Lenf Bezi Nedir?

Konu İçindeki Başlıklar

Lenf bezi nedir, lenf bezi ifadesini duymayan yoktur. Kulakların altında, boynun iki tarafında, koltuk altlarında ve çene altında bulunan ve büyüdüklerinde fark edilen lenf bezleri, bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır. Bu bezelerin şişmesi, çoğunlukla bölgesel bir enfeksiyona işaret eder. Bu da şu demektir; lenf bezlerinin içindeki lenfosit ve antikor denilen  savaşçı hücrelerin sayısı artmıştır.

Lenf Bezi Nedir?

1cm. çapındaki lenf bezleri normal kabul edilirken, bundan daha büyük olanları mutlaka takip edilmelidir. Lenf bezleri, boyun bölgesinde çene altında, kulakların ön ve arkasında, boynun orta hatlarında ve yan kısımlarında, boyun bölgesindeki en büyük kasın üstünde, ortasında ve altında gruplaşırlar. Vücudun baş ve boyun bölgesinde vücuda zarar verme olasılığı bulunan herhangi bir olay gerçekleştiğinde bu bezeler de büyür.

Kanser türleri de lenf yollarıyla yayılmaya çalışır ve boyun bezlerine takılırlar. Her büyüyen lenf bezi endişeye yol açmamalıdır. Küçük çocuklarda çoğunlukla enfeksiyonlar sebebiyle lenf bezlerinde büyüme meydana gelir. Dişlerde apse ve iltihap geliştiğinde de çene altı bölgede şişen bezeler ve bademcik iltihabına bağlı olarak büyüyen bezeler bir müddet sonra kendiliklerinden kaybolurlar.

 • Eğer yaşınız 40’ın üzerindeyse, enfeksiyonların yanı sıra kanser faktörü de akla gelmeli ve buna bağlı da araştırma yapılmalıdır.
 • Lenf bezlerinin enfeksiyon kaynaklı mı yoksa kanser kaynaklı mı şiştiğini anlayabilmek ve ikisini ayırt edebilmek mümkün müdür bir de bu tarafına bakalım.
 • Enfeksiyon kaynaklı şişen lenf bezlerinde çoğunlukla ağrı hissedilir, son zamanlarda ortaya çıkmıştır, üst deride kızarıklık görülebilir, enfeksiyona sebep olan geniz eti, bademcik, sinüzit gibi kaynaklar gözle görülebilir, muayenede ele gelen kitle yumuşaktır.
 • Kanser kaynaklı olan lenf bezlerinde ise hasta çoğunlukla 40 yaş üzerindedir, lenf bezlerindeki şişlik haftalar hatta aylardır mevcuttur, ağrı hissi yoktur, kitle serttir, muayenede birbirine yapışıkmış gibi hissettiren ve lastik kıvamında birden çok beze ele gelir, genellikle kulak altı hizasındadır. Hastanın sigara ve alkol tüketimi de önemli bir etkendir.

  Lenf Bezi Nedir? 1

  KBB uzmanı hekim böyle bir şişlik durumunda detaylı bir muayene ve tetkik yapar. Eğer enfeksiyon varsa ilaç tedavisi uygulanır ve hasta yakından takip edilir. Hekim lüzum görürse kan testi ve radyolojik tetkik de ister. Eğer tümörden şüpheleniliyorsa, ilgili bölgeler ayrıntılı şekilde muayene edilir. Baş ve boyun bölgesinin radyolojik tetkikleri istenir ve biyopsi alınır. Hatta kitlenin üzerinden de ince iğne ile biyopsi yapılabilir. Tetkikler neticesinde ya cerrahi müdahale uygulanır yahut da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

  Boyunda oluşan şişlikler doğumsal oluşumlar da olabilmektedir. Bu şişlikleri çocuk küçükken fark edilebildiği gibi, bazen ilerleyen yaşlara kadar fark edilmeyedebilirler. Vücutta enfeksiyon geliştiğinde şişerek ortaya çıkabilirler. Bu şişlikler ciltte akıntıya da sebep olabilirler. Bunlar için lenf düğümü yani beze demek doğru değildir. Bu oluşumlar kitledirler. Yerleri ise genellikle boynun orta hattıdır. Tedavi şekilleri ise çoğunlukla cerrahi müdahaledir.

  Lenf Bezi Nerededir?

  Lenf bezlerini tüm vücuda yayılan kümeler olarak da ifade edebiliriz. Lenf bezlerinin vazifesi vücuttaki lenf sıvısını süzmek ve lenf damarlarının arınmasını sağlamaktır. Lenf bezleri aynı zamanda bir uyarıcı gibi çalışırlar. Herhangi bir hastalık durumunda iltihaplanıp şişerek hastalığı haber verirler.

