Kuşburnunun Faydaları

Kuşburnunun Faydaları; demlendiğinde vişne rengi berrak ve bordomsu bir renk alan kuşburnu çayını duymayan ve tatmayan yoktur sanırız. Gül meyvesi olarak da bilinen kuşburnu, boyu 3 metreye kadar uzayabilen, çok güzel kokan beyaz çiçekler açan bir bitkidir. Çiçekleri açtıktan sonra yaprakları dökülür ve gülü andıran kuşburnu meyvesi kendini gösterir. Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’nın ılıman iklimlerinde yabani olarak yetişen kuşburnunun meyveleri sonbaharda toplanır. Son derece güçlü bir C vitamini kaynağı olan kuşburnu bitkisinin demlenmesiyle elde edilen kuşburnu çayı, özellikle nezle ve grip gibi hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilebilecek çayların başında gelir.

Kuşburnu çayı sadece çay olarak değil, gıda maddesi ve bitkisel bir şifa verici olarak da kullanılır. Kuşburnundan marmelat, yağ, ezme, reçel ve hoşaf yapılmaktadır. Dünya çapında en faydalı 20 bitki arasında gösterilen kuşburnu bilhassa ciltteki iltihaplanmaların giderilmesinde son derece etkilidir. Ciltte meydana gelmiş iltihaplanmaların üzerine sürülen kuşburnu bitkisinin kısa sürede iyileşme sağladığı ve eklem kireçlenmelerinin tedavisinde etkili olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır.

Kusburnunun Faydalari

 • Kuşburnu bitkisinin en önemli ve bilinen özelliği de grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili olmasıdır.
 • Kanser ve kalp hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklarda vücudun bağışıklığını güçlendirir. Sık olarak kuşburnu tüketen bir insanın kansere yakalanma riskinin, diğerlerine göre daha az olduğu bilinmektedir.
 • Kuşburnu gözleri güçlendirir, basura karşı faydalıdır, cinsel isteği artırır, bağırsak kurtlarını düşürür, kanı temizler ve ishali keser.
 • Akciğerlerde leke oluşumunu da engelleyen kuşburnu, bronşları açar ve akciğerleri temizler. Bu anlamda bronşit hastaları için kuşburnu çok faydalı ve koruyucu özellikte bir bitkidir.
 • İdrar yolları enfeksiyonlarının iyileşmesinde de etkili rolü olan kuşburnu, idrar yapma sırasında ve sonrasında oluşan ağrı ve yanmaların doğal tedavisinde de kullanılır.

Kuşburnu faydaları açısından değerlendirildiğinde bize işte böyle bir liste sunar.

 • Kuşburnu faydaları son derece fazla olan, çok şifalı bir çaydır.
 • Doğal bir antioksidan olan kuşburnunun bağışıklık sistemini desteklediği ve güçlendirdiği biliniyor.
 • Kan basıncını düzenler ve dengeler
 • Kötü kolesterolü düşürür
 • Kuşburnu çayı Romatizmal ağrıları hafifletir.
 • Kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatır.
 • C vitamini açısından hayli zengindir.
 • Şeker hastalığına karşı korum sağlar.
 • İdrar yollarında oluşabilecek rahatsızlıklara karşı koruma sağlar.
 • Kuşburnu çayı cilde parlaklık verir.
 • İdrar söktürücü etkisi vardır.    

Kusburnu Cayinin Faydalari

Faydaları, özellikle de direnç veren ve cildi genç tutan özelliği bu denli ön planda olan kuşburnu çayı nasıl demlenir bir bakalım. Kuşburnu çayını soğuk ve sıcak olarak demleyip içebilirsiniz.

Soğuk tercih diyorsanız; 1.5 su bardağı ılık suyun içine havanda ezilmiş bir miktar kuşburnunu ilave edip yaklaşık 12 saat boyunca alüminyum ve  bakır olmayan bir kapta bekletin. 12 saat sonunda suyu karıştırıp, kuşburnu tanelerini ezerek suya karışmasını sağlayın. Süzdükten sonra şeker ve buna benzer katkı maddeleri eklemeden tüketin. Süzme işlemini yaparken kullanacağınız süzgecin metal olmamasına da dikkat edin. Üç günde bir kuşburnu çayı hazırlayarak için. Eklem ağrılarında, romatizmal ağrılarda ve bu bölgelerdeki iltihaplanmalarda kuşburnunun içindeki yoğun C vitamini, ağrıların ve iltihapların giderilmesinde etkin rol oynar. Şeker hastaları  ve kabızlık problemi olanlar için de son derece etkili bir çaydır.

Kusburnu Cayi Nasil Yapilir

Kuşburnu çayını sıcak olarak demleyip de içebilirsiniz. Bunun için büyük boy bir çay fincanı sıcak suya 2 çay kaşığı öğütülmüş kuşburnu ekleyip 15-20 dakika demleyin. Bu şekilde içemiyorsanız çayın içine tatlandırmak için bir miktar bal ilave edebilirsiniz. Günde bir fincan tüketebilirsiniz.

Kuşburnunun bilinen bir yan etki ve zararı yoktur. Kuşburnu çayı günde 1, en fazla 2 fincan tüketilmelidir. Yüksek dozlarda tüketildiğinde midede hassasiyet oluşturabilir. Ayrıca sürekli ve sık tüketildiğinde de bazı kişilerde deride kaşıntı yapabilir.

Kuşburnunun faydaları ve zararları bu şekilde sıralanabilir. Tekrar belirtmekte fayda var ki, kuşburnu tüm diğer faydalı bitkiler, bitki çayları ve gıdalarda olduğu gibi aşırı miktarlarda ve çok sık tüketilmedikçe vücuda herhangi bir zarar vermez.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kusburnunun-faydalari/