Lavman Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Tıbbi bir uygulama olan lavman, bağırsak temizlenmesi yöntemidir. Hemen herkesin uygulatmaktan çekindiği lavman gerekliliği durumunda mutlaka yapılması gereken bir uygulamadır. Daha önce lavman yaptıranlar ya da kendileri yapanlar bunun düşünüldüğü gibi korkulacak ya da çekinilecek bir şey olmadığını bilmektedirler.

Ancak daha önce lavman uygulaması yapmamış olanlar için makalemizin faydalı olacağını düşünüyoruz.  Lavman ne demek ve lavman yapmak kolay mı, zor mu, acılı mı diye merak ediyorsanız işte tüm bu cevapları makalemizde bulabilirsiniz.

Lavman Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Lavman Nedir?

Lavman ne demek? Kalın bağırsağın temizlenmesi için uygulanan bir yöntemdir. Lavman yapmak bağırsağı nasıl temizler? Kalın bağırsakta bulunan dışkının, toksinlerin ve sıvının bağırsaktan atılması ile bağırsak temizlenmektedir. Bu işlem için kaygınlaştırıcı bir sıvı kullanılmakta ve anüsten içeri bu sıvı verilmektedir. Bağırsaktaki bu dışkı ve toksinler sıvıda çözünerek sıvı ile dışarı atılmaktadır.

Genellikle lavman uygulamasının ameliyat öncesi yapıldığı bilinmektedir. Oysa ki kronik kabızlık başta olmak üzere birçok nedenden dolayı lavman yapmak gerekebilmektedir. Bu hastane ortamında yapılabileceği gibi evde de yapılması mümkün olan bir uygulamadır.

Her ne kadar yapılış şekli kulağa hoş gelmese de ihtiyaç halinde faydaları açısından önemlidir. Peki, lavman yapmak hangi durumlarda gereklidir? Kronik kabızlık, kolonoskopi ve endoskopi öncesi, doğum öncesi ve kalın bağırsak ameliyatı öncesi yapılmaktadır. Bazı bağırsak hastalıklarında da doktor uygun görmektedir.

Kabızlık son yıllarda birçok kişinin derdi olmaktadır. Ayaküstü acele yemek yemek, sürekli katı ve hazır besinler tüketmek, dışkılama ihtiyacını ertelemek ve fast food beslenmek kabızlığın hızlı yaşam tarzı ile fazlalaştığını göstermektedir.

Lavman Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Ve Zararları Nelerdir? 1

Kabızlık derdi ile doktora gittiğiniz de doktor lavman yapmaktan bahsederse paniğe kapılmayın ve bunun oldukça kolay ve normal bir uygulama olduğunu bilin. Bu makaleyi sizlerle paylaşma nedenimiz budur ve işe yarayacağını düşünüyoruz.

Lavman Nasıl Yapılır?

Ev de ya da hastane ortamında lavman yapmak sonuç açısından aynı şeydir. Doktor nasıl uygun görüyorsa size onu önerecektir. Lavman yapmak da amaç bağırsakların temizlenmesidir. Bu uygulama için lavman seti kullanılır. Bu sette kayganlaştırıcı gliserin türü bir yağ, tüp ve küçük hortum bulunmaktadır. Tüpün içinde bağırsağı temizleyecek çözelti hazırlanır.

Hasta yan yatırılır ve tüpün ucuna bağlanan hortum anüsten içeri doğru yerleştirilir. Ve çözelti hortum vasıtası ile bağırsağa gönderilir. Sıvının dışkıyı çözmesi için belli bir zamana ihtiyaç vardır. Katı halde ki dışkı bu sırada yumuşayarak çözünür.  En az 15 dakika beklenir ve hasta dışkılama işlemini gerçekleştirir.

Ev de lavman yapmak için eczanelerde hazır lavman seti satılmaktadır. Çözelti, çözeltinin konacağı torba, hortum ve kancadan oluşan bu lavman seti ile evde lavman yapmak zor değildir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken uygulamaya başlamadan önce ellerin çok iyi yıkanması ve malzemelerin hijyenidir. Lavman tuvalet ortamında yapılırsa çok daha kolay olur.

Lavman Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Ve Zararları Nelerdir? 2

Çünkü kiminde 15 dakika beklenirken kiminde bağırsak hemen faaliyete geçmekte ve dışkılama işlemi daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Bu yüzden hijyen açısından tuvalet ve banyo uygundur.

Lavman setinde; Uygulamayı kolaylaştıran rektum uç,1750 ml kapasite torba, 110 cm bükülmeye dirençli Hortum, Canstile sabun, Sıvı geçirmez peçete, PE eldiven  bulunmaktadır.

Uygulamaya başlamadan önce çözeltiyi hazırladığınız torbayı kanca yardımı ile yerden yüksek bir yere asın. Ucuna hortumu takın. Daha sonra dizler ve dirsekler yerde, kalça havada olacak şekilde pozisyon alın. İşlem can yakmamaktadır ancak hortumun anüse girerken zorlamasından korkuyorsanız anüs çevresine zeytinyağı, badem yağı türünde kayganlaştırıcı doğal yağ sürebilirsiniz. Hortumun ucunu anüsten içeri soktuğunuzda çözelti bağırsaklarınıza gitmeye başlayacaktır.

