Kuru Öksürük Nedenleri

Uzun süre geçmediğinde boğazda tahrişe ve ciğerlerde yanmaya neden olabilen, daha çok bizi soğuk kış günlerinde ve ya mevsim geçişlerinde yakalayan kuru öksürük; genellikle ciddi ve ölümcül bir rahatsızlığın belirtisi olmamakla birlikte ateş, mide bulantısı ve halsizlikle birlikte yaşanıyorsa; ciddi bir rahatsızlığa işaret ediyor olabilir.

Kuru öksürük sebepleri içerisinde ilk sırada astım, reflü ve alerjilerin yer aldığını söyleyebiliriz.

Kuru öksürük, bazen midede yanma, nefes alırken zorluk çekme, burnun kaşınması gibi belirtiler ile birlikte de hastada görülebiliyor.

Kuru Öksürük Neden Olur

  • Alerjiler:

Henüz fark etmediğiniz bir alerjiniz varsa kuru öksürüğün nedeni bu olabilir. Kuru öksürük; alerji belirtileri içerisinde bulunan, hapşırma, burun tıkanması ya da burun kaşınması ile birlikte de ortaya çıkabilen bir alerjik durum.

  • Astım

Kuru öksürük; daha çok diğer hastalıkların bir sonucu olarak hastada görülen bir rahatsızlık. Astım da bu hastalıklar listesinde bulunan ciddi bir hastalık. Kuru öksürüğünüze, göğsünüzde hırıltı, nefes darlığı eşlik ediyorsa, bronşlarınızın iltihaplanmış olma ihtimali oldukça yüksek.

  • Reflü

Kuru öksürük sebepleri içerisinde reflünün de önemli bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz. Özellikle yemek yedikten sonra ya da sabahları öksürüyorsanız; reflü hastası olabilirsiniz. Yatmadan önce bir çay kaşığı ballı zencefil içerek, kuru öksürüğünüzü hafifletebilirsiniz.

  • Akciğer hastalıkları

Balgamsız kuru öksürük, akciğer kanseri gibi rahatsızlıklara işaret eden önemli bir bulgu. Balgamsız kuru öksürük, tüberküloz, akciğer kanseri, amfizem gibi ciddi rahatsızlıkları da işaret ediyor olabilir. Aşırı terleme, ateş, nefes darlığından şikayetçiyseniz, kendinizi sürekli yorgun hissediyor ya da son zamanlarda aşırı kilo kaybettiyseniz; bu ciddi hastalıklardan birine yakalanmış olabilirsiniz.

  • Psikolojik nedenlere bağlı öksürük

Öksürüğünüz aniden ortaya çıkıyorsa, siz uyurken geçiyorsa ve daha çok stresli olduğunuz anlarda öksürüyorsanız, öksürüğünüz psikolojik kökenli olabilir.

Kuru öksürük için doktora gidebilir; çok ciddi olmayan durumlarda evlerinizde kendi hazırladığınız ıhlamur, anason, zencefil gibi bitki çaylarını tüketmeyi de deneyebilirsiniz.

Kuru Öksürük Nedenleri 1

Kuru öksürük için nemli hava solumanızı da tavsiye ediyoruz. Özellikle kış aylarında kullanılan kalorifer petekleri ve ısıtıcılar, havadaki nemi aldığı için kişinin nem azlığından öksürmesine sebep oluyor. Yarım kase suyu peteklerinizin üzerine koyarak, odanın nemlenmesini sağlamanız, nemsiz hava kaynaklı kuru öksürükten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Öksürük, solunum yolarında iritasyona neden olan etkenin dışarı atılması sağlayan vücut refleksidir. Dolayısıyla nedensiz bir öksürük olmaz. Ancak bazı sorunlar direkt solunum yolları ile ilgili olmayıp, mide, sinüs gibi bağlantılı organlarla ilgili olabilir. Sorunu kendi başınıza telhis etmenizse neredeyse imkansızdır ve bu noktada bir hekimden bilgi almak gerekecektir. Kuru öksürük, solunum yollarından dolayı ortaya çıkıyorsa oldukça ciddi sorunlara işaret edeceğinden, bu noktada mutlaka hekime başvurulması gerekir.  Kuru öksürük için evsel tedbirler çoğu zaman etkisizidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kuru-oksuruk-nedenleri/