Kuşkonmaz Nedir, Faydaları, Nasıl Temizlenir Ve Kuşkonmaz Tarifi

Kuşkonmaz bitkisi zambakgiller familyasından olmaktadır. Akdeniz çevrelerinde yoğun olarak yetişmektedir. Uzun saplı, ince olan ve küçük yapraklı saksı bitkisidir. Kuşkonmaz yurdumuzda 1960 yılları arasında ihraç edilmesi amacı ile yetiştirilmeye başlandı.

Kuşkonmaz Nedir, Faydaları, Nasıl Temizlenir Ve Kuşkonmaz Tarifi

Yurdumuzda tüketimini ilk önce yurdumuzda bulunan yabancılar tarafından yapılmıştır. 1997 yılında İzmir menemende teşvik amacı ile kurulmuş olan tesis haricinde hiçbir tesis bulunmamaktadır. Kuşkonmaz halkımız tarafından fazla bilinmemektedir. Vatandaşımızın kuşkonmaz tüketimi alışkanlığı neredeyse yok gibidir.

Kuşkonmaz Nedir?

Kuşkonmaz çalı halinde olan ve odunsu bir bitkidir. Afrika, Asya ve Akdeniz bölgelerinde yoğun olarak yetişmektedir. Yaprakları pul şeklinde ve almaşık olarak diziliş şekli bulunmaktadır. Kuşkonmaz çiçeği küçük olmasına karşılık yeşil renkte veya beyaz olarak yetişmektedir. Meyveleri olmakta ve üzüm gibidir. 150 ye yakın çeşidi bulunmaktadır. Tıbbi olan kuşkonmaz yurdumuzda Doğu Anadolu ve Trakya bölgelerinde yoğun olarak yetişmektedir.

Açmakta olan çiçekleri sarı renktedir. Kırmızı renkte meyveleri bulunur. Tıpta toprakta bulunan gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılmaktadır. Bahar aylarında toplanıp kurutulup kullanılmaya başlanır. Kuşkonmaz genel olarak ılıman olan iklim yerlerinde ve sulak yerlerde yetişmektedir. Kuşkonmaz bitkisinde A, B1, B2 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Protein ve mineral bakımından oldukça zengin bir bitkidir.  Kuşkonmaz 2 evcikli olarak yetişen bir bitkidir. Bazen tek olan evcikli bitkilerde bulunmaktadır.

Kuşkonmaz Nedir, Faydaları, Nasıl Temizlenir Ve Kuşkonmaz Tarifi 2

Çiçekleri altılı olarak olmaktadır. Erkek olan çiçekler dişi çiçeklere oranla daha büyük olmaktadır. Hafif bir şekilde kavun içi rengini anımsatır. Çiçeklenme süreleri hasatın yapılacağı güne göre değişmektedir. Marmara bölgesinde haziran ayları, Ege bölgesinde mayıs ayları, Orta Anadolu bölgesinde ise ağustos aylarında çiçeklenme olmaktadır. Dişi çiçekler erkek çiçeklere oranla daha küçük olmaktadır.

Kuşkonmazın meyveleri üzüme benzemektedir. Kuşkonmaz bitkisinin tohumları ise siyah renkte olup börek şeklini almaktadır. Kuşkonmaz tohumları diğer bitkilerin tohumlarına göre daha geç çimlenme göstermektedir. Çimlenme süreleri 3 veya 6 yıl arasında olmaktadır.  Kuşkonmaz tohumları karanlık ortamda daha çabuk çimlenme yaparlar. Çimlenme süresinde toprak devamlı olarak nemli bulunması gerekir.

Kuşkonmaz Faydaları

Kuşkonmaz bitkisinin sağlık açısından birçok faydaları bulunmaktadır. Bu faydaları şunlardır.

Kanı temizler, İdrar söktürücü olarak kullanılır. İdrar yollarının temizlenmesinde yardımcı olur. Cilde canlılık kazandırır. Midede hazmı kolaylaştırır. Ağrıyan dişlerin ağrılarının giderilmesinde yardımcı olur. Kalbi ve gözlerin kuvvetli olmasını sağlar. Sinirlerin kuvvetli olmasına imkan verir.

