Kuru Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır? En İyi 10 Kuru Şampuan Markası

Kuru şampuan Amerika ve Avrupa’da çok uzun zamandır kullanılmaktaydı. Yurdumuzda kullanılmaya başlaması ile büyük bir ilgi görmüştür. Kuru şampuanlar hacimli olan saçların ve yağlanmayan saç derilerinin formülleri haline gelmeye başlamıştır. Çok önceleri kuru şampuan köpek bakımları için kullanılmakta olan bir temizlik maddesi olarak kullanılmaktaydı.

Kuru Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır? En İyi 10 Kuru Şampuan Markası

Köpeklerin çok sık yıkanması durumunda derilerinde bulunan yağların dengesi bozulmaktaydı. Yanlış şampuan kullanmak derinin nemli olmasını azaltabilmektedir. Bu netice ile derilerde deri hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı köpeklerin yıkanmasında kuru şampuan kullanılmaya başlandı. Bundan örnek alınarak insanlar içinde kuru şampuanlar üretilmesi istendi. Üretilmiş olan kuru şampuanlar insanlar üzerinde iyi bir sonuç verdiğinden dolayı insanlar için kuru şampuan üretilmeye başlandı.

Yoğun iş hayatı olan kişilerin ve saçlarında yağlanma problemi olan kişilerin kuru şampuanlar bir kurtarıcı olarak kullanılmaya başlandı. Kullanıldığı zaman anında suya gerek duymadan saçların yeni yıkanmış gibi canlı bir saça sahip olmayı sağlanmış olmaktadır. Kuru şampuanlar özellikle bayanlar tarafından çok ilgi görmüştür. Uygulanmış olan saça güzel bir görünüm sağlamakta ve saçlara şekil vermede kolaylık sağlamaktadır.

Pudralı bir yapıya sahip olan kuru şampuanlar bu yapı neticesinde saç derisinin üretmiş olduğu yağları emer. Kuru şampuan genel olarak sprey şeklinde olmakta ve kullanım sırasında saç derisine 20 santim uzak bir mesafeden püskürtülmesi ile kullanılmaktadır. Saça püskürtülmesi sonrası saçların taranması gerekir. Bunun nedeni ise şampuanın saç diplerine iyice yedirilmesi gerekir.

Kuru Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır? En İyi 10 Kuru Şampuan Markası 1

Kuru şampuan saç diplerinde beyazlatma gibi renk oluşumu meydana gelir. Beyazlığı gidermek için saçların çok iyi taranması gerekecektir Banyo yaparken saç derilerinin çok iyi temizlenmesi gerekir. Saç derileri iyi temizlenmez ise saçlarda kepeklenme meydana gelir. 

Kuru Şampuan Nedir?

Kuru şampuan ilk zamanlar yatağa bağımlı kalmış olan hastaların saçların da kullanılmakta ve köpeklerin bakımı ve temizliği için üretilmiştir. Amerika ve Avrupa’da büyük bir ilgi görmüştür. İçerisinde bulunmuş olan pudra saç derisinin üretmiş olduğu yağlı saçlar için kuru şampuan yağları emerek saçların yağlı kalmasını önlemektedir. Kuru şampuan saç derisindeki ve saçta bulunan yağların emilmesini sağlar ve saçın temiz parlak olmasını sağlar. Fakat kuru şampuan kullanmak saçların tam temiz olmasını sağlamaz.

Günlük olarak kullanılabilmektedir. Acil bir yere gitmek istediğinizde saçlarınızın kötü olması durumunda kuru şampuandan yararlanabilirsiniz. Kuru şampuan kullananlar saçlarınızı o günkü durumdan kurtarmış olursunuz. En fazla bayanlar tarafından rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Bayanlar için hayat kurtaran ürün olarak tanımlanmaktadır.

Kuru Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır? En İyi 10 Kuru Şampuan Markası 2

Saçınızı yıkamaya vaktiniz olmadığı durumlarda kuru şampuan kullanarak saçınıza rahat bir şekilde şekil verebilirsiniz. Kuru şampuanı saçınıza uygulayacağınız zaman spreyli olan kuru şampuanı 20 santim kadar uzak mesafeden sıkarak kullanabilirsiniz. 

Kuru Şampuan Nasıl Kullanılır?

Kuru şampuan kullanımı pratik ve çok kolay olmaktadır. Sprey halinde olmasından dolayı saçlara uygulaması çok kolaydır. Kuru şampuan saç diplerine uygulanmakta olan bir ürün olmaktadır. Kuru şampuan kullanmadan önce saçlarınızı küçük bölümlere ayırmak gerekir. Küçük bölümlere ayırdıktan sonra saçlarınızın diplerine 2 defa sıkmak yeterlidir. Spreyin her sıkılması durumunda saçınızın şampuanı emmesi 5 dakika sürmektedir.

Daha sonra saçlarınıza şampuanı tarama yaparak yayınız. Saçlarınızda beyazlık meydana gelmiş ise tarak ile daha fazla tarama yaparak bu beyazlığı giderebilirsiniz. Saçınız da beyazlık kalırsa ileride saçınızda kepeklenme meydana gelir. Bunun için saçınıza uygulanmış olduğunuz şampuanı saçlara çok iyi yaymalısınız.

En iyi kuru şampuan

Kış aylarında saç yıkamaya ve duş almaya pek fazla yanaşmayız havalar soğuk olduğu için. Kuru şampuan kullanmak kış aylarında en iyi saç bakım ürünü olarak benimsenmektedir. Saçınızı yağlanmış ve ağırlaşmış olarak hissettiğiniz durumlarda kuru şampuanları kullanmak en iyi yöntemdir. En iyi kuru şampuanlar olarak seçilmiş olan şampuan türleri şunlardır.

