Lavanta Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta çiçeği, hoş kokulu, güzel görünümlü bir çiçektir. Boyu 1 metreye kadar uzayabilen bu bitki, geçmişten günümüze en çok yetiştirilen çiçekler arasında yer alıyor. Çiçek ve sap kısımlarından elde edilen lavanta yağı dünya üzerinde en fazla kullanılan 15 uçucu yağ arasında yer alıyor. Lavanta özel olarak üretilen bir çiçek olduğu gibi evlerde de yetiştirilebilen bir süs bitkisidir.

Lavanta bitkisi yağı ve kurusundan yararlanılan özel bir bitkidir. Bu bitkinin yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken, bitkinin özelliğine göre toprak alanı ve uygun hava ikliminin olmasıdır. Çoğu bitkiye göre lavanta çiçeği daha az seçici bir bitkidir. Sıcağa karşı dayanıklı olan lavanta çiçeği, soğuk hava şartlarından da çok fazla etkilenmez. Ancak çok soğuk iklime sahip olan yerleşim yerlerinde çiçeklerin zarar görmemesi için bazı önlemler alınması gerekebilir.

Lavanta bitkisi en fazla kireç bakımından zengin, pH değeri 5,8 ve 8,3 olan süzek, kalkerli ve kuru toprakları sever. Bu tür topraklı bir alanda verimli ve hoş kokulu çiçekler yetiştirebileceğiniz bir lavanta bahçesi oluşturabilirsiniz.

Lavanta uzun yıllık bir bitkidir. Bunun için ilk olarak arazide derin sürüm yapılır. Bu derin sürümden sonra uygun iklim koşullarında fidelerin dikimi gerçekleştirilir. Fidelerin toprağı tutması için ilk başlarda belirli periyotlar ile 3-4 kere sulama yapılır. Daha sonraki dönemlerde lavanta bahçelerinin sulanması gerekmez. Ancak daha iyi verim almak için sulayabilirsiniz. Ayrıca araziye 2-3 yılda bir ahır gübresi atılması, toprak koşullarını iyileştirecek ve daha fazla verimli olmasını sağlayacaktır. Genelde Temmuz aylarında çiçeklenmeye başlayan bitkiyi en uygun zamanında hasat edebilirsiniz. Lavanta yetiştiriciliği yapanlar, bu zamanı kendi iklim koşullarına göre belirler ve hasatı ona göre yaparlar.

Lavanta Çiçeği Faydaları

Lavanta çiçeği, yağı ve çayı kadar kendisi de çok yararlı bir bitkidir. Genel sağlık açısından çok faydalı olan lavanta, cilt sağlığı ve saç bakımında da etkilidir.

Lavanta Çiçeğinin Cilde Faydaları Lavanta çiçeği içeriğindeki antiseptik ve antifungal özellikler sayesinde cilt sağlığı bakımından etkilidir. Akne sorunu ve aknenin neden olduğu etkileri azaltmakta kullanılabilir. Böcek ısırıklarının tedavisinde, yaraların iyileştirilmesinde ve ağrının azaltılmasında lavanta çiçeğinden yararlanılabilir. Doğal bir cilt bakım ürünü olan lavantayı maske olarak hazırlayıp da uygulayabilirsiniz.

Lavanta Çiçeğinin Saça Faydaları Lavanta çiçeği doğal özellikleri ile saçların canlanmasını sağlar, dökülmeyi engelleyebilir ve dökülmeye neden olan faktörlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Saç derisinde oluşan kepeklenmenin önüne geçer, daha uzun ve canlı saçlarınız olmasını sağlar.

Lavanta Çiçeğinin Sinir Sistemine Faydaları Lavanta çiçeği yatıştırıcı özelliği bulunan sakinleştirici bir bitkidir. Hem hoş kokusu, hem genel içeriğindeki maddeler nedeni ile kullananların stresten uzaklaşmasını sağlar. Depresyon gibi ruhsal sıkıntıların hafiflemesinde etkilidir. Rahatlatızı özelliği ile uyku düzenini sağlar ve kişinin daha dinç olarak gün içinde vakit geçirmesini sağlar.

Lavanta Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? 1

Lavanta Çiçeğinin Diğer Faydaları Lavanta çiçeğinin en bilinen faydalarını aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

 • Bağırsakları temizler.
 • Kas ağrılarını giderir.
 • Kanamaları durdurma özelliği vardır.
 • Bir türlü çözüm bulunamayan baş ağrısına iyi gelir.
 • Stres ve depresyona karşı etkilidir.
 • Sindirim sistemini düzenleyerek hazımsızlık ve mide problemlerine karşı etkilidir.
 • Uyku problemlerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Mide bulantısına iyi gelir.
 • Doğal bir parfüm olarak kullanılabilir. Giysilerde ya da oda kokusu olarak da kullanılabilir.
 • Lavantanın faydaları genel olarak yukarıda belirttiğimiz gibidir. Lavanta yağı, çayı ve çiçeğinin faydaları kendilerine göre değişiktir. Kullanım öncesi bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lavanta-cicegi-nasil-yetistirilir/