Kuşkonmaz Nedir, Faydaları, Nasıl Temizlenir Ve Kuşkonmaz Tarifi 3

Karaciğerde meydana gelen şişlikleri ortadan kaldırır. Dalak hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılır. Beyinde meydana gelen yorgunluğu ortadan kaldırır. Mide ve karaciğer için çok faydalı bir bitkidir. Yüksek olan kolesterolün düşürülmesinde yardımcı olur. El ve ayaklarda meydana gelen şişliklerin indirilmesinde çok faydalı bir bitkidir. Kalp hastalıklarında oluşan ödemlerin giderilmesinde çok yararlıdır. Antistres hormonlarının oluşmasında yardımcı bir bitki olma özelliğini taşımaktadır.

Kanda yüksek olan şeker oranını düşürmede yardımcı olur. Sivilcelerin ve egzama gibi hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Cinsel isteği artırmada çok etkilidir. Böbreklerin ve karaciğerin normal çalışmasında etkili olur. Terletmesi sonucu vücutta bulunan fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Kuşkonmazın sebzesi sebzeler içerisinde en çok folik asit bulundurmaktadır.

Bel soğukluğu gibi mesane iltihaplarının olduğu hastalıkları bulunan kişiler kuşkonmaz bitkisini kullanmamaları gerekir.  Kuşkonmazın gövdesi, tomurcukları ve kökleri kullanılmaktadır. Kuşkonmaz suda kaynatılıp çorba şeklinde içildiğinde karaciğer ve ayaklarda meydana gelen şişlikleri ortadan kaldırır.

Kuşkonmaz Nasıl Temizlenir?

İtalya ve Fransa’da oldukça fazla tüketilen kuşkonmaz baharın gelmesi ile beraber yurdumuzda da tüketilmeye başlanmaktadır. Kuşkonmazlar bant içerisine sarılı olarak satışa sunulmaktadır. Satın alınan kuşkonmaz bandın olduğu yerden kesilmelidir.

Kuşkonmaz Nedir, Faydaları, Nasıl Temizlenir Ve Kuşkonmaz Tarifi 4

Daha sonra geride kalan 12 cm yer üzerinde bulunan diken şeklinde görülen küçük yapraklar alınır. Tepesinde bulunanların alınmasına gerek yoktur. Kübik şeklinde olan kuşkonmaz aşağı tarafa inildikçe kalınlaşmaktadır. Pişirilme esnasında her yerin aynı anda pişmesi için her tarafın eşit olması gerekir. Bu nedenle yarısından başlayarak her yerin eşit kalınlıkta olması şartıyla kabuklarını soyunuz. Daha sonra yıkanıp pişirilmeye başlanır. Kuşkonmazın soyulan kabuklarını atmayınız. Kabukları kaynatıp suyunu içerek vitamin ve mineral olarak vücudumuza katkı sağlamış oluruz.

Kuşkonmaz Tarifi

Kuşkonmazı soyulan kabuklarını asla atmayınız. Suda kaynatıp çay şeklinde içiniz. Kuşkonmazın zeytinyağlı yemeğini ve soslanıp yemeklerin yanında yarımcı yemek olarak da yiyebilirsiniz. Kuşkonmaz nasıl pişirilir diye soracak olursak. Kuşkonmaz yemeği yapmak için Kuşkonmazı temizledikten sonra tuzlu olan suya koyarak kaynatmaya başlayınız.

Daha sonra rengini kaybetmemesi için 2 dakika kadar soğuk suyun içerisinde bekletiniz ve daha sonra güzelce süzünüz. Kuşkonmazı süzdükten sonra tavaya biraz zeytin yağı dökünüz. Daha sonra üzerine kuşkonmazları dizmelisiniz. Üzerine biraz limon kabuğu, ezilmiş olan biraz sarımsak, bir miktar şeker ve tuz üzerine ilave edilir. Daha sonra 1 bardak su ilave ettikten sonra yüksek ateşe koyarak kaynatmaya başlayın.

