Lösemi (Kan Kanseri) Nedir, Neden Olur, Yetişkinlerde ve Çocuklarda Belirtileri Nelerdir?

Lösemi diğer bir adı kan kanseri olan ve günümüzde sık rastlanan kanser türlerinden biridir. Lösemi hastalığının erken tanı ile tedavisi mümkündür.  Yetişkinlerde de olabilen lösemi hastalığı çocuklarda 2-8 yaş aralığında daha sık görülmektedir. Nedeni tam olarak kanıtlanmasa da yapılan bilimsel araştırmalar lösemi hastalığına birçok etmenin neden olabileceğini göstermektedir.

Bu makalemizde lösemi hastalığı hakkında bilgiler vererek erken tanı konusunda dikkatli olunmasını vurgulamak istedik. Kan kanseri neden olur, tedavisi nasıldır ve lösemi belirtisi nelerdir sorularının yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Lösemi ( Kan Kanseri) Nedir?

Bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından biri alvuyarlar yani beyaz kan hücreleridir. Kan kanseri bu alyuvarların kontrolsüz olarak çoğalmaları ile oluşan bir kanser türüdür. Alyuvarların kontrolsüz olarak çoğalması ile kemik iliğinde anormal hücreler oluşarak çoğalmaya başlar ve buna lösemi hastalığı denir. Kemik iliğinde ki bu anormal hücre çoğalması zamanla tüm vücuda yayılarak ilerler ve ciddi boyutlara ulaşır.

Lösemi ( Kan Kanseri) Neden Olur?

Lösemi hastalığının kanıtlanmış bir nedeni henüz bulunamamıştır. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar bir takım kromozomal hastalıkların, genetik yatkınlığın, bazı viral enfeksiyonların, benzen türü kimyasal maddelere maruz kalmanın ve yüksek doz radyasyonun lösemi hastalığına yol açtığını göstermektedir.

Down sendromu olanlarda, hamilelikte sigara kullananların çocuklarında, kemoterapi tedavisi görenlerde, aşırı radyasyon alanlarda ve kimyasal maddelerle yakın olanlarda ve bir takım kan hastalarında kan kanseri görülmektedir.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir, Neden Olur, Yetişkinlerde ve Çocuklarda Belirtileri Nelerdir?

Lösemi ( Kan Kanseri) Belirtileri

En çok rastlanan ve belirgin lösemi belirtisi soluk görünümdür. Lösemi kan değerlerinde bir takım anormalliklere yol açmaktadır. Bu da cildin soluk görünmesine neden olmaktadır.

Bunun dışında ateş, kilo kaybı, halsizlik, burun kanaması, dişeti kanaması, ciltte morarmalar, iştahsızlık, gece terlemeleri, farklı yerlerde düzelmeyen enfeksiyonlar, karın şişliği, boyun, koltukaltı, kasık gibi lenf bezlerinde büyüme en çok rastlanan lösemi belirtisidir.

Çocuklarda Lösemi Belirtileri

Özellikle 2- 8 yaş arası çocuklarda daha fazla meydana gelen kan kanseri bir takım belirtilerle kendini göstermektedir. Bu yüzden küçük çocukların belli kontrollerinin yapılması ve dikkatli olunması erken tanı açısından önemlidir. Çocuklarda lösemi belirtisi vücutta oluşan lösemi morlukları, çürükler ve burun kanamalarıdır.

Yorgunluk, halsizlik, iştahta azalma, uzun süreli ateş, baş ağrısı, sabahları mide bulantısı, kilo kaybı, vücutta şişlikler, kol, bacak eklemlerinde ve kemiklerinde ağrı ve lökokori denen kedi gözü görüntüsü ( göz bebeğinde beyazlık) çocuklarda lösemi belirtisidir.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir, Neden Olur, Yetişkinlerde ve Çocuklarda Belirtileri Nelerdir? 1

Yetişkinlerde en sık karşılaşılan lösemi belirtisi enfeksiyonlardır. Viral ya da bakteri kaynaklı enfeksiyonlar, mantarlar ve parazitlerin yol açtığı enfeksiyonlar sık gözlemlenir. Akut kan kanserinde yorgunluk ve solgunluk belirgindir. Kilo kaybı aşırıdır.

İç kanama ve lösemi morlukları söz konusudur. Karaciğer ve dalakta şişme gözlemlenir. Görme, duyma gibi sorunlar, zihinsel problemler daha sonra ki aşamalarda meydana gelir. Lösemi kan değerlerinde trombositlerde ve alyuvarlarda azalma saptanmaktadır.

Kronik lösemi belirtisi olarak yorgunluk ve gece terlemeleri belirgindir. Eklem ve kemik ağrıları, kilo kaybı, yüksek ateş, enfeksiyon, lenf bezlerinde şişlik gözlemlenebilir. Kronik lösemi belirtisine bazen yıllarca rastlanmaz ve hastalık ilerler. Bu durumda yapılacak hemogram testinde lösemi kan değerleri ile kendini göstermektedir. Bu gibi şüpheli durumlarda kemik iliği biyopsisi uygulanmaktadır.

Lösemi kan değerleri açısından belirleyicidir. Kanda WBC değeri akvuyar hücreleridir. Lösemi hastalığı tanısında wbc yani lökosit sayısı çok önemlidir.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir, Neden Olur, Yetişkinlerde ve Çocuklarda Belirtileri Nelerdir? 2

kan kanseri, lösemi belirtisi, lösemi hastalığı, lösemi kan değerleri, lösemi morlukları, lösemi tedavisi ne kadar sürer

İki çeşit kan kanseri vardır. Akut ve kronik. Akut lösemi hastalığında daha hızlı gelişir ve kendini belli eder. Kronik lösemi hastalığı ise sinsi ilerler ve uzun yıllar kendini belli etmeyebilir. Akut ve kronik lösemi hastalığında hangi beyaz kan hücrelerinden kaynaklandığı önemlidir. Eğer lenfosit denen beyaz kan hücreleri anormal yapıda ise lenfoblastik lösemi hastalığı, myelosit beyaz kan hücreleri anormal ise miyelogenöz lösemi hastalığından söz edilir.

