Laktozsuz Süt Nedir, Nasıl Elde Edilir, Laktozsuz Süt Zararlı Mıdır, Laktozsuz Sütü Kimler İçmeli?

Laktozsuz süt nedir, süt doğada bin yıllardır var olan son derece besleyici ve sağlıklı bir içecektir. Üstelik süt, bebeklik çağından ihtiyarlık çağına kadar her yaş grubundan insana hitap eder. Sütün, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kemik gelişimine katkıda bulunma, zekayı geliştirme, cildi güzelleştirme, hastalıklara karşı direnç artırma, saç ve tırnakların uzamasına fayda sağlama gibi özellikleri vardır.

Laktozsuz Süt Nedir, Nasıl Elde Edilir, Laktozsuz Süt Zararlı Mıdır, Laktozsuz Sütü Kimler İçmeli?

B2 ve D vitaminleri ve kalsiyum minerali başta olmak üzere pek çok değerli mineral ve vitamini bünyesinde barındıran süt, bazı kişiler tarafından zor hazmedilen bir içecektir. Süt içmeyi sevdiği halde sindirim açısından zorluk çeken kişiler laktozsuz süt tüketerek sindirim sorununu bertaraf edebilirler.

Peki laktozsuz süt ne demek sorusunun yanıtı nedir, laktozsuz süt nasıl yapılır, kalori değeri açısından diğer sütten farklı mıdır soruları için neler söylenebilir bir bakalım.

Laktozsuz süt nedir kısmına gelecek olursak; sütün formülünde laktoz adı verilen süt şekeri bulunur. Bu doğal şekerin parçalanması ise ince bağırsaklardaki laktaz enzimiyle gerçekleşir. Buradan da vücutta emilmesi sağlanır. Eğer ince bağırsaklarda laktaz enzimi yetersizse kişide gaz, şişkinlik, ishal gibi hazım problemleri meydana gelir.

Bu duruma laktoz intoleransı adı verilir. Laktoz içeren süt ve süt ürünlerinin tüketiminden 30 ila 120 dakika sonra midede şişkinlik, bulantı, bağırsaklarda gaz ve ishal gibi sindirim problemleri görülürse laktoz intoleransından söz edilebilir. Bu durum da kişiden kişiye ve bazı faktörlerin varlığına göre değişim gösterir. Laktoz intoleransı doğuştan görülebileceği gibi sonradan da gelişebilir. Dünya üzerinde en fazla Asya, Afrika ve Akdeniz coğrafyalarında daha sık rastlanılan bir problem olan laktoz intoleransının belirtileri de kalınbağırsakta bulunan bakteri özellikleri, yaş, sindirim sisteminin doluluk yahut boşluğu gibi özelliklere göre değişkenlik gösterir.

Laktozsuz Süt Nedir, Nasıl Elde Edilir, Laktozsuz Süt Zararlı Mıdır, Laktozsuz Sütü Kimler İçmeli? 2

Laktoz intoleransı olan, yani laktozu sindiremeyen kişiler süt tüketimini kısıtlayarak ve hatta tümden bırakarak  yetersiz kalsiyum almakta ve bu da yüksek tansiyon, kemik erimesi ve hatta kanser gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Böyle bir durumda laktoz içeren besinlerin tüketimi azaltılmalı yahut laktoz içermeyen ürünler tüketilmelidir.

Süte sonradan ilave edilen doğal laktaz enzimi, paketleme evresinde parçalanır. Süt de kendi besin değerinden bir şey yitirmeden daha kolay hazmedilen glikoz ve galaktoza çevrilir. Bu da bulantı, şişkinlik, ishal ve gaz gibi sindirim problemlerinin giderilmesini sağlar.

Laktozsuz Süt Zararlı Mı?

Laktaz enziminin parçalanması ile elde edilen laktozsuz süt ve yoğurt bünyeye zarar veren özellikler taşımaz. Laktaz enzimi katkı maddesi yahut koruyucu madde değildir. Ürün hazırlandıktan sonra vazifesini tamamlayıp aktivitesini yitirir.

Sütün içindeki doğal şeker olarak bilinen laktozun parçalanmasıyla açığa çıkan glikoz ve galaktozun tatlılık derecesi laktoza göre ortalama 4 kat daha fazladır. Bu sebeple laktozsuz sütün tadı normal süte göre daha şekerli algılanır.

