Lenf Bezi Kanseri Belirtileri Nelerdir, Lenf Bezi Kanseri Hangi Belirtileri Verir?

Lenf bezi kanseri belirtileri, lenf kanseri olarak bilinen lenfoma, en çabuk ve hızlı iyileşebilen kanser türleri arasında yer alır. Lenf bezi kanseri belirtileri nedir, kasıkta lenf bezi kanseri belirtileri nelerdir bir göz atmaya ne dersiniz?

Çoğunlukla 15-55 yaş aralığında görülen lenf bezi kanseri  her 100 bin kişiden 3-4 kişide rastlanılan bir kanser türüdür.

Lenf sistemi vücudun bağışıklık sistemini bir parçasıdır ve vücudun pek çok noktasında bulunan koruyucu sistemlerdir. Lenf dokusunda rastlanılan kötü huylu tümörler lenf kanseri sebebidir. Lenf kanseri hücrelerin çok hızlı oluşması ya da lenfositlere göre daha uzun yaşamaları ile meydana gelir.

Lenf bezi kanseri erken tespit edildiğinde tedaviye hemen cevap veren bir kanser türüdür. Dolayısıyla lenfoma en çabuk iyileşme gösteren kanser türleri arasında sayılabilir. Bazı kanser türleri gibi hayati önemi yoktur ve ciddi bir kanser türü değildir.

Lenf bezi kanserinin genelde iki türü vardır. Hodgkin lenfoma ve Hodgkin dışı lenfoma.

Lenf Bezi Kanseri Belirtileri Nelerdir, Lenf Bezi Kanseri Hangi Belirtileri Verir?

Hodgkin lenfoma; adını bu hastalığı tespit eden Rhomas Hodgkin’den alır. Genellikle bir veya birkaç lenf bezesinin büyümesiyle fark edilir. Hodgkin lenfomanın  sebebi kesin ve net olarak bilinmemektedir. Fakat şu gayet net olarak söylenebilir ki; Hodgkin lenfoma, kanser türleri içinde tedaviye en olumlu ve hızlı yanıt veren türdür.

Hodgkin dışı lenfoma (HDL) ise; dalak benzeri lenfoid dokularda, mide ve bağırsak gibi organların lenf dokularında yahut lenf düğümlerinde oluşur. Bağışıklık ve dolaşım sistemi aracılığıyla da vücudun diğer bölgelerine sıçrama yapar.

Kasıkta lenf bezi kanseri belirtileri ve genel anlamda lenf bezi kanseri belirtilerine bakacak olursak; kasık, koltuk altları ve boyundaki lenf düğümlerinde şişme ile fark edilebilir. Farklı bölgelerdeki lenf bezleri aynı anda da şişebilir. Bu şişkinlikler çoğunlukla ağrıya sebebiyet vermez.

Lenf Bezi Kanseri Belirtileri Nelerdir, Lenf Bezi Kanseri Hangi Belirtileri Verir? 1

Lenf bezleri fazla şiştiğinde dolaşım sistemine baskı yapar ve kan dolaşımında sorun teşkil edebilir. Bu durumda şişlikler kollar ve bacaklara da yayılır. Fakat bu şişlikler her hastada görülmeyebilir.

Lenf bezleri ve kan damarlarının şişmesine bağlı olarak sinirler baskıya maruz kalır. Bu da ellerde, kollarda ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanmaya sebep olabilir.

Bunun dışında sebepsiz ateş, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, deride kaşıntı, nefes darlığı ve öksürük, sürekli yorgunluk gibi şikayetler de lenf bezi kanseri belirtileri olarak sıralanabilir.

Lenf Bezi Kanseri Belirtileri Nelerdir, Lenf Bezi Kanseri Hangi Belirtileri Verir? 2

Lenf Bezi Kanseri Tehlikeli midir?

Lenf bezi kanseri, kanser türleri içinde en tehlikesiz ve çabuk iyileşme gösteren bir türü temsil eder. Çabuk fark edilip müdahale edildiğinde büyük oranda iyileşme gösteren bir tür olan Hodgkin lenfoma çok tehlikeli bir kanser türü olarak adlandırılmaz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lenf-bezi-kanseri-belirtileri-nelerdir-lenf-bezi-kanseri-hangi-belirtileri-verir/