Bunlar dışında kronik miyelomonositik lösemi hastalığı ve juvenil miyelomonositik lösemi hastalığı türleri de bulunmaktadır. Yetişkinlerde en sık görülen lösemi türleri, kronik lenfositik lösemi hastalığı ve akut miyeloid lösemi hastalığıdır. Çocuklarda ise akut miyelojenöz lösemi hastalığı ve miyeloid lösemi hastalığı daha yaygındır.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir, Neden Olur, Yetişkinlerde ve Çocuklarda Belirtileri Nelerdir? 4

Kan kanseri tedavisi türüne, aşamasına göre farklılık göstermektedir. Öncelikle türünün belirlenmesi ve hangi aşamada olduğuna bakılır. Tedavinin başlangıç aşamasında ise kansere neden olan sebepler kontrol altına alınmaktadır. Kan kanserinin türü, kişinin yaşı, genetik özellikleri ve genel sağlığına bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunların başlıcaları kemoterapi, radyoterapi, kan nakli yöntemleridir. Bazen bunlardan biri veya bir kaç tanesi bir arada kullanılabilir. Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerine karşı yardımcı tedaviler de uygulanmaktadır.

Lösemi tedavisi ne kadar sürer? Lösemi hastalığı türüne göre tedavi sürecide değişmektedir. Ortalama olarak lösemi hastalığı tedavisi 2-3 yıl sürmektedir.

Kan kanseri tanısı konulduktan sonra ilk olarak uzun süreli bir kemoterapi uygulanmakta ve lösemi kan değerleri izlenerek hastalığın seyrine göre uzman doktorların kararı ile kemik iliği nakli ile tedavi edilmektedir.

Lösemi hastalığı tedavisi aşamaları şu şekildedir. Öncelikle yükleme tedavisi uygulanır. Burada amaç kan kanserine neden olan anormol hücrelerin hızla öldürülmesidir. Bunun için birbirinden farkli çeşitli ilaçlar damar yoluyla hastaya verilir.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir, Neden Olur, Yetişkinlerde ve Çocuklarda Belirtileri Nelerdir? 5

Bu ilaç verildikten sonra anormal hücreler dağılırlar ancak kendilerini korumak için yeniden çoğalmaya başlarlar. Bu esnada belli aralıklarla kemoterapi tedavisine devam edilmektedir. Daha fazla ilaç damardan hastaya verilir ve hücreler ile ilaç savaşmaya başlar. Bu sırada faydalı normal hücrelerde öleceği için saç dökülmesi, ağız yaraları, halsizlik ve yorgunluk fazlalaşır.

Kemoterapi tedavisinde anormal hücrelerin dağılarak beyine, sinir sistemine, üreme organlarına yerleşmeleri ve buralarda çoğalmaya devam etmeleri mümkündür. Bunu önlemek için doktor gerek görürse radyoterapi tedavisi başlatabilir. Bu önleyici bir tedavidir.

Anormal hücrelerin tamamen ortadan kalktığından emin olmak ve yeniden çoğalmalarını önlemek için tek tek yerleri saptanarak yok edilmeleri sağlanır. Bu süreç ortalama 2 buçuk- 3 yıl sürer.

Eğer hiçbir şekilde lösemi hastalığı durdurulamıyor ise kemik iliği nakli kaçınılmazdır. Tedavi süresince lösemi kan değerleri dikkatle izlenir ve hastalığın gidişatı konusunda tedavi şekli değişiklik gösterebilir. Hızlı anormal hücre çoğalmaları söz konusu ise ve tedavi yanıt vermiyorsa kemik iliği nakli uygulanır.

Kemik iliği nakli kan hücrelerinin yapımını sağlayan ana-kök hücrelerinin sağlam kişilerden alınarak kan kanseri hastasına verilmesidir.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir, Neden Olur, Yetişkinlerde ve Çocuklarda Belirtileri Nelerdir? 6

Böylece normal kan yapımı sağlanmış olur. Bu nakil dokuları uyan kardeşlerden yapılmaktadır. Diğer aile bireylerinden nadir olarak nakil yapılabilmektedir. Doku grubu uygun yabancı kişilerden de nakil sağlanabilmektedir. Bunun için kemik iliği doku bankaları bulunmaktadır. Hastanın sağlıklı iken dondurulan kendi kemik iliği de nakil yapılabilmektedir. Ayrıca son yıllarda göbek kordonu kanı ile de kemik iliği nakli gerçekleştirilmektedir.

Bu işlem için sağlıklı kişiden ameliyathane ortamında genel anestezi altında enjektör ile ana- kök hücreleri alınır ve bekletilmeden lösemi hastalığı olan kişiye damar yolu ile nakledilir.

Toplama işlemi ameliyathane koşullarında genel anestezi altında uyutularak yapılır. Özel iğneler kullanılarak kemik içine girilerek ilik enjektörlere çekilir. Belirli miktarda alınan ana-kök hücreler özel torbalarda, filtre edilerek bekletilmeden lösemi hastasına damar yoluyla verilir. Bu işlem sonrası 6 ay kadar koruyucu tedavi uygulanmaya devam edilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/losemi-kan-kanseri-nedir-neden-olur-yetiskinlerde-ve-cocuklarda-belirtileri-nelerdir/