Kuşkonmaz yemeği kaynamaya başladıktan sonra kısık bir ateşte 20 dakika kadar pişiriniz. Pişirme işlemi tamam olduktan sonra biraz soğumaya bırakılmalı. Soğuduktan sonra servis yapılmalıdır. Kuşkonmaz çorbası en sevilen çorbalardan biri olmaktadır.

Kuşkonmaz Nedir, Faydaları, Nasıl Temizlenir Ve Kuşkonmaz Tarifi 5

Kuş konmaz nasıl yetiştirilir anlamına birçok sorular sorulmaktadır. Kuşkonmaz bitkisi toprağın besin değeri yüksek, kumlu ve gevşek topraklarda çok rahat yetişebilmektedir. Tohum olarak veya köklerinden kesilen parçaların ekilmesi ile yetiştirilmektedir. Kuşkonmaz 2 yıl gibi sürede yetişmektedir. 20 yıl gibi bir süre sürgün vermeye devam eder. Günümüzde en fazla kuşkonmaz İtalya, Fransa, Çin ve ABD’de yetişmektedir. İklim olarak fazla sıcak sevmez. Kışın ve yaz aylarında sıcaklardan fazla etkilenmediğinden uyum sağlamaktadır.

Toprak altında bulunan kök kısmı aşırı soğuklara bile dayanabilmektedir. Bu nedenle kuşkonmaz bitkisi iklim fark etmeden her iklim şartlarında dahi yetişmektedir. Farklı olan toprak türlerine de uyum sağlamaktadır. Kuşkonmazın çok verimli hale gelebilmesi için toprağın türüne göre değişiklik göstermektedir. Bitkinin suya olan ihtiyacı az olmaktadır. Fazla sulanması durumunda mantar hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Nisan ve mayıs aylarında gübrelenmesi gerekir.

Devamlı bakım gerektirir. Kuşkonmaz otu yemeklerde yemek olarak kullanılmakta kabukları ise kaynatılıp çay şeklinde içilmektedir. Kuşkonmaz yurdumuzda Genel olarak doğu Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Ege ve Akdeniz kıyılarında kuşkonmaz üretimi yapılmaktadır. Kuşkonmaz tohumlarını her türlü toprakta rahat bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Tohumların kalınlığı kadar toprak altında olmalıdır. Toprağı bolca üzerine atmalısınız. Ekimi yapıldıktan sonra filizlenmeye başlayıncaya kadar toprak devamlı olarak nemli olacaktır.

Kuşkonmaz Nedir, Faydaları, Nasıl Temizlenir Ve Kuşkonmaz Tarifi 6

Fide ekimi yapılırken fidelerin araları 30 cm’den az olmamalıdır. Tüm yaz süresince çiçek açmaya devam eder. Kuşkonmaz bitkisi iklim aramaz. Her iklim şartlarında rahat bir şekilde yetişebilmektedir. Toprak açısından her türlü toprakta yetişmektedir. Toprağa atılacak olan iyi bir gübre ile yüksek oranda verim sağlanmış olur.

Kuşkonmazın yetiştirileceği alan dekar başı olarak 50 m2 olarak soğuk bir yastık hazırlanmaktadır. Ekim işlemi toprağın 3 cm altına yapılmaktadır. Kuşkonmaz tohumu çok kalın kabuğa sahip olmasından dolayı çimlenme süresi 4 hafta gibi sürede olmaktadır.

Kuşkonmaz fiyat açısından çok farklılıklar göstermektedir. Kuşkonmazın demet olarak içerisinde 100 adet bulunan tohumu 15 liradan başlamakta ve daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. Doğal olarak yetiştirilen kuşkonmaz biraz daha pahalı olmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kuskonmaz-nedir-faydalari-nasil-temizlenir-ve-kuskonmaz-tarifi/