Leblebi Kaç Kalori

Leblebi kaç kalori, leblebi nohuttan elde edilen; B grubu vitaminleri,  karbonhidrat, protein, fosfor, demir, potasyum, çinko ve lif açısından zengin bir yiyecektir. Lif oranı yüksek olan leblebi bağırsak hareketlerini hızlandırır, bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler.

Leblebi Kaç Kalori

İçeriğindeki besinlerin yardımıyla sinir sistemine iyi gelen leblebi, uyku sorunlarını da çözer, cilde, saçlara, kalp ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir. Cilt hücrelerini besleyen leblebi, kırışıklıklara iyi gelir, yara izlerini ortadan kalkmasına yardımcı olur,  saç köklerinin güçlenmesini ve saçların dökülmesini önler, kepek sorununa iyi gelir.

Açlığı da bastıran leblebi uzun süre tokluk hissi verir. Bu özelliği ile de diyetlerde oldukça ideal bir yiyecek olarak tüketilebilir.

Kolesterole de iyi gelen leblebi kötü kolesterol seviyesini normal düzeyde tutmaya da yardımcı olur. Bu özelliği ile de felç, inme, kalp krizi gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Günde 2-3 fincan yenecek leblebi tüm bu faydaları sağlayacaktır.

Leblebi kalp damar sağlığını korur, uyku sorununa iyi gelir, derin bir uyku sağlar.

Sinir sistemine iyi gelir, stresi ortadan kaldırır, hafıza ve belleği kuvvetlendirir, bağışıklık sistemini korur, kalp sağlığını korur, kadın hastalıklarına iyi gelir, demir içeriğinden dolayı enerji verir, içeriğindeki manganez ve kalsiyum sayesinde kemiklere iyi gelir, folik asit içeriği ile hamile kadınlar için oldukça faydalıdır, diyabeti kontrol eder, kan hücrelerini korur, kansere karşı koruma sağlar, böbrek taşlarının oluşmasını engeller, sarılık hastalığına iyi gelir.

Leblebi Kaç Kalori 2

Leblebi tüm bu iyi özeliklerini nohuttan sağlar. Nohuttan leblebiye gidiş sürecinde kavrulma aşamasında bir miktar besin ve vitamin kaybına uğrar elbette, ama yine de bu faydaların çoğunu vadeder leblebi.

Tüm bunlardan sonra leblebinin kalori karnesine bir bakalım. Leblebi kalori açısından çok yüksek olmasa da çok zayıf da sayılmaz. 100 gram sarı leblebide ortalama 268 kalori bulunur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/leblebi-kac-kalori/