Kuzu Göbeği Yetiştiriciliği

Kuzu göbeği yetiştiriciliği, Latince adı “Morchella Esculenta” olan kuzu göbeği mantarı, yumurtaya benzeyen şapkası, kırmızıya çalan sarı rengi ve oyuklu yapısıyla oldukça ilginç bir mantardır. İlkbahar mevsiminden itibaren toplanan kuzu göbeği, Türkiye’de en çok ihraç edilen mantar türlerinden birisidir.

Kuzu Göbeği Yetiştiriciliği 1

Kuzu göbeği mantarı Türkiye’de ve dünyada sevilerek tüketilen bir mantar çeşididir. Tazesi kadar kurutulmuşu da sevilerek yenilir. Kuzu göbeği kadar kuzu göbeği yetiştiriciliği de çok telaffuz edilen bir işlemdir.

Zengin besinli toprakları seven kuzu göbeği mantarı, yol ve su kenarlarında, ormanların açıklık alanlarında, yangın sonrası arazilerde; fındık, kayın, akçaağaç, karaağaç gibi ağaçların altında yetişir. Kuzu göbeği mantarı Ege’de ve Akdeniz’de çoğunlukla çam ormanlarında görülür. Sebebi tam olarak anlaşılamasa da orman yangınlarından sonra en çok görülen mantar türüdür. Mart ve Mayıs ayları arasında yetişir.

Morchella conica: Kuzu göbeğine çok benzeyen kahverengi renkli şapkalı ve düzenli oyukları olan bir mantar türüdür. Kuzu göbeği olarak bilinde de asıl kuzu göbeği Morchella Esculenta cinsidir. Çörek mantarı, kuzu mantarı isimleriyle de bilinir. Çayırlarda, çalılıklarda ve kireçli topraklarda yetişir. Nisan ve mayıs aylarında toplanır.

Kuzu Göbeği Yetiştiriciliği 2

Kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği bu bitkiyi yetiştirmek isteyenler için son derece önemli bilgiler içerir. Bu tür mantarların yaşayabilmesi, birtakım ağaçlar ve organik bileşenlerin varlığına bağlıdır. Bu sebeple uzun yıllar çalışılmış olmasına rağmen kültüre alma çalışmaları netice vermemiştir. 1982’de ilk kez kültüre alınan kuzu göbeği kültür çalışmaları günümüzde de mantar popülasyonunu artırmaya yönelik olarak yapılmaktadır.

Kuzu göbeği evde nasıl yetiştirilir sorusunun yanıtı da çok merak edilir. Aslında kuzu göbeği mantarını ev ortamında, bahçe ve serada yetiştirme imkanının olduğu pek söylenemez. Mantar yetiştiriciliği için gerekli iklim koşullarını sağlamak da bir hayli zor. Bu yüzden kuzu göbeği mantar yetiştiriciliği çok da kolay bir iş değildir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kuzu-gobegi-yetistiriciligi/