Lens Nasıl Takılır?

Lens Nasıl Takılır?
Özel malzemelerden üretilen çeşitli tip ve renklerde lensler sayesinde göz rengini değiştirmek, yahut gözlerdeki bozukluğu gözlük kullanmadan lens yardımıyla gidermek mümkün. Çoğu kişi lens kullanmak istemesine rağmen, kullanımının zor olduğu fikriyle bu istekten vazgeçer.   Gözüne yabancı bir madde değdirmek istemeyen ya da lenslerini takıp çıkarırken gözlerine zarar vermekten endişe edenleri de unutmamak lazım. Her ne kadar zor ve acı veren bir işlem olduğu düşünülse de, aslında püf noktaları bilindiği takdirde, lens kullanımı son derece kolay ve basit bir işlemdir.Lens Nasıl Takılır Püf Noktalarını bilirseniz, sizin de istediğiniz renkte, yahut gözlüksüz de iyi gören  gözleriniz olabilir. O zaman bir bakalım lens nasıl takılır?

Lens takma
Lens nasıl takılır? sorusunun yanıtı çok basit bir işlem. Lens kullanımından önce yapılacak ilk işlem ellerin ayrıntılı ve özenli şekilde, anti bakteriyel bir sabun yahut jel yardımıyla iyice yıkanıp, dezenfekte edilmesidir. Eller bileklere kadar güzelce yıkandıktan sonra kağıt havlu ile kurulanmalıdır; zira diğer havlular ellerde iplik ve tüy parçası bırakabilir.

Lens-Nasıl-Takılır2

Lens kabında solüsyon içinde yatan lensi işaret parmağınızın uç kısmıyla avuç içinize alın, sonra tekrar işaret parmağınız üzerine çanak şeklinde yerleştirin. Bu aşamada lens kenarlarının yukarı doğru bakması ve herhangi bir yamukluk olmaması gereklidir.

Lens-Nasıl-Takılır3

Orta parmağınızla alt göz kapağını aşağı, diğer elinizle de üst göz kapağını yukarı doğru gerdirerek çekin. Bu işlem, lensinizi gözünüze yerleştirirken, ani bir refleksle gözünüzü kırpmanızı engelleyecektir. İşaret parmağınızın ucunda duran lensin bir ucuna yavaşça göz içine temas ettirin. Kornea tabakası hafif nemli olduğundan, lens de solüsyon içinde ıslandığından, bu ıslaklığın etkisiyle kornea tabakası, lensi vakum etkisiyle kendine doğru çekecektir. Bir ucu yapıştıktan sonra lensin geri kalan bölümü de kolaylıkla göze oturacaktır. Gözlerinizi sağa sola aşağı yukarı hareket ettirerek ve göz kapağınızı kapatıp hafifçe bastırarak lensin gözü tam olarak sarmasına olanak tanıyın. İşlem bu kadar.  Aynısını diğer gözünüzde de uygulayın.

Lens-Nasıl-Takılır4

Lens Çıkarma
Lenslerinizi çıkarmak için yine ellerinizi yıkayın. Aynı germe işlemini yaparak alt ve üst gözkapaklarınızı iyice açarak sabitleyin orta yahut işaret parmağınızla lensin üzerine çok hafifçe dokunarak aşağı doğru çektirin. Sonra uç kısmını yakalayarak kolayca gözünüzden çıkarın. Lenslerinizi çıkardıktan sonra mutlaka kendi özel kutusunda ve özel solüsyonu içinde muhafaza edin. Aksi takdirde lensler nem ve kayganlığını kaybederek ömrünü kısa sürede tüketir.

Lens Bakımı Nasıl Yapılır
Kontakt lensler gözde takılı kaldığı süre içinde bile kirlenirler. Kullandığınız lens, günlük lens değilse mutlaka her gün bakımı yapılmalıdır. Kontakt lenslerin bakımı için özel olarak üretilen lens solüsyonları bulunmaktadır. Bu solüsyonlar, kullanılan kontakt lense göre de farklılıklar göstermektedirler.

Sert ve gaz geçirgen lensler için ayrı bir solüsyon; yumuşak lens içinse ayrı bir kontakt lens solüsyonu kullanılmaktadır. Bu lens solüsyonları ile her akşam lenslerinizi nazik bir şekilde yıkamalısınız. En basit lens temizleme yolu, lensleri avuç içine alıp, üzerine lens solüsyonu sıkma şeklindeki uygulamadır.

Lens-Nasıl-Takılır1

Lensler kullanılmadığı süre içinde, özel solüsyonla dolu lens kutusunda muhafaza edilmelidir. Bu lens kutusu içerisindeki solüsyon her akşam tazelenmelidir. Bu uygulama ile solüsyonun mikrop tutması engellenmiş ve lenslerin ömrü uzatılmış olur.

Gece boyunca özel solüsyonda bekleyen kontakt lensler, aynı anda iki fayda birden görürler. Birincisi genel bir sterilizasyon işleminden geçmiş olurlar. İkinci olarak ise; lens üzerinde biriken proteinlerin çözülmesini ve lensin genel olarak temizlenmesi sağlanmış olur. Böylece ertesi gün için sağlıklı ve tazelenmiş bir lens, sizi hazır olarak bekler.

Lens Nasıl Takılır? Sorusunun yanıtı işte bu kadar kolay.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lens-nasil-takilir/