Levrek Balıkları Hakkında Bilgi; Levrek Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Protein açısından en zengin ve en çok tüketilen balık türlerinden biridir levrek. 100 gramlık bir levrek balığında ortalama 24 gram kadar protein bulunur. Gümüş renginde olan vücutları fusiform şeklindedir. Ülkemizde daha çok Marmara, Akdeniz ve Karadeniz sularında bulunmaktadır. Farklı ebatlarda olan levreğin orta boyu, yetişkin bir insanı doyurabilecek büyüklüktedir. Levreğin özellikleri ve faydaları aşağıda detaylıca anlatılmıştır.

Lezzetli balık denince akla ilk gelenlerden olan levrek, yanında limon ve salata ile harikalar yaratır. Tabi arkasından da helvanın gelmesiyle bu lezzet taçlandırılır. Özellikle kış günlerinin en bol miktarda bulunan ve en çok tüketilen balığı olan levrek, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu birçok besin değerini içinde bulundurur.

Yanındaki salata, limon ve helva da besin değerlerinin emilimine destek olan lezzetli yardımcılardır. Levreğin tercih edilme durumu çupra ile başa baş gidiyor denebilir. Beyaz eti olan bu balık fileto biçiminde hazırlanabilir ve bu şekilde tüketilmesi daha kolaydır. Ayrıca ızgarada, fırında ve buğulama olarak yapılması da önerilir.


Uskumru Balıkları Hakkında Bilgi; Uskumru Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Levrek balığının en önemli özelliği kas fonksiyonlarında düzeni sağlayan proteinleri içermesidir. 100 gramlık bir levrek balığında ortalama 24 gram kadar protein bulunur. Bol proteinli bir balık olan levreği yanlış pişirme yöntemleriyle zararlı hale getirmemeye özen göstermelisiniz.

Levrek Balıkları Hakkında Bilgi; Levrek Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir? 1Levrek, Moronidae familyasını meydana getiren, soğuk ya da ılık denizlerde yaşamını sürdüren balık türlerine verilen isimdir. Vücutları fusiform biçiminde ve derileri büyükçe pullarla kaplı haldedir. Sırt kısmı kurşun rengindeyken; karnı gümüş renklerindendir. Üzerinde küçük kara benekler bulunduğundan bazen alabalık ile benzetilirler. Levreklerin boyları genellikle 40 ila 100 cm arasındadır. Ortalama ağırlıklarıysa 10 kilo kadardır ama nadir olarak 15 kilo olanları da görülmüştür.

Levrek ülkemizde Karadeniz, Marmara ve Akdeniz kıyılarında görülmektedir. Genellikle her mevsimde bulunur ancak en lezzetlisi Mayıs ortalarından Kasım sonuna kadar avlananlarıdır. Levrekler, sonbahar aylarında ırmak kenarlarında da üremeye başlarlar. Bu esnada buralarda sürüler halinde bulunurlar. Karadeniz civarında dere ağzında kış aylarında, Akdeniz’de ise genelde Nisan ve Mayıs aylarında ürerler. Levrekler bu bölgelerde yaygın olarak çiftliklerde yetiştirilir. Üretilen levreklerin büyük çoğunluğu Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilmektedir.

Levrek Balıkları Hakkında Bilgi; Levrek Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir? 2

Levrek Balıkları Hakkında Bilgi; Levrek Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir? 3En mühim faydası kas fonksiyonlarını düzene sokmayı sağlayan proteinler içermesidir. Bu proteinlerden yararlanabilmek için pişirme yöntemi büyük önem taşır. Bunun için kızartma yöntemlerinden uzak durmalısınız. Levreği, ızgara, buğulama gibi yöntemlerle pişirmek en doğrusudur. Ancak hem sağlık hem lezzet açısından düşünülürse en uygunu buğulamadır. Levreğin içindeki protein, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu proteinin büyük kısmını tamamlar. Orta boylardaki bir levrekte ortalama 24 gram kadar protein mevcuttur.

Levrek Balıkları Hakkında Bilgi; Levrek Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir? 4Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Actinopterygii (Işınsal yüzgeçliler)
Takım: Perciformes
Familya: Moronidae

Levrek Nedir?

Levreğin Özellikleri Nelerdir?

Levreğin Faydaları Nelerdir?

Levreğin Bilimsel Sınıflandırması

  • Moronidae familyasına ait olup Latince tür ismi Dicentrarchus Labrax’tır.
  • Vücutları yapıları füzeyi andırır bir formdadır ve yan çizgilerinde 65 ile 80 adet arasında pul mevcuttur. Aslında vücudun tamamı pullarla kaplıdır.
  • Omur sayısı 12-13 civarındadır. Üzerlerindeki solungaç kapağının üst kısmında dikene benzer bir çıkıntı yer alır.
  • Genelde denizlerde, bazen de acı su bölgelerinde yaşayabilirler. Ilık denizlerin sığ bölgelerinde yaşarlar. Çok gezici olmadıklarından yerlerinden pek ayrılmazlar. Zaten genç dönemlerinde gruplar halinde gezer bir türdür.
  • Yaşamak için suyun derin, karanlık ve kuytu alanlarını tercih ederler. Gemi batıkları, kayaların oyukları levrekler için oldukça idealdir.
  • Ömürleri ortalama 20 yıl olan levreklerin; ortalama 50-60 cm olan boylarının bazen 1 metreye çıktığı görülebilir. 40 cm’den küçük olan levreklere de ispendek ismi verilir.
  • Üreme dönemleri, Ocak ve Mart ayları arasındadır. Bu dönemlerde 500.000-2.000.000 arasında yumurta bırakabilirler. Üreme dönemlerinde yağsızdırlar ve lezzetli değildirler.
  • Sadece çiftliklerde yetiştirilen levrekler yılın her dönemi lezzetli ve yağlıdır.
  • Etçil bir beslenme biçimiyle yaşayan levrekler yırtıcı canlılardandır. Sıklıkla karides, yengeç ve minik kurtlarla beslenirler.
  • Ülkemizde genellikle Karadeniz, Akdeniz ve Marmara denizlerinde bulunur.

Kaynak: https://www.dahabilgi.com/wp-content/uploads/2019/06/levrek-baligi-hakkinda-bilgi-21.html