Laktozsuz Süt Nedir, Nasıl Elde Edilir, Laktozsuz Süt Zararlı Mıdır, Laktozsuz Sütü Kimler İçmeli? 3

Laktozsuz Süt Faydaları

Laktozsuz süt içmek, laktoz dayanıksızlığı olan kişilerde süt tüketimi sonrasında yaşanan sindirim sorunlarını önlemek adına oldukça sağlıklı bir yöntemdir. Bu da laktoz intoleransı olan kişilerde süt tüketimi sonrasında oluşan gaz ve şişkinlik şikayetlerini azaltarak daha konforlu bir yaşam sağlıyor. Laktozsuz süt gaz yapar mı diyenler için hemen söyleyelim, laktozsuz sütün gaz yapıcı özelliği yoktur.

Laktozsuz sütün içinde, normal sütte buluna tüm vitamin ve mineraller bulunuyor. Kalsiyum değeri de normal sütten farklı olmayan laktozsuz süt, şişkinlik yaşamak istemeyen, hafif bir beslenme tarzını benimseyen kişiler tarafından sıkça tercih ediliyor. Ayrıca hamile ve emziren anneler için de laktozsuz süt iyi bir seçenek olabiliyor.

Hamilelikte Laktozsuz Süt İçilir mi?

Hamilelik sırasında geçici laktoz intoleransı yaşanabilir. Ama bu kesin ve herkeste meydana gelebilecek bir problem değildir. Herkeste farklı tepkiler ortaya çıkabilir. Daha evvel böyle bir durum yaşamadığı halde hamilelik sırasında sütü sindirmekte zorluk çeken kişiler olduğu gibi, tam aksi, intoleransının gebelik sürecinde daha iyiye gittiğini söyleyen kadınlar da var.

Laktozsuz Süt Nedir, Nasıl Elde Edilir, Laktozsuz Süt Zararlı Mıdır, Laktozsuz Sütü Kimler İçmeli? 4

Gebelik döneminde laktozsuz süt içmenin bilinen herhangi bir zararı yoktur. Hekime de danışılarak hamilelik döneminde laktozsuz süt tüketilebilir.

Laktozsuz Sütü Kimler İçmeli?

Sütteki laktozu sindiremeyen kişilerde mide bulantısı, midede kramp, dolgunluk hissi, şişkinlik, gaz ve ishal gibi şikayetler gelişebilmektedir. Bu belirtiler laktoz ihtiva eden bir ürün alındıktan sonra yarım saat ila 2 saat arasında bir süreçte  başlayabilir. Belirtilerdeki şiddeti, kişinin laktozu tolere edip edememesi belirler. Tüm hayvansal sütlerde laktoz bulunur.

Ama soya sütü bitkisel bir süttür ve laktoz içermez. Laktoz intoleransı olan kişiler gıda etiketlerini mutlaka iyice incelemelidir. Laktozsuz süt, laktoz intoleransı olan kişiler için oldukça pratik kullanımlı ve şikayet oluşturmayan bir süttür.

Laktozsuz süt zayıflatır mı sorusu için net olarak evet yanıtı veremeyiz ama laktozsuz süt tüketimi, gaz oluşumunu engelleyeceğinden karında şişlik oluşumunun da önüne geçer ve hafiflik sağlar.

Laktozsuz Süt Nedir, Nasıl Elde Edilir, Laktozsuz Süt Zararlı Mıdır, Laktozsuz Sütü Kimler İçmeli? 5

Laktozsuz süt besin değeri nedir bir de buna bakalım.  Gıda ve besin değeri açısından normal sütten farklı olmadığı gibi, kalori açısından da normal sütle aşağı yukarı aynı değerdedir. 200 gram ve tam yağlı laktozsuz süt ortalama 125kaloridir.

Hemen hemen her süt üreten markada laktozsuz süt seçeneği bulunmaktadır. Pınar, İçim, Torku, Fairlife, Sütaş, Sek gibi markaların laktozsuz süt seçenekleri mevcuttur.

Laktozsuz süt fiyatları, diğer normal süt fiyatlarından çok farklı değildir. 1 litrelik laktozsuz sit fiyatı ortalama 5 TL civarındadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/laktozsuz-sut-nedir-nasil-elde-edilir-laktozsuz-sut-zararli-midir-laktozsuz-sutu-kimler-icmeli/