  Tüm vücuda yayılan ve boyutları toplu iğne başından, fasulye tanesi büyüklüğüne kadar erişen lenf bezleri, yoğun olarak vücudun boyun ve çene altı bölgesinde, timüs bezinde, damak ve bademciklerde, koltukaltlarında, ince bağırsaklarda, kasık bölgesinde, dalakta, diz arkasında ve göğüs boşluğunda kümelenmiştir. Bu sayılan bölgelerdeki lenf bezlerinin farkı vazifeleri vardır ve vücudun çalışmasını düzenlerler.

  Lenf Bezi Nedir? 3

  Lenf Bezi Ağrısı

  İmmün sistemin önemli bir parçası olan lenf bezleri, şişene kadar asla hissedilmez ve ele gelmezler. Hekimler lenf bezi ağrısının dikkate alınması gerektiğini ve asla ihmal edilmeden bir hekime görünmeyi gerektirdiklerini belirtiyor. Lenf bezleri vücudun bir nevi savunma askerleridir. Vücuda giren mikroplar ve sebep olabilecekleri hastalıklara karşı enzim üretirler. Lenf bezleri vücudun her tarafını saran bir ağ gibidirler. Ense arkasında, kulakların arkasında ve akciğerlerin civarında bulunan lenf bezleri hayati önem taşırlar. Zira hayati organların etrafını sarmış durumdadırlar.

  Lenf bezi ağrısı pek çok insanda görülebilir. Kimilerinde çok sık görülürken, kimilerinde de ender olarak ortaya çıkar. Lenf bezi ağrısı enfeksiyon sonucu da kanser sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir.

  Lenf bezi ağrısı yaşayan bir kişi, bir uzmana başvurduğunda tetkik yapılır ve şişliğin boyutu hesaplanır. Tetkikler neticesinde alyuvar sayısı ve lenflerde bulunan hücre sayısı artışında normal olmayan bir durum gözlenirse, kişinin ameliyata alınması gerekebilir. Şişlik eğer kötü huylu bir tümör sebebiyle oluşmuşsa hastaya kemoterapi verilir. Bunun dışındaki durumlarda ise basit yahut geniş kapsamlı ilaç tedavisi yapılır.

  Lenf bezi şişmesi, kişilerde çoğunlukla bir endişe ve korku yaratır. Lenf bezleri basit bir enfeksiyona bağlı olarak şişebileceği gibi, lösemi yahut çeşitli tümörler yüzünden de şişebilir

  Lenf bezleri ağırlıklı olarak bakteriyel enfeksiyonlarda, ağız ve özellikle diş enfeksiyonlarında, ateşle seyreden viral enfeksiyonlarda, deri enfeksiyonlarında, kulak enfeksiyonlarında, cinsel yolla bulaşan hastalıklarda, cilt ve göğüs gibi bazı kanser türlerinde, HIV ve benzeri bağışıklık sistemi hastalıklarında, aşıların yahut bazı ilaçların yan etkisi olarak, testis kanseri gibi durumlarda, lenfoma ve melanoma gibi kanser türlerinde şişer.

  Peki lenf bezi şişmesi nasıl tedavi edilir bir de bu kısma bakalım.

  Lenf bezleri eğer enfeksiyon kaynaklı olarak şişmişse, virüs ve bakterilerle mücadele etmek gerekir ki şişlik de ortadan kalksın. Bakteri ve virüsler kontrol altına alındığı zaman lenf bezi şişliği de  kontrol altına alınmış olur. Hekim enfeksiyon ve ağrıyı ortadan kaldırabilmek için aspirin ve ağrı kesici tavsiye edebilir. Bu süreçte yeterli sıvı tüketimi, istirahat ve vitamin alımı da iyileşme sürecine katkı sağlar.

  Lenf bezlerindeki şişme kanser yahut iyi huylu tümörlere bağlı olarak gelişmişse kanserin tedavi edilmesi ve tümörün alınması gerekecektir. Aksi takdirde lenf bezlerindeki şişlik ortadan kalkmaz. Lenf bezi şişmesini engellemek adına kemoterapi de fayda sağlar.

  Lenf Bezi Nedir? 4

 • Böyle bir durumda tedavinin şekli ve seyrini hekim belirleyecektir. Lenf bezi eğer vücuda yabancı bir maddenin girmesi sebebiyle şiştiyse, bu yabancı maddelerin alınması gerekir.
 • Lenf bezi şiştiğinde, bölgedeki dokularda yırtılma olabileceğinden son derece ciddi neticeler de gelişebilir. Böyle bir durumda şişen lenf bezlerindeki sıvının boşaltılması gerekir.
 • Lenf bezlerindeki şişlikler bazı bitkisel tedavilerle de giderilebilir. Karabaş otu, ısırgan otu, kekik otu, papatya, biberiye, nane, söğüt, oğul otu, kurt pençesi ve aynısefa bitkileri eşit ölçülerde karıştırılarak çay gibi demlenir ve günde 1-2 fincan içilir.
 • Bunların dışında arı sütü, bal, andız pekmezi, keçi boynuzu pekmezi ve kara üzüm tüketimi de lenf bezi şişmesine karşı oldukça faydalı doğal tedavilerdir.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lenf-bezi-nedir/