Lustral Nedir?

Lustral etken maddesi sertralin olan, beyaz renkli bir tablettir. 100 mg ve 50 mg’lık çeşitleri bulunan bu ilaç, doktor kontrolünde yetişkinlere verilmektedir. Farklı çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan lustral ilaç hakkında detaylar ve merak edilenlere bu yazımızda yer vereceğiz.

Lustral, piyasada yer alan önemli ilaçlardan biridir. Ruhsal bunalım ve depresyon halinde kullanılan bu ilacın bazı durumlarda alınmaması ya da dikkatli kullanılması gerekir. Lustral ilaç;

 • Şizofreni hastalığı için kullanılan Pimozid adlı ilaç ile birlikte kullanılmaz.
 • Aşırı mutluluk hissi, sersemlik, huzursuzluk, sarhoş gibi hissetme, sıcaklık, terleme veya kas sertliği durumunda ilacın alınmaması ya da kontrollü alınması gerekir.
 • Epilepsi hastalığı ya da daha önceden havale geçirmiş olanlarda daha düşük doz kullanılabilir.
 • Hastalığı ile ilgili başka ilaç kullananlarda Lustral ilaç kullanımı sınırlandırılabilir.
 • Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde doktor kontrolünde belirli dozlarda alınabilir.
 • Karaciğer rahatsızlığınız varsa ya da eletroşok tedavisi görüyorsanız doktorunuz düşük dozda Lustral ilaç kullanmanızı önerebilir.
 • Lustral ilaç, tablet şeklinde satılan bir ilaçtır. Hap şeklindeki ilacı mutlaka yutma sureti ile vücuda almak gerekir.
 • Hapın diş ile kırılması, ezilmesi ya da eritilerek içilmesi yasaktır. Tek seferde bol su ile yutulan Lustral hap kısa sürede eriyip kana karışarak etkisini göstermeye başlar.

İlaç adet dönemi için kullanılacaksa döngünün 14. gününde alınmaya başlanması gerekir. Adet dönemi girişinde ilacın kesilmesi ve yine sonrası 14 gün alınması gerekir. Diğer hastalık ya da sağlık problemleri için günde 1 kere ya da 2 kere alınması gerekir. Genel olarak bu şekilde kullanılan Lustral tablet, hastaların durumlarına göre doktorları tarafından değişik şekillerde verilebilir.

Lustral Ne İşe Yarar?

Lustral ilaç, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Lustral ilacın en sık kullanım alanı depresyon, saplantılı-takıntılı bozukluk, panik bozukluğu, duygusal olarak kişiyi etkileyen bir olaydan sonra oluşabilen travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobi ve adet dönemi öncesi yaşanan duygusal değişim halidir. Bu hastalıklar ve sağlık sorunlarının etkilerinin hafifletmek için 100 mg ya da 50 mg’lık Lustral ilaçlar kullanılabilir.

Lustral-nedir2

Lustralın kullanımı mutlaka doktor kontrolünde yapılmalı ve dozu kullanmaya başladıktan sonra gerekli görüldüğü şekilde arttırılmalı ya da azaltılmalı. Tedavi sonlanacağı zaman da yine aynı şekilde doktor kontrolünde, yavaş yavaş dozu azaltılarak ilacın kullanımını bırakılmalıdır.

Lustral Prospektüs

Lustral antidepresan içinde bulunan prospektüsü, kullanmadan önce mutlaka okunmalıdır. İlaç hakkında ve etkileri konusunda detaylara yer verilen bu kağıtta yer alan başlıklar;

 • LUSTRAL nedir ve ne için kullanılır?
 • LUSTRAL’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
 • LUSTRAL nasıl kullanılır?
 • Olası yan etkiler nelerdir?
 • LUSTRAL’in saklanması, şeklindedir.

İlacı kullanmadan önce mutlaka kullanacak olan kişinin okuması gerekir. Talimatlarda yer alan bilgilerin iyi okunması ve bu konularda bilinçlenmek, ilacın daha verimli kullanılmasında etkilidir.

Lustral-nedir1

Kağıtta yer alan yan etkilerinden biri ya da bir kaçı hastada ortaya çıktığında mutlaka doktora başvurması, konu hakkında bilgi vermesi gerekir. Doktora başvurduktan sonra lustral yan etkileri ne zaman geçer diye soracak olanlar için yan etkinin şiddetine göre değişebileceği cevabını verebiliriz.

Lustral ilaç kullanımı hakkında en çok merak edilenlerden birisi de lustral kilo aldırır mı sorusudur. İlacın direkt olarak kilo aldırma özelliği mevcut olmamakla birlikte dolaylı yoldan kilo alımına neden olduğu bilinir.

Ruhsal bunalımın düzelmesi, adet dönemi öncesi ağrıları ve gergin ruh halinin normale dönmesi ile iştahı açılan hastaların daha fazla yemek yedikleri ve bu nedenle kilo aldıkları gözlemlenmiştir. Ancak kilo almak için özel olarak bu ilacın alınması sakıncalıdır.

Bu yazımızda sizlerle lustral faydaları, lustral nedir ne için kullanılır, gibi soruların cevaplarını genel olarak verdik. Verdiğimiz bilgiler tamamen genel bilgiler olup öneri olarak değerlendirilmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/lustral-nedir/