Kuru Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır? En İyi 10 Kuru Şampuan Markası 4

Batiste kuru şampuan: Bayanlar arasına en fazla ilgi duyulan şampuanlardan birisidir. Farklı koku seçenekleri olmakla beraber saçlara anında etki göstermektedir. Saçlarda bulanan yağları kolay bir şekilde emmektedir. Batiste kuru şampuan saçların hacimli olmasını sağlamaktadır.

Davines kuru şampuan: Saçların sertleşmesini engellemede en başarılı bir şampuandır. Saçların yumuşak kalmasını sağlamaktadır. Saçları sertleştirmeden saçlarda oluşan yağları kolay bir şekilde emmektedir.

Toni&Guy kuru şampuan: Kuru şampuanlar içinde en fazla rağbet gören şampuan çeşididir. Büyük boy şişede bulunmasından dolayı uzun süre kullanım sağlamaktadır. Saçların canlı, hacimli ve yumuşak olmasını kolay bir şekilde sağlamaktadır. Toni & guy kuru şampuan bayanlar tarafından beğenilen şampuan türlerinden biridir.

Kerastase powder bluff kuru şampuan: Kerastase kuru şampuan içerisinde bulundurmuş olduğu çiçek kokusu sayesinde saçların güzel kokmasını sağlamaktadır. Kerastase kuru şampuanlar ısıya karşı saçları koruma görevi yaparak saçların şekillendirmelere karşı saçların korunmasını sağlamaktadır.

Sephora express kuru şampuan: Hafif olan yeni kokusu ile saçların yağlı kalmasını engellemektedir. Saçların daha dolgun görünmesini sağlamaktadır.

Elidor kuru şampuan: yağlanmış ve ağırlaşmış olan saçları elidor kuru şampuan su kullanmadan saçların canlı kalmasını sağlamaktadır. Çok güzel kokusu olmaktadır. Elidor kuru şampuan saçların güzel görünümünü ortaya çıkarmaktadır.

John frieda: İnce saçları olan kişiler kullanarak saçların dolgulu olmasını sağlar.

Art fresh dust kuru şampuan. İnce telli ve yağlı saçı bulunan kişilerin rahat bir şekilde kullanmalarını sağlamaktadır.

Klorane avoine kuru şampuan: İçerisinde yumuşatıcı ve yulaf ekstresi olmasından dolayı saçları yıkamadan temizleme özelliğine sahip bir şampuandır.

Kuru Şampuan Zararlı mı?

Saç uzmanlarının görüşlerine göre devamlı kuru şampuan kullanılması sonucu saçların kepekli olmalarına neden olacağını söylemektedirler. Saçlarda kepeklerin oluşması, saç derilerinde sivilceler ve saç derilerinde kistlerin meydana geleceklerini açıklamaktadırlar. Saçların pudralı bir maddeyle kaplanması neticesinde saçların yağlı görüntülerini saklayarak saçlarda oluşan doğal nemin kaybolduğunu ve sonuçta saçlarda kepeklenme meydana geldiğini söylemektedirler.

Kuru şampuanların çok sık kullanılması sonucu saçlarda tozlu bir etki yaratacağından saç derilerinde sivilcelerin oluşmasını ortaya çıkaracaktır. Kuru şampuanları haftada bir defa kullanmak daha uygun olur. Devamlı kuru şampuan kullanmak saç derilerindeki delikleri tıkayarak saç derilerine zarar vermiş olur.

Kuru Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır? En İyi 10 Kuru Şampuan Markası 5

Zaman problemi olan bayanlar için en ideal temizlik ürünlerinden olan kuru şampuanlar saçlarda bulunan yağların emilişlerini kolaylaştırmaktadır. Saçlara güzel bir koku vermekle beraber saçlarınızın canlı kalmasını sağlamaktadır. En iyi kuru şampuan fiyatları şu şekildedir.

Batiste kuru şampuan: Batiste kuru şampuan 5 çeşit koku seçenekleri bulundurarak saçların güzel kokusunu sağlamaktadır. Fiyat olarak 25 TL’den piyasada satılmaktadır.

Kerastase kuru şampuan: Saçları güneş ışınlarına karşı korumaktadır. Saçın elektriklenmesini önlemektedir. Fiyat olarak 70 TL’den piyasada satışı yapılmaktadır.

Elidor kuru şampuan: Elidor kuru şampuan çeşitleri piyasada oldukça fazladır. Kullanım olarak diğer kuru şampuanlara göre biraz zahmet ister. Çok güzel bir kokusu bulunmaktadır. Elidor çeşitleri fiyat olarak 15 TL’den piyasada satılmaktadır.

John frieda hacim:İnce saçları olan kişiler bu kuru şampuanı kullanmaları gerekir. Saçlarda bulunan yağları tek sıkışta emmektedir. Fiyat olarak 25 TL’den piyasada satılmaktadır.

Kuru Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır? En İyi 10 Kuru Şampuan Markası 6

Davines hair refresher kuru şampuan: Tüm saç tiplerine uyumlu bir şampuandır. Saçları sertleştirmez. Fiyat olarak 68 TL’den piyasada satışı yapılmaktadır.

Toni&guy cleanse kuru şampuan: Saçlarda pudra kalıntısını katiyen bırakmaz. Fiyat olarak 45 TL’den satışı yapılmaktadır.

Dove: Çok güzel kokusu ve ucuz olması ile yanınızda rahat bir şekilde taşıyabilirsiniz. Fiyat olarak 10 TL olarak satılmaktadır.

Avon kuru şampuan: Saç sağlığı bakımından bir yenilik yapmış olan Avon kuru şampuan fiyatları 20 TL’den başlamaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kuru-sampuan-nedir-nasil-kullanilir-en-iyi-10-kuru-sampuan-markasi/