Kuru Maya Maskesi

Kişilerin ciltlerine gereken bakımı göstermemesi sonucunda cilt yüzeyinde birçok sorun meydana gelmektedir. Bu sorunların en temeli genel olarak siyah nokta ve sivilce olarak belirlenmektedir. Kişilerin ciltlerinde oluşan sivilceler ve siyah noktalar belirli bir zaman sonrasında rahatsız edici bir durum haline gelmektedir.

Cilt lekeleri için maske arayışında olan kişiler için piyasada fazlası ile cilt bakım maskesi yer almaktadır. Ancak bu maskelerin içerisinde kimyasal maddeler bulunmakta ve bazı cilt yapılarına uygun olmamaktadır. Bu sebepten kişiler evlerinde de gönül rahatlığı ile cilt bakım maskeleri hazırlayabilmektedirler. Cilt bakım maskeleri içerisinde kullanılacak malzemelerden biri de kuru maya olmaktadır.

Cilt bakımı kişilerin düşündükleri kadar kolay olmamaktadır. Bu süreçte pek çok kişinin doğru olarak bildiği yanlış ayrıntılar yer almaktadır. Kişilerin ciltlerine uyguladıkları cilt bakımlarında ilk olarak kendi cilt yapılarını bilmeleri ve ona göre ürünlerin kullanılması doğru olmaktadır.

Cilt yapısını bilmeden uygulanan cilt bakım maskeleri ya da ürünleri sonucunda ciltte sivilce, siyah nokta ya da cilt lekeleri meydana gelmektedir. Bunları önlemek için kişilerin ilk olarak bir cilt analizi yaptırarak, kuru mu yoksa yağlı mı cilt yapısına sahip olduklarını belirlemeleri gerekmektedir.

Kuru maya maskesi uygulanırken ilk önce cildin temizlenmesi ve kirden arındırılması gerekmektedir.

Kuru Maya Maskesi

 • Cildin temizlenmesi için uygulanan kuru maya maskesi tarifi; malzemeler 1 paket kuru maya, yarım limon ve 2 yemek kaşığı su olmaktadır. Belirlenen ılık suyun içerisine 1 paket kuru maya konulmalı ve çatal ile ezilerek, tamamen karışması sağlanmaktadır.
 • Daha sonrasında içerisine limon sıkılarak konulmalı ve elde edilen karışım fırça yardımı ile cilde sürülmesi gerekmektedir. Sürülen karışım ciltte 15 dakika boyunca durmakta ve 15 dakikanın sonunda ılık su ile durulanması yeterli olmaktadır. Ayda iki kez yapılması cildin temizlenmesinde etkili olmaktadır.
 • Ciltte oluşan sivilce izleri için kuru maya maskesi tarifi; malzemeler 1 çay kaşığı kuru maya, 2 adet çilek ve 1 yemek kaşığı lavanta yağı olmaktadır. Çilekler bir çatal ile ezilmeli ve sonrasında maya ile lavanta yağı konularak karıştırılmaktadır. Bütün yüze ve boyun bölgesine tüm karışım sürülmeli, ciltte 10-15 dakika boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Haftada 1 kez uygulanması yeterli olmaktadır.
 • Cilt lekeleri için kuru maya maskesi tarifi; malzemeler 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı kuru maya olmaktadır. Yoğurt ve maya karıştırıldıktan sonra cilde masaj yapılarak uygulanmalı ve 20 dakika boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında soğuk süt ile cilt yıkanmalı ve soğuk su ile de tamamen durulanması gerekmektedir.
 • Cilt lekelerinden kurtulmak için bu maskenin haftada iki kez uygulanması gerekmektedir. Kuru maya maskesinin yoğurt ile kullanılmasının bir diğer faydası da cildin yenilenmesini ve canlılık kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kuru Maya Maskesinin Faydaları

  Cilt bakımında uygulanacak kuru maya maskesi aslında sadece ciltte oluşan lekeler için değil, cildin yenilenmesi için de kullanılabilmektedir.

  Kuru Maya Maskesi 2

 • Ciltte oluşan egzama problemlerinin çözülmesinde ve ciltten arındırılmasında kullanılmaktadır.
 • Sivilce ya da siyah nokta sorunu yaşayan kişilerin kısa süre içerisinde siyah nokta ve sivilcelerden kurtulması için tercih edilmektedir.
 • Cilt gözeneklerinde oluşan hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır.
 • Özellikle yaş ile birlikte oluşan cilt kırışıklıklarını gidermede büyük rol oynamaktadır.
 • Çöl yak hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Alerjiye yatkın ciltlerin kuru maya kullanımı bu sorunun azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kuru maya maskesi cildi güzelleştirmekte, canlılık vermekte ve ciltte oluşan problemlerinden giderilmesinde etkili olmaktadır.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kuru-maya-maskesi/