Lahana Kürü Nasıl Yapılır?

Günümüzde maalesef her yaştan kişinin kadın, erkek ve çocuklarda dâhil olmak kilo ile savaştığı görülmektedir. Bu sorunların temelinde ise hareketsiz bir yaşam ve sağlıksız besinlerin tüketilmesi yatmaktadır. Özellikle küçük çocukların fast food gibi son derece zararlı olan besinlerin tüketilmesi ailelerin tarafından engellenmelidir. Fast food yerine sebze yeme alışkanlığı aşılanan çocukların daha sağlıklı ve kilo problemi olmadan geçireceği bir yaşam hazırlanabilir. Kadın veya erkeklerin sürekli olarak iş hayatı içerisinde olması ve hazır gıdalara yönelmesi, kilo almaları için yeterli sebepler arasındadır. Özellikle televizyon karşısında atıştırmalık olarak hazırlanan yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Kişinin yatmadan en 1 saat önce hiçbir şey yememesi ve bol bol sıvı tüketmesi öneriliyor. Yatağa hiçbir zaman tok girmemeniz de kilo vermeniz için ufak ipuçlarıdır.

Lahana, kilo verme konusunda kişilerin en büyük yardımcılarından birisidir. Son derece kolay bulunabilen bir sebze olmasının yanı sıra aynı zamanda maliyet açısından da oldukça ucuzdur. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin hemen her diyet programı içerisinde, sıklıkla lahana bulunmaktadır. Son yıllarda yalnızca lahana kullanılarak hazırlanan birbirinden farklı diyet kürleri de ortaya çıkmıştır. İbrahim Saraçoğlu tarafından geliştirilen lahana kürü, bu kapsamda çok sayıda kişi tarafından tercih edilen ve yanı zamanda uygulanan bir kürdür.

Lahana kürü yapabilmek için, kişilerin yalnızca bir miktar su ve beyaz lahanaya ihtiyacı bulunmaktadır. Böylelikle kişiler en az maliyet ile oldukça etkili bir şekilde kilo verebilme imkânına sahip olabilmektedir. Her geçen gün daha da popüler olmaya başlayan lahana kürü, kişilerin evlerinde kolay bir şekilde hazırlayabileceği bir kürdür. Bu sebeple de kişilerin ilk tercihleri arasında yer almaya da devam etmektedir.

İnternet üzerinde oldukça fazla sayıda web sitesinde, birbirinden farklı lahana kür tarifi yer almaktadır. Bu tarifler arasından genel olarak hazırlanabilecek kür ise şöyledir:

  • Derin bir tencerenin içerisine yarım litre su koyulur ve altı açılarak kaynamaya bırakılır.
  • •Su kaynamaya başlamak üzere iken içerisine ortalama 8 adet orta büyüklükte beyaz lahana yaprağı eklenir.
  • 10 dakika boyunca kaynamaya bırakılan lahana yaprakları, iyice yumuşadıktan sonra suyun içerisinden alınır ve ocağın altı kapatılır.

Lahana Kürü Nasıl Yapılır?

Hazırlanan lahana kürü, sabah ve akşam olmak üzere gün içerisinde iki kez tok karnına içilmesi gerekmektedir. Beş gün boyunca aralıksız olarak içilmesi gereken bu su, daha sonralarda günde bir kez olacak şekilde içilmelidir. Yaklaşık 2 ay boyunca yapılması halinde, kişilerde hızlı bir şekilde kilo kaybı görülebilmektedir. En son hafta ise, kişilerin kesinlikle lahana suyunu içmemesi gerekmektedir. Bu hafta, sağlıklı beslenme ve egzersiz ile kür tamamlanmalıdır. Doktor kontrolünden önce bu küre başlanması sakıncalıdır. Herhangi bir sebepten dolayı lahana kürünü yapması uygun görülmeyen kişilerin, bu kürü uygulamamaları gerekmektedir. Fazla kiloya sahip olan kişilerin uzmanlar tarafından kontrol altında kilo vermesi gerekmektedir. Uzman doktorlar kişilerin kilosu, boyu, yağ oranı ya da herhangi bir hormonal rahatsızlığın olup olmaması durumuna göre kişisel programınızı hazırlamaktadır. Bunların yanı sıra kişilere düzenli spor önerir ve bunlara uyulup uyulmamasını, belirli periyotlar ile takip eder. Lahana kürünü uygulamayan kişilerin, bu gibi sağlıklı yöntemleri tercih etmesinde son derece büyük bir fayda bulunmaktadır. Lahana kürünü uygulayanların da, yine kendileri için verilen uyarıları dikkate alması ve herhangi bir olumsuz durum ile karşı karşıya kalması halinde diyeti derhal bırakıp bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lahana-kuru-nasil-yapilir/