Lohusa Nedir?

Dokuz aylık hamilelik dönemi bayanların yaşamlarındaki en zor dönemlerinden biridir. Öyle ki bu dönemde anne adayları bir çok deneyimi, heyecanı, korkuyu, endişeyi bir arada yaşar. Dokuz ay süresince hem kendisini hem de karnındaki bebeğini korumak ve beslemek için bir çok fedakarlığa ve çileye katlanan anne adayı, bu dönemin sonunda sağlık bir doğum yaptıktan sonra sonsuz mutluluk yaşar ve hamilelik döneminde yaşananlar bir anda unutularak dünyaya gelen bebeğin ile ilgilenmeye başlar.

Ancak anne adayının artık adaylıktan çıkıp ve artık anne olduğu hamilelik döneminin bitmesi ile birlikte anne için yeni bir dönem başlar. Lohusa dönemi denen bu dönem anne adayı için bir yandan bebeği ile ilgilenirken diğer yandan kendisinde bir çok değişimin yaşandığı dönemdir. Şimdi lohusa nedir ve bu dönemde neler yaşanır inceleyelim.

Lohusa ne demek baktığımızda, hamilelik döneminde bazı değişikliklere uğrayan anne adayının, 6 hafta süren bu dönemde eski haline dönmesi olduğu görülmektedir. Anne adayının vücudunda hamilelik döneminde bir çok değişim yaşanır.

Bu değişimler gerek hormon salgılanması, gerek bebeğin anne karnında büyümesi ve gerekse doğum anına bağlı olarak meydana gelir. Lohusa döneminde ise bu değişimler düzelerek anne eski haline dönmeye başlar. Lohusa dönemi nedir diye sorusunun net cevabı annenin doğumdan sonra eski haline döndüğü 6 haftalık dönemdir şeklinde verilebilir.

Öncelikle anne adayının hamilelik döneminde yaklaşık bir kilo ağırlığına ve bir bebeği barındırabilecek büyüklüğe erişen rahim bu dönemde yavaş yavaş küçülür ve eski büyüklüğüne geri döner. Rahim lohusalık döneminin ilk iki haftasında bu değişimi tamamlar.

Lohusa Nedir?

Yine doğum için büyüyen rahim ağzı da doğumdan sonraki sekizinci günde eski halini alır. Yine rahimde oluşan yaralar ilk günlerde bol miktarda sıvı ve kan salgılamaktadır. Salgılanan bu sıvı ve kan zamanlar azalır ve gün geçtikçe rengi açılarak lohusalığın son döneminde tamamen kaybolur.

Lohusalık döneminde bebek için en önemli konulardan biri daha gelişir. Oda süttür. Annenin meme bezleri gebelik esnasında büyümüştür. Doğumdan sonrada süt salgılanması ile meme dokusu daha da büyür ve doğumdan sonraki 3 – 4. günlerde son aşamasına vararak gerginleşir, sertleşir ve ağrımaya başlar. Süt gelmesi olarak adlandırılan bu durum gerçekleştiğinde çoğu zaman titremeyle birlikte ateşte görülebilir. Bir süre sonra ateş hali geçer ve normal süt gelmeye başlar.

Hamilelik döneminde büyüyen karın lohusalık döneminde kendi başına düzelmez ve gevşek ve sarkık kalır. Karnın eski hale dönmesi için lohusalık jimnastikleri yapılmasına ihtiyaç olmaktadır.

Lohusa Nedir? 1

Lohusalık döneminde annenin bir yandan bebeğini bakması gerekirken diğer yandan da kedisine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu dönemde annenin beslenmesi dahil, stres gibi bir çok konuda destek alması da gerekli olmaktadır. Zor geçen bu süreç bazı anne adaylarında depresyona bile sebep olabilmektedir. Peki lohusa depresyonu nedir?

Lohusa sendromu nedir? Lohusalık depresyonu, doğumdan sonra annenin gerek vücudunda meydana gelen fiziksel değişimler, gerek bebeğin vermiş olduğu sorumluluklar nedeniyle oluşan fiziksel, ruhsal, kimyasal, sosyal ve duygusal değişimler nedeni ile meydana gelmektedir.

İlaç tedavisi ve danışmanlıklar ile iyileştirilebilen depresyon uyku eksikliği, görünümde değişiklerin olması, bitkinlik, ruh hali değişiklikleri, libidoda azalma olması gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bunların yanında annede zevk almama, değersiz hissetme, umutsuzluk, ölüm ve intihar düşünceleri de görülebilmektedir.

Lohusa Nedir? 3

Gebelik döneminde depresyon sorunu yaşanması, gebelik yaşının normalden küçük olması, sosyal desteğin kısıtlı olması, yalnız yaşamak, evlilikteki sorunlar, gebelik hakkındaki duygu karmaşaları olması gibi durumlarla karşılaşanlar lohusa depresyonu riski taşımaktadırlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lohusa-nedir/