Lens Suyu

Lens suyu, lens gözlerde iken gözyaşı tabakasına temas ettiğinden protein, lipid, mukus benzeri kalıntılar lens yüzeyini kaplar. Lens yüzeyine yapışan bu maddeler gözyaşının miktarından ve ayrıca lens materyalinden etkilenir.

Bu sebeplerden ötürü lens bakımında lens suları oldukça önemlidir.

Lens Suyu

Lens suları ya da diğer bir söyleyişle lens solüsyonları, kontakt lenslerin uzun ömürlü ve güvenli bir şekilde dayanabilmesini sağlar. Lens sularının temel vazifesi, kontakt lenslerin kullanımı sırasında oluşan mikroorganizmalardan ayrıştırılmasıdır.

Lens solüsyonları gözümüzü lens üzerindeki zararlı organizmalardan korurlar.  Bu arada da lenslerimizin bakımını yaparlar. Sadece günlük kontakt lens kullananlar için lens solüsyonu kullanımı gerekli değildir. Ama uzun süreli lens kullananlarda mutlaka lens solüsyonu kullanmak gerekir.

Peki yanımızda lens suyu yoksa ve lenslerimizi çıkartmamız gerekiyorsa lens suyu yerine ne kullanabiliriz?

Lens suları hem lenslerin bakımını yapar, hem de bekleme aşamasındayken lenslerin kurumasını önler. En önemlisi de lenslerin üzerine tutunan zararlı mikroorganizmaları arındırır.

Lens Suyu 1

Lensler çıkarıldığında mutlaka günlük bakımı yapılmalı ve lens kutusu içinde muhafaza edilmelidir. Bazı kişiler lens suyu olmadığında lenslerini saf su ve hatta tükürük içinde bekletme yolunu seçiyor. Bunların son derece yanlış ve tehlikeli seçenekler olduğunu sanırız söylememize bile gerek yok.

Böyle bir durumda, yani yanınızda kontak lens suyu yoksa, fiyatı ne olursa olsun kontakt lenslerinizi bir daha kullanmamak üzere atmanız gerekir. Lensiniz ne kadar pahalı olursa olsun gözlerinizin sağlığından daha önemli değildir.

Lens suyu göze damlatılır mı sorusu da hayli önemlidir; zira bu sorunun yanıtı oldukça önemlidir. Lens suları asla göze damlatılmamalıdır. Lens suları sadece temizlik, lens bakımı ve dezenfekte gibi işlemler için kullanılmaktadır.

Lens Suyu 3

  • Kontakt lens göze damlatılırsa gözlerde yoğun bir yanma hissi yaşanır.
  • Korneadaki kılcal damarlar solüsyondaki etken madde sebebiyle aşırı gerilerek zarar görebilir.
  • Hidrojen peroksit içeren lens suları iyonize olmadan göze damlatıldığında görme kayıpları ve körlük yapabilir.
  • Lens suları göze damlatıldığında göz kızarıklıkları, gözde hassasiyet ve damarlanma yapabilir.
  • Korneada nem dengesi bozulur ve göz kuruluğu yaşanabilir.
  • Netice olarak diyebiliriz ki göze damlatılan bir solüsyon yoktur.
  • Lens suyu denildiğinde akla gelen isimlerden birisi de Renu lens suyudur.

Lens suyu fiyatları markaya göre değişkenlik gösterir. 15 TL’den 50 TL’ye kadar fiyatlandırılan lens suyu bulmak mümkündür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lens-suyu/