Lupus Hastalığı Nedir, Lupus Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Lupus Hastalığı Ölümcül Müdür, Lupus Hastalığından Nasıl Kurtulurum?

Lupus hastalığı nedir, lupus hastalığı bağışıklık sisteminin bozulması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır ve eklem ağrıları ile birlikte görülür. Lupus hastalığı çoğunlukla 20 ila 40 yaş arası kadınlarda daha sık görülür. Hatta lupus hastalarının %80’inin kadın olduğu görülmüştür. Lupus hastalığının ortaya çıkış sebebi henüz tam olarak netleştirilmemiştir.

Lupus Hastalığı Nedir, Lupus Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Lupus Hastalığı Ölümcül Müdür, Lupus Hastalığından Nasıl Kurtulurum? 1

Lupus hastalığı ölümcül müdür sorusuna ise şu yanıtı vermek mümkündür; evet Lupus’un ölümcül bir yanı vardır. Özellikle böbrekler ve kalp gibi hayati organlarda meydana getirdiği iltihaplar yüzünden, eğer tedavide geç kalınırsa Lupus hastalığı ölüme bile sebep olabilmektedir. Lupus hastalığında, hastalığın seyri ve şiddeti her bünyede farklı reaksiyonlar oluşturur.

Lupus bazen ciddi bazen da hafif seyreder. Lupus’un en çok etkilediği organlar böbreklerdir. Lupus hastalığı için kullanılan ilaçlar yan etkileri sebebiyle başka hastalıklara da yol açabilirler. Bu sebeple ilaçların muhakkak hekim kontrolünde kullanılması gerekir.

Lupus Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Lupus hastalığının en önemli belirtileri; yüksek ateş; deride, bilhassa yanaklar ve burun köprüsü üzerinde kelebek şeklinde döküntü,  ağız, burun ve genital organlarda ağrılı ülser, baş ağrısı, nöbet, inme, halüsinasyon, kalp yetmezliği, plirezi, görme kaybı, eklem şişlikleri ve ağrılarıdır.

Lupus hastalığına yakalanan insanların yanak ve burun civarında deri döküntüleri ve belirgin izler görülür. Lupus hastalığının diğer belirtileri kilo kaybı, halsizlik, isteksizlik ve iştahta azalmadır. Lupus hastalığı sağlam bünyeli kişilerde zayıf bünyelilere göre daha hafif seyreder.

Lupus Hastalığı Nedir, Lupus Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Lupus Hastalığı Ölümcül Müdür, Lupus Hastalığından Nasıl Kurtulurum? 2

Bu da Lupus’ta ilaç tedavisinin kısa süreli olmasını sağlar. Lupus’un bir diğer belirtisi saç diplerinde pullanmalar oluşması ve saç dökülmesidir. Bu belirtilerden birkaçıyla karşılaşmak bile hekime başvurmak için yeterlidir. Eğer hekime gitmek için geç kalınırsa kalp zarında meydana gelecek iltihaplanma ciddi bir evreye girebilir, yahut böbreklerde ağır tahribata yol açabilir.

Durum, böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilir. Bu sebeple her hastalıkta olduğu gibi Lupus hastalığında da erken teşhis önemlidir. Erken teşhisle kişi zaman kazanmış olur ve tedavi daha etkili hale gelir. Lupus teşhisinde kan tahlili sonrasında yapılan tetkikler 2-3 gün sürebilir ve teşhis koymak oldukça zordur.

Lupus Hastalığı Ölümcül Müdür?

Lupus hastalığı belirtileri dikkatle gözlemlenir ve hekime başvurmakta gecikilmezse tedavi sürecine gidilir ve hastalık tehlike arz etmem boyutundan çıkar. Ama teşhis ve tedavide gecikilirse Lupus hastalığı ölümcül olabilmektedir. Bu sebeple vücuttaki en küçük değişiklikte bile telaşa kapılmadan ama ihmal de etmeden hızlı bir şekilde hekime müracaat etmek gerekir.

Lupus Hastalığı Nedir, Lupus Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Lupus Hastalığı Ölümcül Müdür, Lupus Hastalığından Nasıl Kurtulurum? 3

Lupus hastalığı bulaşıcı mıdır sorusu da hayli önemli bir yanıta sahiptir; zira bu sorunun yanıtı hem Lupus hastaları, hem de çevresinde Lupus hastası olan kişiler tarafından oldukça merak edilir. Lupus hastalığı bağışıklık sistemi ile alakalı bir rahatsızlıktır, virütik kökenli bir hastalık değildir.

Bu yüzden de kişiden kişiye geçmesi yani bulaşması olası değildir. Lupus hastalığı kalıtımsal bir hastalık olduğundan, aile bireylerinde varsa, sonraki kuşaklarda da görülme olasılığı yüksektir. Bunun haricinde Lupus, kişiden kişiye bulaşmaz.

Lupus Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Lupus hastalığından nasıl kurtulurum diyorsanız elbette ki tıbbi tedavi şarttır. Lupus hastalığı vücudun farklı bölgelerini ve sistemlerini etki altına alır. Hafif seyreden Lupus hastalığı tedavisi ilaç ve cildi güneşten korumak gibi adımlarla mümkün olabilmektedir.

Lupus Hastalığı Nedir, Lupus Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Lupus Hastalığı Ölümcül Müdür, Lupus Hastalığından Nasıl Kurtulurum? 4

İstrahat, güneşten bir müddet uzak kalma ve güneşten korunma, bir de tuzlu beslenme Lupus hastalığındaki en önemli tedavi adımlarıdır. Eğer Lupus hastalığı hafif şiddette değil de daha ağır seyrediyorsa kortizon tedavisi şart hale gelir. Lupus hastalığı tedavisi uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir ve düzenli olarak hekim kontrolü gerekir.

Hastalığı hafif seyreden hastalar için egzersiz programları da oldukça faydalıdır. Beslenme hususu da yine Lupus hastalığı tedavisinin bir parçasıdır.

Ahmet Maranki Lupus hastalığı ile ilgili aynı bilgileri veriyor ve bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsediyor. Elbette ki her hastalıkta olduğu gibi Lupus hastalığında da öncelik tıbbi tedavilere verilmeli. Ama eğer hastalık henüz yeni başlamışsa ve hafif seyirde ilerliyorsa bitkisel çözümlerden de faydalanılabilir.

Lupus hastalığı bitkisel tedavi ile de tıbbi tedaviyi desteklemek mümkündür Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu sabahları kurutulmuş kiraz sapı ve ısırgan çayını tavsiye ediyor. Akşamları ise mısır püskülü ile karabaş otu çayını öneriyor.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lupus-hastaligi-nedir-lupus-hastaligi-belirtileri-nelerdir-lupus-hastaligi-olumcul-mudur-lupus-hastaligindan-nasil-kurtulurum/