Lavanta Kesesi Yapımı

Lavanta kesesi, giysi dolaplarına hoş koku vermek için kullanılan bir üründür. Hazır olarak satılan bu lavanta keseleri, evde kişilerin kendi el emekleri ile de hazırlanabiliyor. Bazı yörelerde düğün, kına, sünnet gibi özel günlerde de dağıtılan lavanta keseleri, bu nedenle değişik modellerde ve özelliklerde hazırlanabiliyor.

Lavanta keseleri giysi dolaplarında güzel kok yaratmak, giysilerin her zaman temiz ve ferah olmasını sağlamak için kullanılır. Dolabın her hangi bir yerine konumlandırılan bu özel keseler, hoş koku vermesinin yanında güve, kumaş böceği gibi böceklerin giysilerden uzak durmasını sağlayan özelliğe de sahiptir. Özel davetlerin sonunda verilebilen bu ürünler, bebek doğumlarında bebek şekeri yerine de ziyarete gelenlere hediye edilebiliyor. Son dönemlerde daha da yaygınlaşmaya başlayan lavanta keselerinin kullanımı beraberinde farklı bir kazanç kapısını da gündeme getirmiştir. Artık pek çok ev hanımı evlerinde tıpkı nikah şekeri yapar gibi özel lavanta keseleri hazırlayıp toptan olarak satışını gerçekleştiriyor. Kullanılacak olan yer ve isteğe göre çok değişik lavanta kesesi modelleri hazırlanabiliyor.

Evde lavanta kesesi yapmak isteyenler için lavanta kesesi malzemeleri ve lavanta kesesi yapımının aşamalarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Evde lavanta kesesi yapmak için gerekli malzemeler;

 • Renkli keçeler
 • Keten kumaş
 • İplik
 • Kalem
 • Tutkal ( Dikiş yapıştırıcısı )
 • Çiçek şablon
 • Doldurmak için lavanta, kuru otlar
 • Lavanta kesesi yapmak için istediğiniz büyüklükte 2 adet kare keçe kesin. Bu karelerin üzerine istediğiniz modeli vermek için belirli şablonlarda farklı renk keçeler kesebilir ve dikebilirsiniz. Bu şablonlar çiçek, kelebek, biberon, küçük bebek figürü ya da kullanılacak olan davetin konseptine göre daha farklı bir desen olabilir. Deseni verdikten sonra isterseniz boncuk ve pullar ile süslemeyi tamamlayabilirsiniz. Desen verdikten sonra karelerin 3 kenarından dikiş makinesi ile dikin. Açık kalan kısımdan doldurmak için hazırladığınız malzemeleri koyun ve son kenarı da dikin. İsterseniz bu aşamadan sonra keselerin üzerine yine işleme ile süsleme yapabilirsiniz. Bebek lavanta keseleri için kurdele düğün lavanta keseleri içinse tüller kullanabilirsiniz.

  Lavanta Kesesi Yapımı 1

  Yukarıda kısaca evde lavanta kesesi nasıl yapılır, sorusunun cevabını verdik. Bu yapım malzemelerinin dışında başka kumaş ya da malzemeler ile de lavanta kesesi hazırlayabilirsiniz. Özel olarak hazırlanan lavanta keselerinden en çok kadife lavanta kese modelleri tercih ediliyor. Siz de bu şekilde değişik malzemeler ve modellerde lavanta keseleri hazırlayıp satışını yapabilirsiniz.

  Lavanta kesesi modellerinde değişiklik yaratmak için malzemeleri hobi malzemesi satan yerlerden alabilirsiniz. Bu tür yerlere alışveriş için gittiğinizde daha farklı ve çeşitli malzeme bulabilirsiniz. Daha özel lavanta keseleri yapmak için şablon olarak da kare yerine yuvarlak, kalp, çiçek desenlerinde bir dış şablon kullanabilirsiniz. Bu dış şablonların üzerinin süslenmesinde de yine dış şablona uygun süslemeler kullanmanızda fayda var.

  Evde lavanta kesesi yapmak yerine hazır olarak satın almak isterseniz özel olarak bu işler ile ilgilenen kuruluşlardan yararlanabilirsiniz. Bu kuruluşlar aynı zamanda nikah şekeri, kokulu sabun, kokulu taş gibi davet ve ziyaretlerde hediye edilen diğer küçük hediyeliklerin toplu siparişlerini de alıp hazırlayan kuruluşlardır. Etrafınızda tanıdıklarınızın tavsiye ettiği her hangi bir yer yoksa internet üzerinden satış yapan, sipariş alan yerlerden de yararlanabilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lavanta-kesesi-yapimi/