Majezik Gargara Nedir Nasıl Kullanılır?

Majezik ilaç çeşitlerinin gargara olarak uygulanan türüdür. Her türü ağrı kesici görevi gören bu ilacın, gargarası da kullanılan alanda yer alan ağrıların yok edilmesi için kullanılır. Dikkatli kullanıldığında kısa sürede ağrıları engelleyen bu gargara hakkında merak edilen önemli bilgileri yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Majezik Gargara Nedir Nasıl Kullanılır? 1

Majezik gargara, ağız içinde yer alan ağrı yapan hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ağız boşluğundan yutağa kadar ağız içinde yer alan her bölgedeki ağrı için düzenli olarak bu gargara kullanılabilir. Doktorun uygun gördüğü durumlarda gargaranın kullanılmasında doktorun önerileri dinlenmelidir. Hastanın yaşı, hastalığı, tedavide uygulanan diğer yöntemler ve varsa ilaçların durumuna göre gargaranın dozu ayarlanabilir.

Majezik gargara kullanımı için yarım bardak suyun içine 10 ml gargara solüsyonu ekleyip karıştırılır. Elde edilen bu karışım dikkatlice ağıza alınır. Ağızın tüm iç çeperine karışımı gargara yapın. Gargaradan sonra yutmadan karışımı tükürün. Bu şekilde tüm karışımı gargara yapın. Bu işlemi günde 2 ya da 3 kere uygulayabilirsiniz.

Majezik gargara kullanımı sırasında gerekli görüldüğünde başka ilaçlar da kullanılabilir. Bu ilaçların kullanımı tamamen tedavinin seyrine ve doktorun önerilerine göre değişir. Gargara gebelik döneminde ve emzirme sırasında mümkünse kullanılmamalı. Çok gerekli olduğu durumlarda doktor kontrolünde dikkatlice kullanılabilir. Gargara 12 yaşın altında çocuklar için uygn değildir. Bunun için kullanılmaması gerekir.

Majezik gargaranın kullanımı sonrasında ağız içinde hafif acımsı, hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tattan ağız içini arındırmak için bol su ile çalkalamak gerekir. Ağrı kesici gargaranın kullanımı bölgedeki ağrı tamamen geçtikten sonra bırakılabilir.

Majezik Gargara Ne İşe Yarar?

Majezik gargara, ağız içinde yer alan ağrıların tedavisinde kullanılır. Ağız içinde yer alan yaralar, aftlar, iltihaplı bölümler, ağız boşluğunda yer alan ağrılı ödemler, yutak bölgesinde yer alan ağrı yapıcı hastalıklar, boğaz iltihabı, diş hastalıkları ve diş eti rahatsızlıklarının tedavisi için majezik gargara kullanımı yapılabilir.

Majezik Gargara Nedir Nasıl Kullanılır? 2

Doktor muayenesinin ardından belirlenen doz ve zamanlarda yapılan gargara uygulaması, kısa sürede hastanın ağrılarının geçmesini sağlar.

Majezik gargara, bazı diş tedavileri sırasında da doktor tarafından önerilebilir. Hastaya uygulanan tedavilerin sonunda ortaya çıkabilen ağrıların hafiflemesi için hastalar, düzenli olarak bu gargarayı uygulayabilir. Ağrıların hafiflemesi ile daha kolay bir diş tedavisi uygulanabilir. Majezik ne için kullanılır konusuna kısaca değindikten sonra şimdi de ilacın fiyatı konusuna kısaca değinmek istiyoruz.

Majezik Gargara Fiyat

Ağızada çalkalanma şeklinde uygulanan bu ağrı kesici, eczanelerde reçete ile satılır. Eczane dışında satın alınması uygun olmayan bu ilaç, 200 ml şişelerde satışa sunuluyor. Türkiye genelindeki satış fiyatı 7,35 TL olan bu ilaç, ağız içinde yer alan her tür ağrının tedavisinde kullanılabilir.

Majezik Gargara Nedir Nasıl Kullanılır? 3

Majezik gargara kullananlar tarafından ilacın etkileri hakkında genel olarak olumlu yorumlar bildirilmiştir. Uzun süredir devam eden ağrılarının bu gargara ile kısa sürede iyileştiğini belirten kullanıcılar, olası yan etkilerden pek etkilenmediklerinin de altını çiziyor.

Majezik gargara kullanımı sonrasında bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Majezik gargara kullanımından sonra karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, öğürme, kurdeşen, yüzde, dilde şişlik, boğazda şişlik ve nefes almada güçlük yaşanabilir. Bu yan etkilerden biri ya da bir kaçının hastada ortaya çıkmasının ardından hasta durum hakkında mutlaka durum hakkında doktoruna bilgi vermeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/majezik-gargara-nedir-nasil-kullanilir/