Kuşburnu Çayı Yapılışı, Kuşburnu Çayı Demleme Yöntemleri

Kuşburnu çayı, C vitamini açısından hayli zengin, tadı hafif buruk, kıpkırmızı ve son derece faydalı bir çaydır. Gülgiller ailesinden olan kuşburnu, yaban gülü yahut köpek gülü adıyla da bilinir. Kuşburnunun içinde bulunan C vitamini portakaldan bile fazladır. Bu sebeple kuşburnu grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına son derece faydalı bir bitkidir.

Kuşburnu Çayı Yapılışı, Kuşburnu Çayı Demleme Yöntemleri 1

Kuşburnunun içindeki meyve asitleri idrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcı etkiye sahiptir. Kuşburnu çayı bu sebeple kabızlık giderici bir içecek olarak da tüketilebilir. Böbrek bozukluklarına da iyi gelen kuşburnu çayı kandaki şekeri de düşürür ve bu yüzden şeker hastaları için de oldukça faydalıdır. Bilhassa şekersiz kuşburnu marmelatı şeker hastaları tarafından şeker niyetine kullanılabilir.

Bunca yararını konuştuktan sonra şimdi gelelim kuşburnu çayı nasıl demlenir hususuna… Eklem ağrılarına son derece iyi gelen soğuk kuşburnu çayı tarifi işinize yarayabilir.

Bir miktar kuşburnuyu havanda ezerek, 1.5 su bardağı temiz ve ılık suyun içine atın ve yaklaşık 12 saat kadar bir kabın içinde bekletin. Kullandığınız kap alüminyum yahut bakır olmamalı. 12 saat sonunda iyice ezilen kuşburnu suya tamamen karışmalı. Daha sonra hazırladığınız içeceği süzüp içine şeker karıştırmadan için. Bu soğuk çayı üç günde bir hazırlayarak için.

Kuşburnu Çayı Yapılışı, Kuşburnu Çayı Demleme Yöntemleri 2

Sıcak kuşburnu çayı için de bir tarifimiz var. Sıcak kuşburnu nasıl yapılır sorusu için işte leziz bir yanıt.

2 çay kaşığı öğütülmüş kuşburnunun üzerine bir büyük fincan sıcak su ekleyin ve 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Tatlandırmak isterseniz balla tatlandırabilirsiniz. Günde büyük bir fincan içebilirsiniz.

Yoğun miktarda A ve C vitamini içeren kuşburnu çayı cildi gençleştirir ve bu yüzden pek çok kozmetik ürünün formülünde kullanılır. Kuşburnu, yeni hücre oluşumuna da yardımcı olur; yara ve yanık izlerini geçirir, cildin esnek hale gelmesini sağlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kusburnu-cayi-yapilisi-kusburnu-cayi-demleme-yontemleri/