Torbanın içindeki çözeltinin tamamı bağırsağa dolana kadar aynı pozisyonda kalmak gerekir. Sonrasında ayağa kalkıp hareket edin. Basit egzersizler yapın. Dizlerinizi yukarı çekin bırakın. Bunlar bağırsak hareketi için yapılmaktadır. Bağırsaklarda hareket hissetmeye başladığınızda dışkılama yapabilirsiniz.

Lavman yapmak için lavman seti yoksa ve hemen yapmanız gerekiyorsa evde hazırlayabileceğiniz çözelti tarifi de verelim. 1 litre su kaynatılıp soğutulur. Oda sıcaklığına gelince torbaya doldurulur. Kayganlaştırıcı olarak bitkisel ürünler kullanmak önemlidir.

Lavman Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Ve Zararları Nelerdir? 3

Elma sirkesi ya da papatya çayı veya limon en çok tercih edilen ürünlerdir. Bağırsak için uygun bu ürünlerden yarım kahve fincanı kadar suya ekleyin.  Çözelti ihtiyacı için bu karışımı kullanabilirsiniz.

Lavman Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Lavman yapmak her ne kadar zor ve itici gelse de sürekli kabızlık yapanlar için oldukça faydalı bir uygulamadır. Öyle ki bazen müshil ilaçları bile kabızlığı gidermemekte ve sancılı bir dönem kaçınılmaz olmaktadır. Bu yüzden kabızlık problemi olanlar için lavman yapmak oldukça faydalıdır.

Lavman yapmak bağırsakta ki toksinleri ve zararlı maddeleri temizlediği için bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini de ortadan kaldırmakta ya da en aza indirmektedir. Ayrıca lavman yapmak hazmı kolaylaştırır, sindirim sistemini rahatlatır, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Kolon kanserine karşı korur.

Lavman yapmak faydalı ve bazı durumlarda gerekli olduğu gibi fazla yapıldığında da bazı zararlara neden olur. Bunların başında bağırsak mukozasında bulunan faydalı bakterilerin de dışarı atılmasıdır. Sürekli Lavman yapmak bağırsağın doğal halini bozmakta ve faydalı bakterilerin görevlerini yapamamasına neden olmaktadır.

Ayrıca Lavman yapmak bağırsakta ki villus denilen besinlerin emilimini sağlayan yapıların bozulmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden doktorun önerdiği şekilde ve dozda Lavman yapmak önemlidir. Fazla yapılmasının olumsuz etkilerini unutmamak gerekir.

Lavman Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Ve Zararları Nelerdir? 4

Lavman İlacı

libalaks lavman, lavman seti, lavman yapmak, lavman ne demek,

Eczanelerde lavman ilaçları hazır olarak satılmaktadır. Doktorun önereceği her hangi bir lavman ilacı ile lavman yapmak mümkündür. En çok kullanılan ve reçete edilen lavman ilaçları; sabalaks, kansilak ve libalaks lavman ilacıdır. Bunların etkin maddeleri sorbitol ve gliserin laksatif özelliklere sahip maddelerdir. Anal yoldan uygulanmaktadırlar.

Bağırsağın 15-30 dakika içinde boşalmasını sağlarlar. Barsak atonileri, çeşitli nedenlere bağlı kabızlıklar, rektoskopi ve cerrahi müdahale için bağırsakların temizlenerek boşaltılmasında etkilidirler. Yetişkinler için bir tüp, çocuklar için yarım tüp rektal yoldan uygulanmaktadır.  Uygulama için ambalajın içinde kanül bulunmaktadır. Bu kanül anüs girişine yerleştirilerek tüp boşaltılmalıdır.

Uygulama kullanılan kanül uygulama sonrası atılmalı ve her defasında yeni kanül kullanılmalıdır. Libalaks lavman ilacı ve diğer lavman ilaçları uzun süre kullanıldığında vücuttan sıvı ve elektrolit kaybına neden olabilmektedir. Ayrıca lavmanda olduğu gibi doğal bağırsak fonksiyonunun yitirilmesi söz konusu olmaktadır.

Sabalaks, kansilak ve libalaks lavman ilaçlarının ortalama fiyatı 5 tl civarındadır. Ortalama lavman seti fiyatları da 5-10 TL arasındadır.

Lavman Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Ve Zararları Nelerdir? 5

Bu makalemizde daha önce denemeyenler için lavman ne demek ve nasıl yapılır, fayda zararları nelerdir, lavman yapmak neden gereklidir konularında bilgi vermeye çalıştık. Lavman ilaçlarını, doğal çözeltileri ve lavman seti ile ilgili bilinmesi gereken hususları paylaştık. Lavman yapmak gerektiği durumlarda ihmal etmemek ve ön yargılı davranmamak gerekir. Sağlık açısından yapılması gereken şeyler ertelenmemelidir. Lavman yapmak acı veren bir işlem değildir. Ya da tiksinilecek bir durum değildir. Doktorunuz önerdiği takdirde ve dozda lavman yapmak önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lavman-nedir-nasil-yapilir-faydalari-ve-zararlari-nelerdir/