Limon Zayıflatır Mı?

Çorbaların, zeytinyağlıların, çayın, terbiyelerin, keklerin, pastaların tamamlayıcısı; limonatanın baş tacı, soğuk içeceklerin eşlikçisi, ferahlatıcı, serinletici limon… Ona ne kadar methiye düzülse az gelir. Bunca becerikli ve maharetli bir meyvenin say say bitmeyecek özellikleri olduğu kuşkusuz.

Bir de zayıflattığı, yağları mum gibi erittiği yönünde bir efsane dolanmakta. Acaba ne kadar doğru? Gerçekten limon suyu zayıflatır mı, limon suyu tüketmek kilo vermeye yardımcı olur mu çok sık gündeme gelen ve hep tartışılan bir konu.

Evet limonun, hücrelerde stoklanan yağların vücuttan tahliye edilmesini kolaylaştırdığı bir gerçek; ama limon suyundan mucize beklemek çok da akıl karı değil; zira hekimlerin de söylediği gibi doğada vücutta depolanmış yağları yakan herhangi bir yiyecek ve içecek yok.

Dolayısıyla limonla zayıflama ancak dolaylı yoldan elde edilecek bir netice olmaktan ileri gidemiyor. Bir de “zayıflayacağım” diye hırs yapıp mideyi tahriş etme gibi riskler de var.

Limon, içerdiği C vitamini ve lif ile bağışıklığı güçlendiren, sindirimi kolaylaştıran, direnç veren özeliklere sahip. Fazla suyun vücuttan atılmasını, kanın temizlenmesini ve durulaşmasını sağlıyor, toksinlerin atılmasını hızlandırıyor, cildi arındırıyor ve deriye parlaklık veriyor.

Tüm bu özellikleri sayesinde de kilo vermeye yardımcı olduğu rahatlıkla telaffuz edilebilir; ama limon tek başına zayıflatıcı bir ürün müdür derseniz işte orda “Ne yazık ki hayır” cevabını vermek durumundayız.

Limon Zayıflatır Mı? 1

Limonla zayıflama dolaylı yoldan evet mümkün ama direkt olarak çok da mümkün değil. Fazla limon tükettiğinizde mide yanması, tansiyonda dalgalanmalar ve buna benzer olumsuzlukları yaşamanız mümkün.

Netice olarak limon suyu zayıflatır mı sorusuna  verilecek cevap tam anlamıyla “evet” değildir.

Limon Kaç Kalori

Kendine has ekşi tadı, yemeklere verdiği çeşni ve zenginlik, enerji veren sapsarı rengi, bol sulu yapısı ve düşük kalorisiyle limon insanın hiç düşünmeden kendini teslim edeceği kadar tekin ve saygın bir meyve. Yüksek miktarda C vitamini, folik asit, lif, potasyum ve magnezyum içeren limonun 100 gramında yaklaşık 43 kalori vardır.

Limon Kaç Kalori

 

Kabuğu soyulmuş 100 gramlık bir limon ise ortalama 28 kalori verir. Kararında ve dengeli tüketildiğinde hem şifa, hem de güzellik veren limonu zayıflamaya destek sağlayan bir unsur olarak görüp tüketirseniz, hem boşuna hayal kurmamış hem de maksimum fayda sağlamış olursunuz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/limon-zayiflatir-mi/