mümkün.

– 2 tatlı kaşığı balla 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekletip durulayın. Bu maske cildi parlatır ve canlandırır. Haftada 2 kez kullanabilirsiniz.

– 1 fincan süt, 1 tatlı kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı balı karıştırın ve tüm yüzünüze sürün. Bu da mükemmel bir nem maskesidir. 10 dakika bekletip yıkayabilirsiniz.

– 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı tarçını bir kasede karıştırın. Cildinize sürün, 1 saat bekletin ve durulayın. Bu nem maskesiyle aynı zamanda sivilceler kurur, gözenekler sıkılaşır ve tarçın sayesinde cildiniz temizlenir.
Süt ve Bal Maskesi :Bal ve süt ayrı ayrı bir gıda hazinesi iken, güçlerini birleştirdiklerinde ortaya çıkan etki iki katı faydalıdır. Çok etkili bir nem deposu olan bal ve sütü karıştırarak elde edeceğiniz maskeyi cildinize uyguladığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Nem maskesi olarak olağanüstü bir ikili olan bal ve sütü haftada 1 yahut 2 kez uygulayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kuru-ciltler-icin-nem-maskeleri/