Lenf Bezi Büyümesi Nedir, Lenf Bezi Büyümesi Nasıl Anlaşılır, Lenf Bezi Büyümesi Tehlikeli midir?

Lenf bezi büyümesi, lenf bezleri ya da diğer tabirle lenf düğümleri, vücudu enfeksiyonlara ve rahatsızlıklara karşı koruyan savunma sistemleridir. Lenf bezlerinde “lenfosit” olarak adlandırılan ve enfeksiyona teşkil eden hücre grupları bulunur. Lenfositler, enfeksiyona neden olan hücreleri yahut zehirleri yok eden ya da hareketsiz hale getiren antikorlar üretirler.

Lenf Bezi Büyümesi Nedir, Lenf Bezi Büyümesi Nasıl Anlaşılır, Lenf Bezi Büyümesi Tehlikeli midir?

Lenf bezlerinin büyümesi yahut şişmesi, birtakım hastalıklardan dolayı lenfosit sayılarının arttığı ve fazladan antikor üretimi için hareketlendiği anlamına gelir. Kızarıklık ve iltihap gibi bulgular yoksa, lenf bezlerinde tümör varlığından bahsedilebilir.

Lenf Bezi Büyümesi Nedir?

Lenf nodları ya da beze olarak bilinen lenf bezleri normalde bezelye büyüklüğündedir. Bir misket büyüklüğüne ulaştıklarında deri altından ele dahi hissedilirler. Lenf bezleri çoğunlukla soğuk algınlığı gibi viral sebeplerle ve enfeksiyonlara bağlı olarak şişerler. Bunun dışında bakteriyel enfeksiyonlar ve parazitlerle ilgili sebepler yüzünden de  lenf bezleri şişebilir.

Boğazda streptekok bakterisi, kulaklarda enfeksiyon, dişte apse, yaralar, kabakulak, kızamık, grip, nezle, vücudun herhangi bir yerinde oluşan tümörler, aftlar ve ağız yaraları, diş apseleri ve diş eti iltihapları, bademcik iltihabı, eklem iltihapları, daha çok çocuklarda görülen Kawasaki hastalığı, gebelik, beze humması,  bazı ilaçların yan etkileri,  ve ateş gibi şikayetler lenf bezi şişmesine sebep olan enfeksiyon türleridir.

Bunlar dışında kedi tırmalamasından kaynaklanan ateş, toksoplazmoz, frengi, verem, AIDS, romatoid artrit, lupus gibi bazı iltihabik hastalıklar, kan kanseri, lenf kanseri,  gibi rahatsızlıklar da lenf bezlerinde şişme meydana getirebilmektedir.

Lenf Bezi Büyümesi Nedir, Lenf Bezi Büyümesi Nasıl Anlaşılır, Lenf Bezi Büyümesi Tehlikeli midir? 1

Lenf Bezi Büyümesi Nasıl Anlaşılır?

Lenf bezlerinin büyüdüğü anlaşılır mı, anlaşılırsa nasıl anlaşılır, büyüyen lenf bezleri belirti verir mi bir bakalım.

Elle muayene sırasında acı hissi varsa, boğazda ağrı, burunda akıntı, ve ateş varsa lenf bezlerinin büyüdüğü düşünülebilir. Elbette ele gelen her şişlik ve diğer belirtiler illa ki lenf bezlerinin şiştiği anlamına gelmez. Bütün vücutta lenf bezi şişmesi meydana gelmişse ve lenf bezlerinin şiştiği noktalarda iltihap ve kızarıklık varsa, yine lenf bezlerinin şiştiğinden şüphelenilebilir.

Lenf bezlerindeki şişkinlik ve büyümenin enfeksiyona bağlı lenf bezi büyümesi  mi yoksa kanser kaynaklı lenf bezi büyümesi mi olduğunu ayırt etmek oldukça önemlidir. Şişen lefler ağrı yapıyorsa, şişlikler henüz yeniyse, üst ciltte kızarıklık yapıyorsa, enfeksiyona sebep olan (geniz eti, bademcik, sinüzit gibi…) kaynaklar görülebiliyorsa, şişen lenf bezleri ele yumuşak geliyorsa, enfeksiyona bağlı lenf bezi büyümesinden söz edilebilir.

Lenf bezi şişmesi tedavisi, şişmenin nedenine göre değişir. Lenf bezi şişmesi ciddi bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkmamışsa, şişen bölgeye sıcak su torbası koymak ve reçetesiz satın alınabilen ağrı kesicilerden kullanmak çözüm olarak sunulabilir.

Lenf Bezi Büyümesi Nedir, Lenf Bezi Büyümesi Nasıl Anlaşılır, Lenf Bezi Büyümesi Tehlikeli midir? 3

Koltuk altı lenf bezi büyümesi tetkik ve tedavisi için bir dahiliye uzmanına başvurmak; lenf bezi şişkinliği boğaz ve kulak arkası bölgedeyse bir Kulak Burun Boğaz uzmanına danışmak gerekir.

Enfeksiyona bağlı lenf bezi büyümesi tedavisi için hekiminiz yüksek ihtimalle antibiyotik reçete edecektir. Şişlik eğer ağrıya da sebebiyet veriyorsa ağrı kesici de kullanılabilir. Enfeksiyona bağlı lenf bezi büyümesi durumunda ilaç kullanımının yanı sıra bol bol istirahat etmek, su içmek ve iyi beslenmek gerekir.

Lenf bezi şişmesi kanser yahut iyi huylu tümörlere bağlıysa, mevcut tümör operasyonla alınmadan şişlik de inmeyecektir. Kemoterapi tedavisi de lenf bezi şişkinliklerinin inmesini sağlayacaktır.

Bebeklerde lenf bezi büyümesi ise anne babalarda çok büyük endişe ve korku yaratmaktadır. Bu durum, çok basit bir sebepten de kaynaklanıyor olabilir. Ama bebekte bir lenf bezi şişkinliği fark ediliyorsa, bebek mutlaka vakit kaybetmeden bir hekime götürülmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lenf-bezi-buyumesi-nedir-lenf-bezi-buyumesi-nasil-anlasilir-lenf-bezi-buyumesi-tehlikeli-midir/