Laptop Format Atma

Günümüzde hemen hemen herkes artık bir laptop kısaca dizüstü bilgisayara haiz. Sadece yanlış bilgilerden kaynaklanan bazı çekingenlikler dizüstü bilgisayarlara gereksiz ayrıcalıklar elde etmiştir. Birçok insan dizüstü bilgisayarlarını evdeki masaüstü bilgisayarlarından farklı olarak görürler.

Ancak bu pratikte bu şekilde değildir. Masaüstü bilgisayarınız her neyse, dizüstü bilgisayarınız da o dur. Tek farkı fizyolojik bileşenlerinden gelir. O zaman bu durumda dizüstü bilgisayarlarınızın diskini formatlayıp peşinden yeni bir işletim sistemi kurmayı istiyorsanız, bunun için extra ödemeler yapmış olup, bir bilgisayar teknisyeni aramak zorunda değilsiniz.

Laptop Format Atma Resimli

Öncelikle laptop markanızla ilgili detaylı detayları edinin. Bunun için dizüstü bilgisayarınızın altındaki etiket size yardımcı olacaktır. Dizüstü bilgisayarınızın marka ve modelini öğrendikten sonrasında sistem kurulumu için bilgisayarınızın BIOS girişinin iyi mi yapılacağını öğrenmek ikinci adımda yapmanız ihtiyaç duyulan en önemli iş olacaktır.

Çünkü önyüklenebilir bir disk ile bilgisayarı açıp kurulumu tetiklemeniz gerekecektir. Laptop format atma adımlarında aslen kullananların en zorlandığı bölümlerden birisidir bu aşama. Bunu sağlamak için BIOS’ a girip lüzumlu olan önyükleme aygıtını belirlemek zorundasınız.

Bunun için çeşitli kaynaklardan yararlanabilirsiniz.  Yalnız şunu söylemeden geçmeyelim. Her geçen gün yeni üretilen modeller için bunu takip etmek ve tahmin etmek zor olabilir. Aksi takdirde format atma işlemlerinde eksiklik gözlemlenebilir.

Önyüklemeyi bir kurulum diskiyle yapmış olduktan hemen sonra sıra İşletim sisteminin kurulumuna geliyor. Yalnız şunu belirtelim. Laptop format atma adımlarının üçüncüsü olan bu aşamada öncelikle hangi işletim sistemini kullanacağınıza karar verin. Bu Windows yâda Linux olabilir. Eğer bir Windows işletim sistemi kullanacaksınız gene bilgisayarınıza uygun olan sürümü seçmelisiniz.

Laptop Format Atma Resimli

Bu Windows tarafından geliştirilmiş olan  sürümlerinden herhangi biri olabilir. Yine işletim sisteminin 32 bit mi 64 bit mi olacağını da seçmeniz gerekir. Bununla ilgili detaylı detayları edinip kuruluma hemen sonra başlayın. Laptop format atma adımlarından olan Kurulum adımlarını kuruluma geçmeden önce kesinlikle öğrenin.  Kurulumdan sonrasında aslen en önemli adım bu adımdır.

Çokça bilgisayar kullanıcısı bu adımı es geçer. Bir tek bu durum çok önemli işlemleri kapsar. Çünkü o denli para ödeyip aldığınız bu donanımları bu adımda hayata geçirirsiniz. Sürücüsü olmayan aygıtlar ne yazık ki tam performans çalışmalar. Siz çalışmış olduğun sanırsınız bir tek birçok problem aslen bu sürücü eksikliğinden doğar.

Sürücüleri kurmanın en iyi yolu aslında ilk meydana getirilen işlemden ondan sonra üreticinin sayfasına girerek, marka ve modelinize nazaran üreticinin resmi sürücülerini bilgisayarınıza indirmek olacaktır. İndirdiğiniz dosyaları teker teker kurarak en güncel, en uygun sürücüleri bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Sürücülerin kurulumundan sonrasında artık sıra son ayarların yapılmasına ve son olarak da lüzumlu olan yardımcı programların kurulmasına geldi.

Laptop Format Atma Resimli 1

İşletim sisteminin haricinde kalan tüm programlar aslen yardımcı programlar olarak isimlendirilirler. Kullanıcılar kendi gereksinimlerine bakılırsa kullanacakları yardımcı programları tespit ederler. Hemen sonra uygun bir biçimde kurulumlar gerçekleştirilir. Laptop format atma işlemindeki bu son adımdan sonra artık bilgisayarınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Bütün bunların yanı sıra laptop format atma CD siz bir şekilde de gerçekleştirilebilmektedir. Fakat bu kapsamda kişilerin muhakkak bir uzmandan destek alması da gerekebilmektedir. Her geçen gün çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlayan bilgisayarların, sürekli olarak kontrol edilmesi ile birlikte formata duyduğu ihtiyaç da azalmaktadır.

Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin bilgisayarlarına olabildiğince iyi bakması ve gerektiği durumlarda da format atması önerilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/laptop-format-atma/