Lenf Bezi İltihabı Nedir, Lenf Bezi İltihabı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Lenf bezi iltihabı nedir, lenf bezleri vücudun her bölgesine yayılan ve lenfatik sistem denilen bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Kulak arkalarında, boynun iki tarafında, çenede ve koltuk altlarında büyüyen ve şişen bezeler, bölgesel enfeksiyonlar neticesinde oluşurlar. Çünkü lenf bezleri içindeki savaşçı hücre sayıları artar. 1 cm. çapına kadar olanlar normal kabul edilir.

Lenf Bezi İltihabı Nedir, Lenf Bezi İltihabı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Daha büyük olanların ise yakın takibi gerekir. Lenf bezleri çene altında, boyunda, kulakların ön ve arkasında, boynun ortasında ve yanlarında kümeleşirler.

Başta, boyunda veyahut vücudun herhangi bir bölgesinde zararlı olma olasılığı olan bir durum varsa bu bezeler de irileşir.

Lenf sistemi, vücudun çeşitli bölgelerinden akyuvarları, artık doku sıvılarını ve besin maddelerini toplayarak tek yön üzerinde ilerler ve tüm içeriğini dolaşım sistemine boşaltır. Lenf bezlerinin bağışıklık sistemi üzerindeki rolü büyüktür. Lenf bezleri, vücuda yabancı maddeciklerle mücadele eder.

Lenf bezi iltihaplanması belirti verir mi, verirse ne tür belirtiler verir sorusu da oldukça mühim bir sorudur ve yanıt bekler. Lenf bezleri vücudun tamamında yer alır. Koltuk altında, boyunda ve kasıklarda bulunanları yüzeyseldir ve iltihap kaptıklarında şişerler.

Lenf Bezi İltihabı Nedir, Lenf Bezi İltihabı Ne Kadar Sürede İyileşir? 1

Burun akıntısı, ateş, boğazda tahriş ve benzeri üst solunum yolları iltihabı belirtileri, lenf bezlerinde şişlik ve ağrı, gece terlemesi, tümörden kaynaklanan lenf bezi rahatsızlıklarında sertleşme, lenf bezi üzerindeki deride duyarlılık ve kızarıklık, lenf bezi iltihabı belirtileri olarak sıralanabilir.

Bakteri, virüs, mantar, maya, parazit gibi zararlı mikroorganizmalar lenf bezi iltihaplanmasına neden olabilir. Enfeksiyon kaynaklı lenf bezi iltihaplanmasında çoğunlukla ağrı olur. Bunun haricinde streptokok ve stafilokok bakterilerinin mevcudiyeti, grip, soğuk algınlığı, kızamık, apseler ve diş eti iltihapları, kedi tırmalaması, aftlar ve ağız yaraları, beze humması, tüberküloz (verem), AIDS, tümörler, kanser türleri, vücutta toksik etki üreten yabancı maddeler de lenf bezi iltihabına sebep olabilir.

Arı iğnesinde bulunan zehir de, botoks yapımında kullanılan Botalinum maddesi de birer toksindir. Bu maddeler vücuttaki yoğunluklarına göre lenf bezi iltihabına sebep olabilirler.

Lenf Bezi İltihabı Nedir, Lenf Bezi İltihabı Ne Kadar Sürede İyileşir? 3

Lenf Bezi İltihabı Ne Kadar Sürede Geçer?

Lenf bezi şişmesi hangi sebebe bağlıysa o sebep ortadan kaldırıldığında şişkinlik de ortadan kalkacaktır. Lenf bezi şişmesi enfeksiyonlara bağlı ise bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmak lenf bezlerindeki şişlikleri de ortadan kaldıracaktır.

Hekiminiz muayene sonucunda uygun antibiyotiği reçete edecektir. İltihabı ve ağrıları azaltmak için aspirin ve analjezik yani ağrı kesiciler işe yarayacaktır. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotikler, virüs kaynaklı enfeksiyonlarda ise antiviral ilaçlar kullanılır.

 • İltihaplanan lenf bezleri üzerine soğuk uygulana yapılabilir.
 • Bunu haricinde istirahat, dinlenme, vitamin takviyesi gibi uygulamalar da işe yarayacaktır.
 • Lenf Bezi İltihabı Nedir, Lenf Bezi İltihabı Ne Kadar Sürede İyileşir? 4

  Tümörlerin varlığı da lenf bezlerinde şişlik oluşturacaktır. İyi huylu tümörler ameliyatla çıkarılıp alındığında iltihaplanan lenf bezi de iyileşir. Kötü huylu tümörler içinse kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler uygulanır.

  Lenf bezi iltihabı, bezenin, bulunduğu bölgedeki dokuları harap etmesine sebep olacak kadar büyümüş ve ilerlemiş olabilir. Böyle bir durumda cerrahi operasyon ile iltihap boşaltılmalıdır.

  Lenf bezi şişmesi oldukça ürkütücü bir durum ve lenf bezi iltihabı tehlikeli mi sorusu da çok sık sorulan sorulardan birisidir. Lenf bezi iltihabı erken fark edilip gerekli tıbbi müdahale yapıldığında tehlikeli bir rahatsızlık değildir. Tıbbi takibin mutlaka yapılması gerekir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lenf-bezi-iltihabi-nedir-lenf-bezi-iltihabi-ne-kadar-surede-iyilesir/