Lustral Nedir Nasıl Kullanılır?

Etken maddesi, Sertralin olan antidepresanlar içinde en fazla bilinen ve kullanılanı olan Lustral, depresyon ve bunalım durumlarında kullanılır. Genel olarak 18 yaş üzeri bireylerde etkili şekilde kullanılan bu ilaç, grekli görüldüğünde 18 yaş altında da doktor kontrolü ile kullanılabilir. Piyasada bu ilacın Lustral 50 MG ve Lustral 100 MG olarak iki çeşidi bulunmaktadır.

Lustral Nedir Nasıl Kullanılır? 1

Lustral tablet ya da kapsül ilaç, doktor önerisi ile kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Tek seferde bol su ile yuturak kullanılması gereken bu ilaç, doktorun hastaya verdiği dozlarda alınmalıdır. Bu dozun aşılması ya da daha az alınması tedavinin ilerlemesinde sorun oluşturabilir.

Bu nedenle mutlaka hastalar, belirtilen dozda ilaçlarını alıp kullanmalıdır. Lustral tablet, yemekler ile birlikte ya da yemeklerden sonra alınmalıdır. Lustral ilaç kullanımı sırasında kesinlikle sadece su ile içilmeli ve kullanımı sırasında alkol alınmamalıdır.

İlaç ayrıca yeşil reçeteli ilaçlar ile de birlikte kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde ve hamilelikte ilacın kullanımı sakıncalıdır. İlaç genelde 6 ay süre ile kullanılır. Dozu ilk kullanmaya başlanılan haftalarda sürekli kontrol ile doktor tarafından düzenlenir. Bırakılması gerektiğindeyse yine doktor kontrolünde doz doz azaltılarak bırakılması sağlanmalıdır.

Lustral Ne İşe Yarar

Lustral tablet ilaç, depresyon, ruhsal çöküntü, takıntı, sürekli kaygı ve aşırı stres durumlarında hastaların kendilerini daha iyi hissetmeleri için önerilir. Normal reçete ile satılan bir antidepresan olan ilaç, düzenli kullanım ile kısa sürede hastanın şikayetlerini azaltır.

Lustral Ne İşe Yarar

Hafif derecede intihar düşüncesi olan, kendine ya da çevresindekilere zarar verme eğiliminde olan kişilerin bu düşüncelerinin önüne geçmek için kullanılabilir. İntihar eğilimi olan kişilerin büyük kısmı ilaç kullanımını da reddedeceği için ailelerinin ve sevdiklerinin gözetiminde bu ilaçların alındığından emin olunması gerekir.

Lustral ilaç ayrıca bayanların adet döngüleri için de kullanılabilir. Bu dönemde yaşanan sıkıntılar ve ağrıların önüne geçmek için belirli dönemlerde doktorun önerdiği şekilde alınması gerekir. İlaç adet dönemi için kullanılırken adet döngüsünden 14 gün önce alınmaya başlanması gerekir. Genel olarak günde 1 adet ya da 2 günde 1 adet tablet olarak alınabilir.

Sürekli çevresindeki sevdiklerinin zarar göreceğini düşünen, yersiz kaygı ve tereddütler ile hayatını zorlaştıran kişilerin tedavisinde lustral ilaç kullanılabilir. Bu durumda olan ve Lustral kullanmaya başlayan hastaların büyük kısmı, kısa sürede kaygılarından kurtuldukları konusunda yorumalrda bulunmuşlardır.

Lustral Ne İşe Yarar 1

Lustral Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Lustral ilaç kullanımında zaman zaman yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerin bazıları sadece ilk kullanımlarda ortaya çıkıp vücudun ilaca alışması ile son bulurken, bazıları uzun süre devam edip kişinin ciddi ölçüde etkilenmesine neden olabilir. Lustral ilaç yan etkilerinden bazılarını sizler için aşağıda maddeler halinde sıraladık.

 • Cilt ve gözde sarı renk oluşumu,
 • Ciltte dantel görünümlü kızarıklıklar oluşması,
 • Cildin pul pul dökülmesi ve kızarması,
 • Yüz, ağız, göz ve dudak bölgesinde şişlik,
 • YÜksek ateş, terleme, yersiz titreme,
 • İshal, iştahsızlık, ani kilo kaybı,
 • Aşırı huzursuzluk, yerinde duramama hali,
 • Havale nöbeti,
 • Ağız kuruluğu, boğaz şişmesi,
 • Sürekli yorgunluk ve halsizlik şikayetleri,
 • Nadir olarak kanlı dışkılama

Bu yan etkilerden biri ya da bir kaçı hastada görüldüğünde mutlaka doktora başvurması, bilgi vermesi gerekir.

Lustral Yan Etkileri

Lustral Prospektüs

Lustral prospektüsünde ana başlıklar;

 • LUSTRAL nedir ve ne için kullanılır?
 • LUSTRAL’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
 • LUSTRAL nasıl kullanılır?
 • Olası yan etkiler nelerdir?
 • LUSTRAL’in saklanması, şeklindedir.

Bu başlıklar altında verilen genel bilgiler, hem hastaların genel sağlıkları hem de ilaç içerek iyileşme sağlamaya çalıştıkları hastalıkları için önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lustral/